Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rodzice jednak odliczą w PIT za 2017 rok ulgę rehabilitacyjną na dziecko?

17.04.2018
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Sapere Aude
Kalkulator z wyświetloną liczbą 153, obok monety i banknoty

Duże zamieszanie wprowadziła informacja Ministerstwa Finansów, że zasiłek pielęgnacyjny (153 zł) wlicza się do dochodu dziecka, co uniemożliwia wielu rodzicom skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej. Posłowie postanowili to zmienić, choć czas na rozliczenie PIT za zeszły rok dobiega końca.

W Sejmie procedowana jest kolejna nowelizacja Ustawy o rehabilitacji. Ma związek głównie z wprowadzaniem II etapu Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, a więc dotyczy m.in. zmian w funkcjonowaniu warsztatów terapii zajęciowej czy wprowadzenia elastycznych form pracy.

Jednak podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny posłowie zajęli się także problemem zasiłku pielęgnacyjnego (153 zł) w kontekście odpisywania ulgi rehabilitacyjnej przez opiekuna osoby z niepełnosprawnością.

Informacja wstrząsnęła

Parę miesięcy temu rodzicami i opiekunami wstrząsnęła upubliczniona informacja od wiceministra finansów Pawła Gruzy, zgodnie z którą do dochodu osoby z niepełnosprawnością wlicza się nie tylko rentę socjalną, ale także zasiłek pielęgnacyjny.

Osoba ta przekracza więc ustawowy limit dochodu 10080 zł (wcześniej 9120 zł), co uniemożliwia opiekunowi skorzystanie z ulgi. Wielu rodziców od lat było zaś przekonanych, że zasiłku pielęgnacyjnego – skoro jest nieopodatkowany – wliczać do dochodu podopiecznego nie trzeba.

Zasiłek do alimentów

Środowisko podniosło alarm, który dotarł do parlamentarzystów. W efekcie do projektu nowelizacji Ustawy o rehabilitacji podczas prac komisji dodano artykuł zmieniający Ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zmiana ta polega na dopisaniu zasiłku pielęgnacyjnego do alimentów tam, gdzie mowa jest w ustawie o dochodach, których nie wlicza się do dochodu podopiecznego.

Co równie istotne, projekt przewiduje, że zasiłku pielęgnacyjnego nie będzie się wliczać do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2017 r. Zmiana – o ile zostanie uchwalona – dotyczy więc także rozliczenia PIT za 2017 rok.

Komentarz

  • Nie ma co szaleć
    mama
    17.04.2018, 22:04
    ..."projekt przewiduje, że zasiłku pielęgnacyjnego nie będzie się wliczać do dochodów|" Mój małżonek jako mój opiekun nie odliczył za zeszły rok samochodu na mnie bo moje dochody z powodu zasiłku pielęgnacyjnego przekroczyły ten limit. Ale korekty nie będę robić, mam na to 5 lat, więc poczekam aż wszystko będzie czarno na białym.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas