Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Oświadczenie przedstawicieli organizacji pozarządowych

30.04.2018
Czerwony wykrzyknik na białym tle

Od 18 kwietnia w Sejmie trwa protest dorosłych osób z niepełnosprawnością i ich rodziców. Do porozumienia ze stroną rządową do tej pory nie doszło. Z kolei w poniedziałek, 30 kwietnia, kancelaria premiera zorganizowała spotkanie z częścią środowiska osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów w Centrum Dialog. Dlatego organizacje pozarządowe, w tym przedstawiciele Krajowej Rady Konsultacyjnej opublikowali oświadczenie. Poniżej prezentujemy je w całości.

Warszawa, 30 kwietnia 2018 r.

OŚWIADCZENIE

Jako niżej podpisani przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym przedstawiciele Krajowej Rady Konsultacyjnej, oświadczamy, że:

 1. Jesteśmy przeciwni wszelkim działaniom, które prowadzą do podziału środowiska osób z niepełnosprawnościami.
 2. Popieramy protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin i podnosimy pilną potrzebę podjęcia działań w celu realizacji prawa osób z niepełnosprawnościami do niezależnego życia w poszanowaniu ich godności i podmiotowości.
 3. Doceniamy próby podejmowane przez rząd w celu znalezienia skutecznego rozwiązania obecnej sytuacji, postulujemy o zintensyfikowanie działań.
 4. Wszelkie rozmowy dotyczące sytuacji osób z niepełnosprawnościami powinny mieć miejsce po zakończeniu toczącego się obecnie sporu z uwzględnieniem wypracowanych przez środowisko rozwiązań.
 5. Jedyną drogą do zagwarantowania Niezależnego Życia osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom, jest osiągnięcie kompromisu w toczącym się obecnie sporze pomiędzy stroną rządową a protestującymi osobami z niepełnosprawnościami i ich rodzinami.

Z poważaniem,

Małgorzata Franczak, Fundacja Eudajmonia

Agata Gawska, Fundacja Aktywizacja, Członkini KRK

Grażyna Gaj, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położonych Regionu Małopolskiego, Członek KRK

Adam Kondzior, Ogólnopolska Organizacja Osób Niepełnosprawnych Ruchowo, Członek KRK

Krzysztof Kotyniewicz, Polski Związek Głuchych, Członek KRK

Grzegorz Kozłowski, Polska Fundacja Osób Słabosłyszących, Członek KRK

Piotr Kuźniak, Fundacja IMAGO

Piotr Pawłowski, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Członek KRK

Rafał Skrzypczyk, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji

Ewa Suchcicka, Bardziej Kochani. Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa

Piotr Todys, Fundacja TUS

Aleksander Waszkielewicz, Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego, Członek KRK

Anna Woźniak-Szymańska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych i Prezes Zarządu Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością, Członkini KRK

Monika Zima-Parjaszewska, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Przewodnicząca KRK

Przemysław Żydok, Fundacja Aktywizacja

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Moja opinia
  Borzoi
  04.05.2018, 23:26
  Protestujące kobiety i niepełnosprawni mają racje. PiS dzieli polaków. Zdrowe dziecko dostaje 500 zł i może wydać na co uważa za stosowne. Inwalida nie może marzyć o komórce, zegarku, laptopie, książce więc dostanie tylko cewnik i pieluchomajtki. A jak będzie chciał zamówić msze za swoje zdrowie to czy proboszcz przyjmie na tace pieluchomajtki i cewnik? Dzielą ludzi. Na lepszych którym wolno i gorszych którym się należy tylko laska. Niepełnosprawni też płacą podatki. Jeżeli tak dzielić to rolnikom zamiast dotacji dawajcie kosy i widły. Tymczasem...Ustawa o kombatantach została przegłosowana w 2014 roku. Głosowało za nią PO, PiS, jak i prezydent Duda. W konsekwencji jej wdrożenia, tylko na odszkodowania/emerytury dla Żydów wydajemy rocznie 240 mln złotych :) Ot Polacy :) https://www.youtube.com/watch?v=zWVcLqMAJ9M https://www.youtube.com/watch?v=qp2krbJct3k
  odpowiedz na komentarz
 • gadanie
  piotr
  04.05.2018, 22:00
  wasze gadanie jest straszne. przez tyle lat nic nie zrobiliście nawet nikt z was nie wpadł na pomysł aby stopień niepełnosprawności w kodzie qr był domyślnie kodowany a tylko na proźbę zainteresowanego, który wpełni świadomie utrudniałby sobie życie byłby wykreślany. ręta socjalna żadnej zmiany nie wprowadziliście emeryci i inni ręciści mogą dorabiać a osoby niepełnosprawnę za jakieś grosze mają żyć i limity ograniczenia terminy wypłat wszystko zniechęca do podejmowania aktywności. Uważam, że możnaby rętę ograniczyć jednak mamy ciężej i skoro można dać bezrobotnym z wyboru patolom itp. to i nam można. Widziałem gdzieś, że p. woźniak anna ma pęsję równą 3 średnim krajowym wtedy sam oddałbym swoją rętę na cele harytatywne. nikt nie wpadł na to aby np. przy mdm wesprzeć osoby niepełnosprawne tak jak rodziny mające 3 dzieci a można było.
  odpowiedz na komentarz
 • Druga grupa
  Druga grupa
  04.05.2018, 18:54
  Zastanawiam się dlaczego słychać tylko 500 zł na rehabilitacje dla Znacznego stopnia niepełnosprawności a gdzie są niepełnosprawni na umiarkowanym stopniu niepełnosprawności im to sie już nie należy ? Na umiarkowanym stopniu dorosłe dzieci niepełnosprawne też są chorzy od urodzenia ..Zawsze jak są protesty to jest rezygnacja z pielęgnacyjnego a to jest tylko 153 zł mam nadzieje że podwyższy rząd jednak niepełnosprawnym pielęgnacyjne .
  odpowiedz na komentarz
 • to czyj ten protest???
  Marta
  04.05.2018, 09:27
  A właściwie to czyj jest ten protest? Jakoś nie słychać w Sejmie głosu samych osób niepełnosprawnych tylko głos ich rodziców. Przecież są tam osoby niepełnosprawne ruchowa i w pełni sprawne intelektualnie (nie obrażając osób niepełnosprawnych intelektualnie). Ale się nie odzywają. Słychać tylko mamy! A nie jest jakaś dyskryminacja? A mamy też głoszą, że chodzi im tylko o tą konkretną grupę niepełnosprawnych. Ten protest tylko pokazuje jak bardzo środowisko niepełnosprawnych jest niespójne. Jak sami niepełnosprawni i ich opiekunowie nawzajem się wykluczają. Ten protest dla mnie stał się dla mnie wynaturzonym tworem wyrosłym na politycznej pożywce z domieszką niezaspokojonych ambicji i aspiracji pewnej grupy opiekunów. Żeby nie było wątpliwości - jako osoba niepełnosprawna nie podzielam opinii wielu przedmówców, że niepełnosprawnym "się należy" i to każdemu i to jak najwięcej. Jestem za zmianą systemu opieki i rehabilitacji. Nie popieram jednak ulg, przywilejów i rozdawnictwa pieniędzy. Z poważaniem
  odpowiedz na komentarz
 • APEL
  keraj
  03.05.2018, 10:06
  wczoraj byłem z synem pod sejmem. moje wnioski i prośba do wszystkich którzy chcą pomóc niepełnosprawnym. w sobotę 5 go o 15tej jest kolejna manifestacja poparcia dla protestujących nikt za nas nie załatwi tych nurtujących nasze środowisko problemów przyjdź, bądź obecny, nie zamykaj się w swoich czterech ścianach! czym nas więcej tym lepiej proszę przyjdźcie
  odpowiedz na komentarz
 • protest
  mark
  03.05.2018, 09:38
  stowarzyszenia, fundacje siedzieliście cicho w księstwie warszawskim. jakieś pierdoły cewniki, wózki kto dopłaci do wózków skoro ich cena to od 8000 do nawet 20000 na parapodium ucinają dofinansowania nie jest możliwością z samego dofinansowania nabyć parapodium. Pefron ucina dofinansowania do cewników, pampersów czego o tym nikt nie mówi
  odpowiedz na komentarz
 • protest
  ja
  01.05.2018, 23:13
  Jak zostaliście hejtowani to i oświadczenie wydajecie. Trzeba się było odzywać wtedy gdy był na to czas
  odpowiedz na komentarz
 • ZASIŁEK
  Hanna
  01.05.2018, 16:11
  Proszę zająć się zasiłkiem pielęgnacyjnym, który wynosi 153zł od tylu lat.
  odpowiedz na komentarz
 • 500+
  ja
  01.05.2018, 00:52
  a na 500+ kasa jest?
  odpowiedz na komentarz
 • klasyk Wałęsa
  MARECKI
  30.04.2018, 19:51
  Czytając kilka razy oświadczenie KRK w żaden sposób nie doszedłem jakie jest stanowisko Rady wobec protestujących w Sejmie i wobec ich postulatów. Pozostaje klasyczne 'jestem za, a nawet przeciw' - ale za kim/czym 'za' i za kim/czym 'przeciw' jest KRK nie kumam
  odpowiedz na komentarz
 • Mleko się rozlało
  Marcin
  30.04.2018, 15:32
  Mleko się rozlało i zhańbiliście osoby niepełnosprawne podpisując fałszywe porozumienie za ich plecami. Pokazaliście, że działacie na ich szkodę. Żadne oświadczenie tego nie zmieni, bo to czyny a nie słowo wystawiają świadectwo. Teraz przepraszacie, po tylu dniach???.
  odpowiedz na komentarz
 • pilne oświadczenie niepełnosprawnej
  żyjąca w nędzy
  30.04.2018, 14:58
  Wasze pilne oświadczenie będzie coś warte, jeśli tam, w Centrum Dialog, nie dacie się przekabacić politykom. Uważajcie co podpisujecie! Pamiętajcie, że niepełnosprawni żyją w nędzy, a politycy w nadmiernym zbytku. Jeszcze niedawno, Szydło na mównicy zdzierała gardło, jak to należą się jej pieniądze, które sama sobie przyznała tj. premia 65 tysięcy! Druga sprawa, to zakupiona przez rząd kolekcja Czartoryskich za 100 milionów euro - czy to nie rozrzutność? Budżet nie jest worem bez dna! Jeśli z wora bierze się pieniądze i szasta na lewo i prawo to potem brakuje dla niepełnosprawnych i wmawia się im, jak to dużo państwo wydaje na pomoc dla chorych. Tylko, że w porównaniu z kwotami wydawanymi na 500 + i inne programy, to sumy wydane na niepełnosprawnych wypadają blado.
  odpowiedz na komentarz
 • taaaa a ja wam wierze .. co? pogadamy kolejne 10 lat spotkan konsultacji narad Fundacje , stowarzyszenia beda zadowolone., kasa im za gadanie leci. IE.
  gosc
  30.04.2018, 14:26
  Wiecej czytac nie trzeba.. Wszelkie rozmowy dotyczące sytuacji osób z niepełnosprawnościami powinny mieć miejsce po zakończeniu toczącego się obecnie sporu z uwzględnieniem wypracowanych przez środowisko rozwiązań.
  odpowiedz na komentarz
 • mama
  asia
  30.04.2018, 13:49
  Zadnych przedstawicieli niewidomych i słabowidzących...szkoda
  odpowiedz na komentarz
 • O zgrozo
  Danuta
  30.04.2018, 13:34
  Dzisiaj Krajowa Rada z organizacjami. Robia co moga zeby wstyd i hande schowac. Porozumienie podpisane a podpisow zmyc sie nie da
  odpowiedz na komentarz
 • Skoro rząd nie ma pieniędzy to może
  prawo rynku
  30.04.2018, 13:22
  100% Ulga z podatków dla stopnia znacznego, 75% dla stopnia umiarkowanego, i 25% dla stopnia lekkiego? (O ZUS ie się nie wypowiadam bo to chory system zabraniający pracy) całkowita niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji , całkowita niezdolność do pracy (chodź w rzeczywistości podjąć pracę można (nie traktować dosłownie) lecz to skutkuje po czasie odebraniem renty???) nie rozumiem tych zapisów. Niepełnosprawny to wg mnie lekki, umiarkowany i znaczny) a czy może podjąć czy nie może pracy to już inna inszość. Skoro dać nie mogą to niech chociaż nie wyzyskują.
  odpowiedz na komentarz
 • PILNE!
  Niepełnosprawna
  30.04.2018, 13:21
  Fundacja , fundacja, fundacja, fundacja, fundacja, fundacja , stowarzyszenie , stowarzyszenie, fundacja fundacja. Niech to ktoś policzy , bo mnie oczy bolą
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas