Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Skupień: bez finału w sprincie, ale z mocą na 10 km

14.03.2018
Autor: Michał Pol/PKPar, fot. Bartłomiej Zborowski/PKPar
Witold Skupień biegnie na nartach

Witold Skupień odpadł w walce o wejście do finału sprintu na 1,5 km. Zawodnikowi KS Obidowiec Obidowa zabrakło 3 sekund! Był jednak zadowolony z mocy jaką pokazał na trasie przed swoim koronnym biegiem na 10 km techniką klasyczną.

Polak ruszył na trasę swego półfinału jako pierwszy, bo jedyny z grupą niepełnosprawności LW 5/7. Ale na ostatniej prostej, już na stadionie biegowym w Pjongczang dopadli go rywale biegnący z kijkami. Witek nie mógł się wspomagać w walce, odpychając kijkami. Wbiegł na metę jako czwarty z 3 sekundami straty do miejsca premiowanego udziałem w sześcioosobowym finale.

- Szkoda, ale nic więcej nie mogłem zrobić. To był i tak najlepszy półfinał sprintu stylem klasyczny w życiu – mówi zawodnik. – Szczególnie dobrze poszły mi kwalifikacje, w półfinale zrobiło się jeszcze cieplej i pogorszyły się warunki. Zrobiło się mokro, ale czas wszystkim się wydłużył. Przynajmmniej udowodniłem sam sobie, że jestem w optymalnej formie przed moim koronnym biegiem na 10 km techniką klasyczną. Skoro straciłem na płaskich odcinkach trasy tylko trzy sekundy, prawie cztery. To naprawdę nie dużo – mówił.

Bez wsparcia

Żałował, że ruszył na trasę sam, ponieważ nie jest łatwo uciekać samotnie, gdy goni grupa pościgowa, w której jeden wspiera drugiego.

- Prowadzący bierze na siebie cały powiew wiatru, który dziś akurat był całkiem spory. Tymczasem rywale poszli we trzech korytarzem, jeden za drugim, co było bardzo mądre z ich strony. Współpraca przyniosła im efekt, ale na moja zgubę. Szkoda, że nie puścili mnie na trasę razem z Japończykiem z tą samą niepełnosprawnością co moja. On był czwarty w drugim półfinale. Rok temu na próbie w Pjongczang biegliśmy razem bark, w bark, wspierając się i uzyskując znacznie lepszy wynik – tłumaczył Witek.

Opowiadał, że jego taktyka była prosta: od początku na maksa. Zwłaszcza na obu podbiegach.

- Niestety na trzecim musiałem już przejść nartami „w choinkę”, co mnie zwolniło. Ale za to narty były świetnie nasmarowane. Jak tak samo uda się je przygotować na 10 km to będzie dobrze, bo ja czuję się świetnie przygotowany – zakończył.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas