Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poznaj osoby takie, jak Ty podczas Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit

26.02.2018
Autor: inf. pras.
Kobieta stoi na podwyższeniu i prowadzi wykład, na scali siedzą osoby zainteresowane tematyką choroby Leśniowskiego-Crohna

Bezpłatne prelekcje gastrologów, psychologów i dietetyków, poradniki oraz spotkania z chorymi i ich bliskimi – w sobotę 3 marca w Katowicach rusza tegoroczny cykl imprez dla osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna w ramach Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita (NZJ) z przystankami w największych miastach w całej Polsce.

- Zapraszamy wszystkich chętnych, zwłaszcza dotkniętych chorobą Leśniowskiego-Crohna (ch. L-C) i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) oraz ich najbliższych. Podczas spotkania będzie można zadawać pytania specjalistom, m.in. na temat najnowszych metod leczenia NZJ – mówi Agnieszka Gołębiewska, mama dwóch nastoletnich córek z ch. L-C i prezes Towarzystwa „J-elita”, które organizuje spotkania. – Równie ważna jest możliwość kontaktu z innymi chorymi i ich rodzinami. Tu nikt się nie wstydzi mówić o chorobie i jej krępujących objawach. Dzięki temu osoby, które dopiero usłyszały diagnozę mogą poczuć, że nie są same i dowiedzieć się, jak inni radzą sobie z chorobą i związanymi z nią problemami.

Gdzie i kiedy?

Podczas Dni Edukacji zostaną poruszone m.in. tematy: leków biologicznych i biopodobnych, powikłań w NZJ, leczenia operacyjnego oraz przeszczepu mikrobioty jelitowej.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 3 marca 2018 r. o godz. 10 na Wydziale Teologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Jordana 18). Z prelekcjami wystąpią m.in. gastrolodzy dr n. med. Piotr Małuch i dr n. med. Sabina Więcek.

Kolejne Dni Edukacji odbędą się 10 marca we Wrocławiu i 17 marca w Poznaniu. W sumie imprezy dotrą do kilkunastu największych miast w całej Polsce. To już jedenasta edycja spotkań zainicjowanych w Krakowie. Więcej informacji na stronie j-elita.org.pl.

Objawy choroby

Jak szacują specjaliści, w Polsce na NZJ choruje ponad 50 tys. osób, w tym 35-40 tys. na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i 10-15 tys. na chorobę Leśniowskiego-Crohna (ch.L-C). Prognozuje się, że w najbliższych latach liczba chorych może się zwiększyć do 250-350 tys. osób. Co czwarty to dziecko. Choroba objawia się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami - do 20 stolców na dobę, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Jest nieuleczalna - chorzy muszą przyjmować leki przez całe życie. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne.

Towarzystwo „J-elita” powstało w 2005 r. z inicjatywy chorych i rodziców dzieci cierpiących na NZJ, jest organizacją pożytku publicznego. Obecnie ma ponad 2 tys. członków i oddziały w 12 województwach. Organizuje m.in. obozy i turnusy rehabilitacyjne dla chorych dzieci i ich rodziców, wydaje kwartalnik „J-elita”, poradniki, pomaga niezamożnym chorym w zakupie leków i przekazuje darowizny na zakup sprzętu przez placówki leczące chorych na NZJ.

Więcej na facebooku organizacji. Istnieją także fanpagy dla poszczególnych województw.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas