Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy przysługuje mi karta parkingowa?

04.02.2018
Autor: L.

Witam, proszę o informacje, czy mogę wnioskować o wydanie karty parkingowej dla niepełnosprawnych, jeżeli nam porażenie nerwu strzałkowego oraz naderwane ścięgno Achillesa w jednej nodze, dodatkowo noszę protezę ręki, z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

Szanowna Pani,

niestety nie możemy odpowiedzieć na pytanie jednoznacznie, ponieważ nie wiemy, czy posiada Pani orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, na podstawie którego karta parkingowa może być wydana. Powiatowy/miejski zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie, w którym m.in. zawarte jest wskazanie do karty parkingowej, a więc są stwierdzone znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Na podstawie przekazanych informacji nie możemy stwierdzić, czy ww. wskazanie znajduje lub znajdzie się w Pani orzeczeniu.

Zgodnie zobowiązującymi przepisami, od 1 lipca 2014 r. karta parkingowa wydawana jest:

  1. osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
  2. osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Wskazanie do karty parkingowej w orzeczeniu o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jest uzależnione od symbolu przyczyny niepełnosprawności, tj. 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna) oraz tego, że osoba niepełnosprawna ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Zatem jeśli Pani posiada orzeczenie zawierające wymagane zapisy, to może Pani złożyć wniosek o wydanie karty parkingowej. Natomiast jeśli nie posiada Pani takiego orzeczenia, to należy złożyć wniosek do powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności w celu jego uzyskania.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas