Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Nie zgadzam się z decyzją

29.03.2018
Autor: N.

Nie zgadzam się z orzeczeniem, czuję się niedostatecznie przebadana. Mam problem z widzeniem przez ucisk na nerwy okołoruchowe gałki ocznej. Podwójne widzenie. Jak mam pracować przy komputerze z takim czymś? To jest lekka niepełnosprawnośc? Jak człowiek nie może w spokoju chodzić, tylko musi domylać się, jakie może być podłoże, aby się nie potknąć albo obija się o przeszkody, bo widzi dwa progi ścian czy dwie klamki i naciska tę fałszywą, waląc czołem w drzwi. Czemu tylko lekkie dostałam?

Szanowna Pani,

w przypadku, gdy nie zgadza się Pani z wydanym orzeczeniem o niepełnosprawności, należy skorzystać z możliwości odwołania się do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Zalecam bezpośredni kontakt z prawnikiem, który pomoże Pani w przygotowaniu odwołania (np. prawnik w organizacji pozarządowej wspierającej osoby z niepełnosprawnością). Ważne jest też, aby uwagę skoncentrować na tych rzeczach, którym organ nie dał wiary.

Jednocześnie informuję, że obowiązujące w polskim systemie orzecznictwa o niepełnosprawności kryteria i standardy postępowania orzeczniczego, zawarte w definicjach stopni niepełnosprawności oraz niepełnosprawności, budowane są na konstrukcji określającej zachowane, mimo naruszonej sprawności organizmu, możliwości osoby w zakresie samodzielnej egzystencji, pełnienia ról społecznych oraz zatrudnienia w odpowiednich warunkach.

Zachęcam do zapoznania się z informacjami o instytucjach orzekających na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Co zapamiętałaś/-eś z ostatniej komisji orzekającej o niepełnosprawności – Twojej lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas