Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co dalej z reformą orzecznictwa? Przesunięto termin zakończenia prac

26.04.2018
Autor: Tomasz Przybyszewski
Paragraf

W dyskusji o rozwiązaniach dotyczących sytuacji osób z niepełnosprawnością i ich rodzin pojawiają się informacje o pracach nad zreformowaniem systemu orzekania o niepełnosprawności. Pracujący nad reformą międzyresortowy zespół miał początkowo zakończyć prace do końca marca 2018 r. Znany jest jednak nowy termin.

Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy został powołany do życia 2 lutego 2017 r. przez premier Beatę Szydło. Na razie poznaliśmy jedynie podstawowe założenia reformy orzecznictwa. Co istotne, swoje odzwierciedlenie znalazła w nich część postulatów nadesłanych przez Czytelników naszego portalu, które mieliśmy możliwość prezentować podczas jednego z posiedzeń zespołu.

Początkowo prace zespołu, skutkujące opracowaniem projektu ustawy o orzekaniu o niepełnosprawności i niezdolności do pracy, miały zakończyć się 31 marca 2018 r. Jednak 20 kwietnia 2018 r. premier Mateusz Morawiecki wydał zarządzenie, którym przedłużył ten termin do 29 czerwca 2018 r.

Skąd opóźnienie?

Prace międzyresortowego zespołu prowadzi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Dlatego to Zakład zapytaliśmy o stan prac. Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy:

„Obecnym zadaniem Międzyresortowego Zespołu jest wypracowanie projektu ustawy o orzekaniu o niepełnosprawności i niezdolności do pracy – czytamy w nadesłanej odpowiedzi. – Prace nad projektem ustawy są czasochłonne: konsolidujemy działania regulowane dotychczas w kilkudziesięciu aktach prawnych i setkach aktów wykonawczych, ujednolicamy zasady dotyczące różnych grup ludności i grup zawodowych. Konieczne stało się wypracowanie nowych definicji stosowanych w projekcie. Są to działania newralgiczne i prowadzone z daleko posuniętą ostrożnością w proponowaniu nowych zapisów.

Zakres prac wykonywanych przez Zespół to nie tylko wskazany w zarządzeniu projekt aktu prawnego. Zespół przygotowuje bowiem ponadto projekty aktów wykonawczych, wskazania koniecznych zmian w prawie obecnie obowiązującym, wzory narzędzi orzeczniczych czy projekt systemu informatycznego, dedykowanego proponowanym nowym zasadom orzekania. Pełna realizacja zadania powierzonego Zespołowi to także przygotowanie oceny skutków regulacji, a ta mogła być przygotowana w całości dopiero po ustaleniu ostatecznej treści projektowanej ustawy.

Zgodnie z zarządzeniem powołującym Międzyresortowy Zespół projekt ustawy zostanie przekazany Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a następnie Prezesowi Rady Ministrów. Dalsze losy projektu ustawy będą wynikać z ogólnie obowiązującej procedury legislacyjnej dotyczącej wszystkich projektów ustaw. A zatem nie będzie o nich decydował Międzyresortowy Zespół.”

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • PANI RFALSKA RATUJ LUDZI Z ZPCHR...
  POLKA
  21.10.2018, 16:02
  Proponuję zrobić reformę wśród zamożnych rodziców dzieci korzystających z flagowego programu 500+ którzy pobierają czasem wielokrotność tej kwoty (w przypadku posiadania większej ilości potomstwa) pomimo iż status materialny tych osób nie wymaga takiej pomocy od Państwa. Pozostawienie w/w świadczenia rodzicom poniżej progu dochodowego i przekazanie kwot od bogatych rodziców z pewnością w dużej mierze pozwoliło by spełnić postulaty opiekunów i ludzi którzy żyją razem z opiekunami tylko z renty najniższej i zasiłku 153 złote. PANI RAFALSKA POWINNA POMAGAĆ CHORYM PRACUJĄCYM NA EPILEPSJĘ, NIE POBIERAJĄCYM RENT, NIE ICH UZDRAWIAĆ BY TRACILI PRACĘ W ZPCH- TAK TERAZ SIĘ DZIEJE AAA BOGACI DOST JA 500+, NIEPEŁNOSPRAWNY Z EPI PRACUJE I DOSTAJE NIC-TAK JET POLITYKA RAFALSKIEJ SZOK
  odpowiedz na komentarz
 • RENTA
  STARSZY PAN
  28.05.2018, 00:54
  W MEDIACH W TVP INFO JUŻ POWOLI TAK JAK OD 1991 R TRWA NAGONKA ZACZYNAJĄ JUŻ OBARCZAĆ RENCISTÓW ŻE WYŁUDZAJĄ RENTY POLITYCY I DZIENNIKARZE NIE DAJĄ NORMALNIE ŻYĆ NAJPIERW PRZYZNAJĄ CI COŚ A POTEM MYŚLĄ JAK CI TO ZABRAĆ NAWET WYROKI TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO NIE MAJĄ ZNACZENIA ROBIĄ TAK ŻEBY TO OBEJŚĆ TRAKTUJĄ NAS JAK ŚNIECI JAK SIĘ COŚ ROBI TO POWINNI NAS PO INFORMOWAĆ A NIE ŻEBY NAS WIECZNIE ZASTRASZAĆ PRZEZ 10 LAT BYŁEM CAŁKOWITY NIEZDOLNY DO PRACY NAWET POD OPIEKĄ POTEM ZABRALI MI 500 ZŁ I ZMNIEJSZYLI MI GRUPĘ I DOSTAŁĘM NA STAŁĄ I CO ZMIANA RZĄDU TO ZASTRASZAJĄ
  odpowiedz na komentarz
 • UZDROWIONY
  UZDROWIONY
  09.05.2018, 17:41
  JESTEM PO KOMISJI PRZYZNALI MI STOPIEŃ UMIARKOWANY NA STAŁE ... Z SYMBOLAMI 02-P , 05-R , 09-M W PUNKCIE 9 ....MAM ... NIE SPEŁNIA . CZYLI NIE PRZYZNAŁ MI LEKARZ KARTY PARKINGOWEJ TO PO CO SYMBOL 05-R ??? MIAŁEM STOPIEŃ ZNACZNY TERAZ ZNIÓSŁ......W ORZECZENIU JEDNO PRZECZY DRUGIEMU .... LECZĘ DWA NOWOTWORY , CZEKA MNIE OPERACJA WSTAWIENIA ENDOPROTEZ .. ...CHORY KRĘGOSŁUP ....ZAWAŁ ...OPERACJA GUZA PRZYSADKI ....BRAK WORECZKA ŻÓŁCIOWEGO .....PRZEPUKLINA PACHWINOWA DO OPERACJI....DWIE OPERACJE TARCZYCY I PRZYTARCZYC ITD...CZY KTOŚ MI MOŻE NAPISAĆ CZY MAM PRAWO SIĘ ODWOŁAĆ ???? CO O TYM MYŚLICIE ??? POZDRAWIAM DZIĘKUJĘ
  odpowiedz na komentarz
 • Zmienic ustawę o rencie rodzinnej!
  Dorocia
  05.05.2018, 15:57
  Rząd nie ma środków żeby zadowolić wszystkich N, to niech zmienią np. ustawę o rentach rodzinnych, na korzyść dzieci niepelnosprawych, która wyraźnie wskazuje, że renta rodzinna przysługuje żonie hmm tak owszem zgadzam się, ale której żonie? tej która przez np. 30 lat życia wychowywała dzieci, zajmowała się domem a więc przyczyniła do do powstania majątku wspólnego czy takiej, która była drugą żoną zaledwie miesiąc? Jak myślicie? - renta przysługuje niezależnieod tego ile trwała małżeństwo! A co jak renta przysługuje też niepełnopsrawnemu dziecku (lub uczącemu się)? Jeśli uporawniona jest mama lub tata to ok, ale jeśli uprawnina jest np. obca dla dziecka kobieta, która wyszła za mąż za ojca tylko po to żeby prawa do takiej renty w perfidny sposób pozbawić dziecka małżonka, tylko dlatego, że całe życie nie pracowała. Więc taka Pani dostaje z dzieckiem rentę rodzinną na pół (zakładając że małżonek miał tylko jedno dziecko), więc co zrobi dziecko? - wystąpi o rentę socjalną, która i tak przy zbiegu świadczeń nie jest wyplacana w całości. I jaka w tym logika? Niepełnosprawny syn - córka, musi dzielić się z obcą osobą świadczeniem po rodzicu, które było jego jedynym zabezpieczeniem ijeszcze siedzieć na scocjalu! Uprawnienie małżonka do renty rodzinnej powinno przysługiwać po min 10 latach małżeństwa, i jeśli małżeństwo posiadało chociażby jednego potomka. Wtedy nie byłoby lewych małżeństw a państwo wypłacane renty rodzinne takim "lewym" małżonkom, mogło by przeznaczyc na podwyższenie świadczeń dla naprawdę potrzebujących lub wypłaty wyższych dodatków i zasiłków pielęgnacyjnych, które wtedy bez problemu mogłby wynosić nawet wysokość najniższej renty secjalnej bo wtedy przy założeniu, że renta rodzinna wynosi 1800 zł ,90 proc (nie pamietam czy 90 czy 95) tego świdczenia pobierało by dziecko niepełnosprawne (dorosłe też) po swoim rodzicu i plus dodatek sierocy (tylkojeśli niemaobydwojga rodziców) i dodatek pielęgnacyjny! czyli państwo ma wydatek jedynie ok 2400 zł. A tak płacą potrójnie: dziecku ok 900 zł + renta socjalna ok 750 zł, + dodatek sierocy + dodatek pielegnacyjny, 2 żonie (lub mężowi) ok 900 zł czyli razem 3140 zł brawo!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Amputacja
  koń
  04.05.2018, 15:32
  Chodzę 40 lat o protezie, amputacja udowa. Mam już dosyć pracy z bólem kręgosłupa i kolana...do emerytury 10 lat....a ja bym chciał odpocząć...i marzy mi się druga grupa z Zusu, a nie trzecia....po nowej weryfikacji to może wpadną na pomysł, że skoro chodzę, to nic mi się nie należy....oby nie...
  odpowiedz na komentarz
 • Nadzieja umiera ostatnia
  ofiara
  03.05.2018, 17:03
  Śmieszy mnie większośc opinii , które z nadzieją oczekują nowego systemu orzekania . Przecież jasno dają wam do zrozumienia że to będzie masowe uzdrawianie . Nie wiem czy wynika to z tego że nie wczytujecie się w konkrety które pojawiają w wypowiedziach pań- Rafalskiej i Uścińskiej i zadawalacie się twierdzeniem " że system będzie przyjazny" , czy też wydaje wam się że skoro PIS daje 500+ , to wam też nawali . Współczuję optymizmu . Kiedy naziści prowadzili ludzi do komory gazowej wmawiali im że muszą zdjąc ubrania bo idą się wykąpac , dlatego żeby nie siac paniki . Kiedy PIS przeprowadzał reformę renty socjalnej wmawiano nam że będziemy miec lepiej ponieważ możemy odliczac ulgę rehabilitacyjną , i co się okazało ? . Teraz będzie podobnie tylko na jeszcze większą skalę . Nie dziwi was ta cisza przed burzą ? . Gwarantuję wam że obudzicie się z dziurą w potylicy .
  odpowiedz na komentarz
 • Uzdrowiona...
  Elżbieta
  02.05.2018, 17:35
  Mam 59 lat,mieszkam w Gnieźnie,mam silną zakrzepicę żył głębokich jestem po dwóch Zatorach płucnych w 2009 i 2015roku,skolioza kręgosłupa, RZS i bez jednej nerki.Miałam lekki stopień - stan zdrowia się pogorszył i w 2010-2014 miałam umiarkowany stopień - oczywiście pracowałam i nie narzekałam bo byłam wśród ludzi itp.W 2015 r po drugim zatorze płucnym uzdrowiono mnie momentalnie i dostałam lekki stopień na 1,5 roku - odwoływałam się przez 2 lata ale stwierdzili,że jestem zdrowa,straciłam tylko pieniądze na dojazdy do Sądu do Poznania,resztę zdrowia i nadzieję,że coś się zmieni...Obecnie nie ma dla mnie żadnej pracy bo jestem za stara i tak wegetuję jak chwast...
  odpowiedz na komentarz
 • Oszustwa
  Miki
  02.05.2018, 17:01
  Nasze orzecznictwo prędzej orzeknie symulantom lub trochę niepełnosprawnym/chorym niepełnosprawność i prawa do świadczeń niż tym co rzeczywiście są poważnie niepełnosprawni czy chorzy. Znam kilka takich przypadków... - a sam jestem "goły i niewesoły". :(
  odpowiedz na komentarz
 • niepełnosprawna
  kazia
  01.05.2018, 08:29
  Konieczne sa zmiany w orzekaniu o stopniu niepełnosprawności.Chory traktowany jest jak intruz,nie ma prawa do rehabilitacji bo np.po wszczepieniu endoprotezy biodra nie kieruje się go na rehabilitację tylko cygani że mu się nie należy.Tak samo jest ze stopniami niepełnosprawniści a w sądach też nie ma sprawiedliwości.Prosimy aby sądy nie zajmowały się odwołaniami a była powołana specjalna instytucja składająca się z lekarzy i oni badaliby dokumentację odwoławczą a nie ciągając niewidomych,osoby na wózkach po sądach.Należy uzdrowić służbę zdrowia bo skierowano ją na biznes a nie dobro pacjenta.
  odpowiedz na komentarz
 • chore orzecznictwo
  ela
  01.05.2018, 08:15
  Bardzo są konieczne zmuany w orzekaniu o stopniu niepełnosprawności.Ludziom chorym należy się szacunek i sprawiedliwość.W sądach też nie ma sprawiedliwości,sędzia to nie lekarz i bazuje tylko na opiniach biegłych a ci bbiegli są zapracowani ni czytają akt i tylko wydają orzeczenia na oko.Była
  odpowiedz na komentarz
 • chore orzecznictwo
  ela
  30.04.2018, 22:22
  Bardzo konieczna jest zmiana w ustaleniu stopnia niepełnosprawności i prawa do renty.Lekarze którzy się tym zajmują są niedouczeni traktują chorych jak intruzów i orzekają jak chcą aby tylko nie przyznać należnych chorym praw.Nie ma kontroli nad orzeczeniami.Sądy też dają błędne wyroki bo sędzia nie jest lekarzem i opiera się na opini lekarzy ktorzy wydali błędne decyzje.Prosimy wykluczyć sądy z orzekania o stopniach niepełnisprawności i prawach do renty.Służba zdrowia jest chora lekarze nie chcą leczyć kierować na badania diagnozują na oko.Wiadomo jest to bardzo ciężka praca lekarze są przemęczeni i ich stosunek do pacjenta jest zły i należy to zmienić.
  odpowiedz na komentarz
 • Po co te nowe akty prawne i wykonawcze.
  ON.
  30.04.2018, 15:12
  Skoro teraz różni orzecznicy orzekający dla ubezpieczycieli,czy taż lekarze biegli i Sędziowie w Sądach pracy orzekają według własnego uznania z pominięciem wszelkich ustaw,aktów prawnych czy też przepisów zawartych w Konstytucji i Europejskiej konwencji praw człowieka.Często zdarza się że ubezpieczyciel zamiast przyznań należne świadczenie,wynajmuje pełnomocnika,prawnika a ten robi wszystko aby ten poszkodowany człowiek nie otrzymał tego świadczena.Na samym początku wnioskuje o przyznanie dla siebie kosztów postępowania sądowego od obywatela,choć w sądach pracy obywatel tych kosztów nie ponosi i ma prawo sam bez adwokatów walczyć o swoje prawa ale sądy mu to uniemożliwiaja.Musi latami dochodzić swych praw i nie ma z nikąd pomocy i tego rządzący nie widzą, nie widzą jak są poniewierane osoby chore ,niepełnosprawne przez różne elity urzędników.Przecież to są osoby które większą część ciężko pracowały,były zdrowe i stały się niepełnosprawne ,chore z powodu choroby,wypadku ,pracy w szczególnych warunkach czy choroby zawodowej.Za poprzednich rządów mogły kobiety po przepracowaniu 20 lat,w wieku 55lat i mężczyżni po przepracowaniu 25 lat,w wieku 60 lat przechodzić z tego powodu na wcześniejsze emerytury,teraz przepisy nie dają takiej możliwościi osoby te muszą dochodzić praw do renty.
  odpowiedz na komentarz
 • Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
  ewa
  29.04.2018, 19:14
  Bardzo jest złe orzecznictwo,niesprawiedliwe ani też w sądzie bo sedzia przecież nie jest lekarzem a jeżeli chory mówi że nie widzi i badania wskazują na to że widzi tylko lunetowo to biegły stwierdza nie wiafdomo czego że widzi i nie opiniuje na jakiej podstawie tak twierdzi i na jakich przepisach się opiera.Jest to bardzo przykre.
  odpowiedz na komentarz
 • i TAK DALEJ BEDZIE
  Wkurzony niepełnosprawny
  29.04.2018, 13:17
  BO TO WODA NA MŁYN RZADZĄCYCH. Zamiast raz szybko wszystko to unormować, będą latami debatować, przesuwać, proponować, tłumaczyć, że musi być sprawiedliwie, systemowo i racjonalnie. Ale się spieszyć nie myślą, bo nasze problemy można w nieskończoność przesuwać a ludziom wciskać ciemnotę, ze rząd PRACUJE i rozważa by było sprawiedliwie dla każdej z grup. Ale jak już nowe orzecznictwo te grupy posegreguje to wtedy muszą nastąpić w myśl obietnic konkrety i radykalne zmiany , które należałoby spełnić a na to dla nas SZKODA PIENIĘDZY i tak będą w nieskończoność mamić nas kwotami . Ostatnio ponoć ponad 3 miliardy. Tylko pytam jak to się przełożyło na nasze konkretne budżety co na tym zyskaliśmy ON. Bo nie wszyscy potrzebują podjazdów, rurek i pieluchomajtek. A rządzący ( z każdej opcji ) dalej ble ble ble
  odpowiedz na komentarz
 • i tak zrobicie kolejny bubel, wszystko partolicie
  weryfikacji!
  27.04.2018, 21:38
  weryfikacji orzeczeń na stałe przyznanych, to znajda się pieniądze na prawdziwych chorych. Ci przy czasowych są masowo uzdrawiani, chorzy bez prawa do rent, ale zdrowsi mają renty na stałe i w marszobiegach starują ze znacznym stopniem niepełnosprawności, no cud
  odpowiedz na komentarz
 • Reforma
  Realista
  27.04.2018, 11:27
  Proponuję zrobić reformę wśród zamożnych rodziców dzieci korzystających z flagowego programu 500+ którzy pobierają czasem wielokrotność tej kwoty (w przypadku posiadania większej ilości potomstwa) pomimo iż status materialny tych osób nie wymaga takiej pomocy od Państwa. Pozostawienie w/w świadczenia rodzicom poniżej progu dochodowego i przekazanie kwot od bogatych rodziców z pewnością w dużej mierze pozwoliło by spełnić postulaty opiekunów i ludzi którzy żyją razem z opiekunami tylko z renty najniższej i zasiłku 153 złote.
  odpowiedz na komentarz
 • Już było wiele razy
  Borzoi
  26.04.2018, 19:20
  Ja się nie łudzę. Już raz przeszedłem proces weryfikacji karty parkingowej i wyleczenia w cudowny sposób wielu niepełnosprawnych. Za to warto dać karty kombatantom ze styropianu. To nie jest Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy to Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Takiego Systemu Orzekania o Niepełnosprawności głównie pod kontem wykazania niepełnosprawnemu, że jest Zdolny do Pracy i dlatego pozbawia się go świadczeń. TVP ogłosi ile zaoszczędzono.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas