Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Protezy marzeń. Zagłosuj na polski start-up w międzynarodowym konkursie!

09.05.2018
Autor: Angela Greniuk, fot. Glaze Prosthetics
Cztery futurystyczno-minimalistyczne protezy leżą na stole

Lekka, designerska, wyrażająca osobowość, tworząca wizerunek użytkownika, z sekretnym schowkiem na... telefon, klucze czy otwieracz do butelek – brzmi jak proteza marzeń? To tylko część elementów protez, drukowanych w 3D, tworzonych przez start-up Glaze Prosthetics. Firma jako jedyna z Polski została nominowana w międzynarodowym konkursie do nagrody start-up roku 3D Printing Industry Awards.

Glaze Prosthetics specjalizuje się w dostarczaniu drukowanych w 3D protez, stworzonych na indywidualne zamówienie osób bez kończyn górnych.

„Zadziorny” wygląd

Jeśli osoba zainteresowana ma własną wizję protezy, Glaze przenosi jej oczekiwania do rzeczywistości. Jak to wygląda?

Na początku należy wybrać jedną z dwóch wersji protezy: sportową o charakterze bardziej futurystycznym lub elegancką cechującą się minimalizmem. Następnie po otrzymaniu kartki z modelem protezy należy ją... pokolorować. Dzięki temu użytkownik sam określa, jakie kolory będą dominować, czy dodać charakterystyczny, podkreślający osobowość dodatek, itd. Na podstawie rysunku i opisu Glaze tworzy w programie 3D wizualizację zamówionej kończyny i drukuje ją na drukarce 3D.

Łatwa pielęgnacja

Na rynku protetycznym Glaze wyróżnia kilka kluczowych elementów. Wykorzystane materiały przy produkcji drukowanej w 3D kończyny zostały dobrane pod kątem zwiększenia komfortu użytkownika. To oznacza, że proteza jest lekka, a przez to jej waga nie ogranicza ruchów ręki oraz nie powoduje oparzeń skóry, z którymi mogą się spotkać osoby noszące protezy szczególnie w porze letniej. Materiały są także wytrzymałe – proteza nie jest podatna na zgięcia, obicia, uszkodzenie czy złamanie.

Zmorą dla osób z protezami kosmetycznymi czy mioelektrycznymi są łatwo brudzące się rękawice protezy, czyli zewnętrzna część, imitująca skórę. Cena rękawicy protezy przedramienia w jednej z popularniejszych firm na rynku protetycznym to obecnie niecałe 1600 zł. Rękawicę teoretycznie należy wymieniać co rok. W praktyce - koszt nie jest adekwatny do jakości. Wystarczy "maząć" rękawicę długopisem, otrzeć o czarną siatkę lub włożyć przez czarny zabarwiony rękaw - brudne miejsce nie jest do całkowitego zmycia. Protezy Glaze z racji na swój futurystyczny wygląd nie są wyposażone w rękawice, a ich materiał zewnętrzy jest łatwy do czyszczenia.

trzy protezy leżą na stole

Koszty protezy

W ofercie Glaze znajdują się dwa rodzaje kosmetycznych (nieruchomych) protez:

 • standardowa w cenie 12 tys. zł,
 • specjalna dla fanów tatuaży – 25 tys. zł: dzięki zewnętrznej warstwie użytkownik może posiadać tatuaże, które co jakiś czas można... zmieniać.

Zagłosuj na Polskę!

Glaze Prosthetics został nominowany jako jedyny polski start-up do międzynarodowego konkursu 3D Printing Industry Awards 2018 – nagrody Start-up Roku przez jedno z zagranicznych pism. Możesz zagłosować na firmę na stronie magazynu 3dprintingindustry.com.

Więcej informacji znajdziesz na stronie firmy

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcia najnowszych protez, sprawdź Facebooka Glaze Prosthetics.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Szacunek
  Franks
  09.05.2018, 10:57
  Brawo. Trzeba wspierać polskie start upy! Brawoooo!
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas