Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Skład reprezentacji Polski

08.03.2018
Autor: oprac. Angela Greniuk
Źródło: paralympic.org.pl
Reprezentanci Polski, trenerzy i działacze pozują uśmiechnięci do wspólnego zdjęcia na lotnisku w Pjongczangu. Napis na środku: welcome to Korea

Ośmioro Polaków reprezentuje nasz kraj w dniach 9-18 marca na XII Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Pjongczagnu. Poznaj jedną kobietę i siedmiu mężczyzn, którzy mogą zdobyć dla Polski medale!

Narciarstwo biegowe i biatlon

Iweta Faron

Urodziła się z niewykształconą prawą dłonią. Zawodniczka klubu KS Obidowiec Obidowa. Sportem zainteresowała się w wieku 9 lat, a mając 16 lat trafiła do kadry narodowej.

Jej największym sukcesem jest 6. miejsce podczas mistrzostw świata w 2017 r.

Na tegorocznych igrzyskach Iweta reprezentuje Polskę w dwóch dyscyplinach (w kat. LW8, w rywalizacji zawodniczek stojących):

  • biegu narciarskim na 15 km stylem łyżwowym,
  • biatlonie w sprincie na 6 km, biegu średnim na 10 km i indywidualnym na 12,5 km.

Witold Skupień i Iweta Faron
Witold Skupień i Iweta Faron podczas lotu na igrzyska do Pjongczangu

Witold Skupień

W wieku 12 lat został porażony prądem i stracił przedramiona. Jako 23-latek po raz pierwszy zainteresował się na poważnie sportem. Trenuje w klubie KS Obidowiec Obidowa. Brał udział w Igrzyskach Paraolimpijskich w Soczi w narciarstwie biegowym, gdzie zajął 6. miejsce. Był także trzykrotnym mistrzem Polski w tej dyscyplinie.

Jego największy dotąd sukces to drugie miejsce w mistrzostwach świata w Finsterau 2017 w sprincie stylem dowolnym.

W Pjongczangu startuje w rywalizacji osób stojących (jego kategoria to: LW 2-9) w dwóch dyscyplinach:

  • biatlon: sprint 7,5 km,
  • biegi narciarskie: 20 km techniką dowolną, sprint stylem klasycznym, 10 km stylem klasycznym, sztafeta 4x2,5km (druga i czwarta zmiana).

Przeczytaj wywiad z Witoldem Skupieniem.

Kamil Rosiek

Ma krótszą prawą nogę, co jest wynikiem nierozwiniętej kości udowej. To jednak sportowiec, który od dziecka grał o kulach w piłkę nożną. Dowiedział się o tym prezes ZSON „Start” Nowy Sącz, który zaproponował mu uprawianie sportu paraolimpijskiego. Kamil do dziś występuje w nowosądeckim klubie. Wcześniej trenował lekkoatletykę, następnie narciarstwo biegowe i biatlon. Jest także ampfutbolistą.

Najważniejszym osiągnięciem jest dla niego wicemistrzostwo świata w biatlonie w Chanty-Mansyjsku w 2011 roku, zajmował także trzecie miejsca w tej dyscyplinie w Pucharze Świata w 2011 i 2016 roku.

W Pjongczangu startuje w kat. osób siedzących (LW12) w:

  • biegach narciarskich: bieg sprinterski, bieg średni, bieg długi.
  • biatlonie: bieg krótki, średni i długi oraz sztafeta.

Piotr Garbowski

W wyniku choroby genetycznej stopniowo traci wzrok. Reprezentuje Przemyski Klub „Podkarpacie”. Piotr interesował się sportem od szkoły podstawowej, jednak dopiero trzy lata temu pierwszy raz wziął udział w biatlonie osób niewidomych i słabowidzących. Od tego czasu wielokrotnie zajmował pierwsze miejsca w zawodach osób z niepełnosprawnością wzroku w tej dyscyplinie.

Jednym z jego najważniejszych osiągnięć jest 9. miejsce na mistrzostwach świata (Niemcy, 2017 r.).

Wraz z przewodnikiem Jakubem Twardowskim na igrzyskach w Korei wystąpią w kategorii startowej B3 (osób niewidomych i niedowidzących) w biegach narciarskich (sprint, biegi średni, długi) i biatlonie (w krótkim, średnim, indywidualnym i sztafecie).

Łukasz Kubica

Zawodnik niedowidzący z klubu KS Obidowiec Obidowa. Dzięki bielskiemu klubowi START został reprezentantem Polski w biegach narciarskich, które trenuje od ok. ośmiu lat.

Jego największy sukces to 7. miejsce w sztafecie i 8. miejsce na długim dystansie w narciarstwie biegowym podczas mistrzostw świata w Finsterau.

Przewodnikiem Łukasza podczas igrzysk w Pjongczangu jest Wojciech Suchwałko. Razem wystartują w kategorii B3 w konkurencjach narciarskich: bieg sprinterski, bieg średni, bieg długi, sztafeta biegowa.

Narciarstwo alpejskie

Igor Sikorski

Sportowiec Startu Bielsko-Biała porusza się na wózku w wyniku wypadku, w którym złamał kręgosłup. Gdy dostał wózek, mając 17 lat, utknął w domu – na trzecim piętrze bez windy. Znalazł wtedy w internecie szkolenie z narciarstwa alpejskiego i zapisał się na nie. Wyjechał na obóz z kadrą i wziął udział w mistrzostwach Polski.

Jego najważniejszy sukces to wicemistrzostwo świata w slalomie w Tarvisio (Włochy) w 2017 r. Od 2014 roku zajmował także pierwsze, drugie i trzecie miejsca zawodach Pucharu Europy i Świata.

W tegorocznych igrzyskach bierze udział w grupie osób startujących na siedząco (kat. LW11) w narciarstwie alpejskim (slalom, slalom gigant, supergigant, superkombinacja, zjazd).

Przeczytaj wywiad z Igorem Sikorskim.

Maciej Krężel

Sportowiec urodził się z jaskrą, w wyniku której nie widzi na lewe oko, a na prawe niedowidzi. Pasją do nart „zaraził się” od ojca, który zabierał syna na jazdy w specjalnym nosidełku dla dzieci, zanim jeszcze mały Maciek nauczył się chodzić. Reprezentant Polski do dziś trenuje narciarstwo w klubie WSSiRN „Start” Katowice. Brał udział w Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Vancouver i Soczi, gdzie zajął 5. miejsce w slalomie.

Do jego najważniejszych osiągnięć należą m.in.: wygrana Pucharu Europy 2013/14 i 2016/17 oraz 3. miejsca w klasyfikacji slalomu Pucharu Świata 2016/17.

W zimowej paraolimpiadzie w Korei wystartuje z przewodniczką Anną Ogarzyńską w grupie osób niewidomych i niedowidzących (B3) w narciarstwie alpejskim (zjazd, supergigant, superkombinacja, slalom gigant, slalom).

Parasnowboard

Wojciech Taraba

Zawodnik Beskidzkiego Zrzeszenia Sportu i Rehabilitacji START Bielsko-Biała. W wieku 18 lat uległ poważnemu wypadkowi i podjął decyzję o amputacji nogi. Narciarstwem interesował się od małego, w szkole podstawowej spróbował jazdy na snowboardzie. Po wypadku, w wyniku kłopotów z kikutem i protezą, odstawił deskę. Dopiero w 2012, zachęcony do udziału w zgrupowaniu narciarskiej kadry paraolimpijskiej przez obecną trenerkę, wrócił do sportu.

Do jego najważniejszych osiągnięć można zaliczyć dwukrotny zjazd o czasie 11 min. w konkurencjach SBX i banked slalom na Mistrzostwach Świata La Molinie w Hiszpanii w 2015 roku.

Na tegorocznych igrzyskach bierze udział w dyscyplinach: banked slalom i boarder cross w kategorii osób startujących na stojąco (SB-LL2).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas