Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kobiety i dzieci w nowej odsłonie kampanii Piękno jest w nas

05.03.2018
Autor: inf. pras.
Wszystkie uczestniczki kampanii Piękno jest w nas na jednym zdjęciu

Dziewięć kobiet wraz z energicznymi dziećmi na wózkach inwalidzkich stanęli przed obiektywem aparatu Marki Sypniewskiej w piątej edycji kampanii Piękno jest w nas, zrealizowanej przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ.

Nie oceniaj przez pryzmat niepełnosprawności

- Do tegorocznej kampanii zaprosiliśmy mamy naszych Podopiecznych, których łączy miłość do koszykówki i Klub Sportowy MUSTANG Young! Te mamy to wspaniałe i piękne kobiety, które pozwalają swoim dzieciom rozwijać pasje, ale też wymagają od nich i uczą samodzielności – mówi Zuzanna Janaszek-Maciaszek, Prezes Fundacji PODAJ DALEJ, inicjatorka kampanii.

Bohaterki kampanii podkreślają, że przeżywają komentarze, reakcje i pytania ludzi na widok ich dzieci z niepełnosprawnością. Ania chce, aby w życiu Kuby było miejsce na pasje, a nie tylko na leczenie, aby był postrzegany jako chłopiec, który wiele potrafi, a nie jako w pierwszej kolejności niepełnosprawny na wózku, a dopiero później chłopiec. Dorota prosi, aby traktować dzieci z niepełnosprawnością normalnie, nie gapić się na nich i nie wytykać palcami. Kasia nie lubi, gdy ludzie natarczywie się im przyglądają, czasami też komentują. Adrian też to zauważa, ale nie reaguje. Ma do tego dystans.

- Ktoś kto nie przeszedł lęku o życie swojego dziecka, mimo najszczerszych chęci nigdy nie wczuje się w naszą sytuację. I doskonale to rozumiemy! – podkreśla Iza. – Ale jeżeli czegoś nie wiesz, to zapytaj jak wygląda takie życie! Nie oceniaj! Nie chcemy współczucia, chcemy tylko żeby ludzie byli choć trochę empatyczni wobec inności, wobec naszych dzieci.

Chcemy normalnie żyć

Kasia lubi szydełkować. Jest dokładna, a własnoręcznie zrobione rzeczy dają jej dużo radości. Na zabawę z Witkiem nie ma zbyt wiele czasu, bo w gospodarstwie jest dużo obowiązków. Witek uwielbia gotować i zna mnóstwo przepisów. Chciałby kiedyś wystąpić w programie MasterChef.

Druga Kasia szyje i czyta książki oparte na faktach, a z Adrianem lubi grać w RUMMIKUB.

Joanna spełnia się pracując jako neurologopeda kliniczny z dziećmi zaburzonymi i osobami dorosłymi po urazach mózgowo-czaszkowych. Wspólnie z Jagienką pysznie gotują i grają w planszówki. Ulubione gry to Pociągi i 5 sekund.

Ania odpręża się, gdy gotuje i piecze. Wspólnie z Kubą grają w planszówki i dbają o rybki.

Iza uwielbia pracę w ogrodzie, który dopiero powstaje. Tam ładuje akumulatory. Antoś podziela pasję mamy, dlatego każdą wolna chwilę chcieliby spędzać tam razem. Antoś lubi przyrodę i wszystko co się wokół niej dzieje. Kocha wędkować. Ma już swoje pierwsze zdobycze! Ostatnio zaczął majsterkować i poznawać świat elektroniki.

Lidka lubi dbać o siebie i zaczytuje się w książkach o II wojnie światowej. Razem z Igusią śpiewają karaoke i grają w rzutki.

Dorota chciałaby podróżować. Teraz jest to trochę trudniejsze, bo wiele miejsc, atrakcji turystycznych i transport nie są dostępne dla turystów na wózkach. Z Bartkiem lubią grać w statki i Dobble.

Beata lubi, gdy wokół niej jest ładnie. Ostatnio zabrała się za odnawianie starych mebli. Z Dawidem gra w planszówki. Lubią też jeździć do kina i na termy.

Anita własnoręcznie dekoruje mieszkanie. Od dłuższego czasu stosuje dietę i stara się dbać o siebie. Razem z Krzysiem lubią rajdy piesze z PTTK. Wspólnie też gotują i pieką ciasta. Wiele radości sprawia Anicie praca jako wolontariusz w szkole Krzysia.

Kobiety wsparciem dla siebie

Wszystkie bohaterki są wspaniałymi mamami i pięknymi kobietami, które jak każdy mają swoje lepsze i gorsze dni. W Fundacji PODAJ DALEJ znalazły wsparcie dla swoich dzieci i dla siebie. Wiedzą, że nie mogą się poświęcać i zapominać o sobie. Starają się żyć normalnie, chociaż czasem to nie jest wcale proste.

Wystawę zdjęć można oglądać od 2 marca 2018 w przestrzeni miejskiej Konina, na początek w CH Ferio, następnie na Konińskim Kongresie Kobiet, w Młodzieżowym Domu Kultury, szkołach i instytucjach kultury w całej Polsce (wystawa ma charakter „wędrujący”) oraz na YouTube.com.

Kampania Piękno jest w nas towarzyszy 10. edycji projektu Konin Miasto Kobiet, podczas którego odbywają się koncerty, wystawy, warsztaty, filmy, pokazy i wykłady (2-11 marca br.).

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ wspiera osoby z niepełnosprawnością w drodze do niezależnego życia. Pod stałą opieką Fundacji jest ponad 150 osób. Z każdym pracujemy indywidualnie, aby wydobyć i rozwinąć to co najlepsze. Prowadzimy Akademię Życia dla osób, które wskutek wypadku straciły sprawność i muszą nauczyć się żyć od nowa. Więcej informacji na stronie organizacji.

Zobacz galerię z kampanii Piękno jest w nas z 2015 roku, dotyczącej seksualności osób z niepełnosprawnością oraz z czwartej edycji tej kampanii, w której przedstawiono kobiety z niepełnosprawnością.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas