Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jaka renta przysługuje osobie z porażeniem mózgowym?

28.02.2018
Autor: N.

Witam, ja mam takie pytanie, jaka renta przysługuje osobie niepełnosprawnej od urodzenia, u której stwierdzono porażenie mózgowe w znacznym stopniu? Opiekę nad moim bratem sprawuje mój tato, który ma 66 lat i który też opiekuje się moją mamą, która też jest w podeszłym wieku i która walczy z silną depresją i cukrzycą. Przepraszam, że odbiegam od tematu, ale ta rodzina utrzymuje się tylko z emerytury mojego taty i z 540 zł mojego brata niepełnosprawnego, dlatego chciałbym jeszcze zapytać, czy przysługuje im jakieś świadczenie dodatkowe. Dziękuję i pozdrawiam

Szanowny Panie,

zgodnie z art. 4.1 Ustawy o rencie socjalnej, renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

  1. przed ukończeniem 18. roku życia;
  2. w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia;
  3. w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Warto zatem udać się do ZUS-u w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat renty socjalnej i innych świadczeń wypłacanych przez ZUS.

Ponadto, warto udać się wydziału świadczeń rodzinnych w Pańskiej gminie celem zbadania, czy Pana Bratu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł miesięcznie.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas