Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie dla niepełnosprawnej kobiety w ciąży

17.04.2018
Autor: N.

Witam. Proszę o pomoc. Jestem w ciąży, mam orzeczenie o niepełnosprawnosci w stopniu umiarkowanym. Ze wzgledu na te dwie okolicznosci musiałam zawiesić działalność gospodarczą. Czy należy mi się jakaś pomoc finansowa np. z PFRON-u? Proszę o wyczerpującą odpowiedź...

Szanowna Pani,

z prowadzeniem działalności gospodarczej związane są obowiązki dotyczące opłacania stosownych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Z Pani zapytania wynika, że prowadziła Pani działalność gospodarczą (zapewne opłacała Pani składki), a następnie zawiesiła Pani działalność gospodarczą z uwagi na niepełnosprawność (przesłanki zdrowotne). Z kwestią opłacania składek lub zaprzestania opłacania wiąże się możliwość skorzystania z odpowiednich świadczeń. W związku z powyższym zapytaniem, przekazuję Pani kontakt do Centrum Obsługi Telefonicznej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, gdzie powinna Pani kierować swoje zapytania dotyczące ciąży i związanych z tym świadczeń (np. zasiłek chorobowy) – możliwy jest kontakt w różnej formie.

Pomoc finansowa z PFRON związana jest jedynie z kwestiami refundacji (zwrotu) składek na ubezpieczenie społeczne osoby z niepełnosprawnością prowadzącej działalność gospodarczą.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas