Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rodzice jednak odliczą w PIT za 2017 rok ulgę rehabilitacyjną na dziecko?

17.04.2018
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Sapere Aude
Kalkulator z wyświetloną liczbą 153, obok monety i banknoty

Duże zamieszanie wprowadziła informacja Ministerstwa Finansów, że zasiłek pielęgnacyjny (153 zł) wlicza się do dochodu dziecka, co uniemożliwia wielu rodzicom skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej. Posłowie postanowili to zmienić, choć czas na rozliczenie PIT za zeszły rok dobiega końca.

W Sejmie procedowana jest kolejna nowelizacja Ustawy o rehabilitacji. Ma związek głównie z wprowadzaniem II etapu Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, a więc dotyczy m.in. zmian w funkcjonowaniu warsztatów terapii zajęciowej czy wprowadzenia elastycznych form pracy.

Jednak podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny posłowie zajęli się także problemem zasiłku pielęgnacyjnego (153 zł) w kontekście odpisywania ulgi rehabilitacyjnej przez opiekuna osoby z niepełnosprawnością.

Informacja wstrząsnęła

Parę miesięcy temu rodzicami i opiekunami wstrząsnęła upubliczniona informacja od wiceministra finansów Pawła Gruzy, zgodnie z którą do dochodu osoby z niepełnosprawnością wlicza się nie tylko rentę socjalną, ale także zasiłek pielęgnacyjny.

Osoba ta przekracza więc ustawowy limit dochodu 10080 zł (wcześniej 9120 zł), co uniemożliwia opiekunowi skorzystanie z ulgi. Wielu rodziców od lat było zaś przekonanych, że zasiłku pielęgnacyjnego – skoro jest nieopodatkowany – wliczać do dochodu podopiecznego nie trzeba.

Zasiłek do alimentów

Środowisko podniosło alarm, który dotarł do parlamentarzystów. W efekcie do projektu nowelizacji Ustawy o rehabilitacji podczas prac komisji dodano artykuł zmieniający Ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zmiana ta polega na dopisaniu zasiłku pielęgnacyjnego do alimentów tam, gdzie mowa jest w ustawie o dochodach, których nie wlicza się do dochodu podopiecznego.

Co równie istotne, projekt przewiduje, że zasiłku pielęgnacyjnego nie będzie się wliczać do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2017 r. Zmiana – o ile zostanie uchwalona – dotyczy więc także rozliczenia PIT za 2017 rok.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Zamieszanie
  osoba niepełnosprawna
  23.04.2018, 10:31
  Chore, że grzebią w tym pod koniec kwietnia. Czyli jedni odliczą, a drudzy nie? A może osoby, które zapłaciły za rozliczenie PIT-u, mają płacić za korektę? Poza tym setki tysięcy korekt sparaliżuje pracę urzędu skarbowego.
  odpowiedz na komentarz
 • dotyczy wliczania zasiłku pielęgnacyjnego
  wiesia
  21.04.2018, 16:28
  przecież to skandal żeby zasiłek który nie jest opodatkowany/153 / zł nie podnoszony przez 12 !!!!!!!!!!!! lat wliczać do dochodu bo będzie liczony jako dochód do opodatkowania, a MOPS nigdy nie przesyła rozliczenia rocznego na którego podstawie obliczamy podatek, a kiedy była informacja z U S o doliczaniu zasiłku do rozliczenia rocznego kto ją widział- ja nie
  odpowiedz na komentarz
 • Kryterium dochodowe
  Dorota
  19.04.2018, 13:20
  A kiedy zmiana kryterium dochodowego do specjalnego zasiłku dla opiekuna gdzie liczone są dochody dwóch rodzin a kryterium jak na zasiłek rodzinny paranoja
  odpowiedz na komentarz
 • Dobra zmiana
  Janika
  17.04.2018, 22:41
  "Zmiana – o ile zostanie uchwalona" - bądźmy optymistami. Czekam na tę zmianę z wysłaniem PITa. Przykro, że sprawa tak oczywista, ewidentne niedopatrzenie ustawodawcy jest naprawiane w ostatnich dniach okresu rozliczeniowego. Do naprawienia została jeszcze sprawa ryczałtu na pieluchomajtki - też ewidentny błąd. Mój wrodzony optymizm każe mi wierzyć, że to tylko błąd.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie ma co szaleć
  mama
  17.04.2018, 22:04
  ..."projekt przewiduje, że zasiłku pielęgnacyjnego nie będzie się wliczać do dochodów|" Mój małżonek jako mój opiekun nie odliczył za zeszły rok samochodu na mnie bo moje dochody z powodu zasiłku pielęgnacyjnego przekroczyły ten limit. Ale korekty nie będę robić, mam na to 5 lat, więc poczekam aż wszystko będzie czarno na białym.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas