Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MZ nie uwzględniło użytkowników cewników w rozporządzeniu, ale… inni na nim zdecydowanie skorzystają

30.01.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. sxc.hu
Grafika: czarna waga szalkowa

Większa refundacja pieluch i pieluchomajtek, skrócony czas użytkowania wózków i nowe sprzęty dla cukrzyków, a w temacie cewników i pacjentów z pęcherzem neurogennym… cisza – Ministerstwo Zdrowia przygotowało „Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie”.

Na nowych przepisach zawartych w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia skorzystają m.in.:

 • osoby chore na cukrzycę,
 • dorosłe osoby poruszające się na wózkach,
 • osoby z nietrzymaniem moczu,
 • osoby z bezdechem,
 • osoby z przetoką ślinową.

Jakie zmiany?

Rozporządzenie wprowadza m.in.: zwiększoną refundację środków absorpcyjnych (pieluch i pieluchomajtek) do 90 sztuk miesięcznie (wcześniej było to 60 sztuk); możliwość skrócenia czasu użytkowania wózków (w tym elektrycznych) dla osób dorosłych do 4 lat.

Refundowane będą zbiorniki na insulinę i sprzęt do monitorowania glikemii, a także aparaty z maską do leczenia bezdechu sennego i wyroby stomijne dla osób z przetoką ślinową.

Tekst rozporządzenia można przeczytać na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Ma ono zostać ogłoszone najpóźniej do 2 lutego tego roku i wejść w życie po upływie 30 dni.

Nie ma nic o cewnikach

Mimo aktywnego udziału reprezentantów środowiska osób z pęcherzem neurogennym w konsultacjach rozporządzenia – ich postulaty nie zostały uwzględnione w ostatecznej wersji dokumentu.

W całym rozporządzeniu nie ma słowa o cewnikach, których zwiększonej refundacji oczekiwali m.in. pacjenci po urazach rdzenia kręgowego czy przepukliną oponowo-rdzeniową.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • heh
  zxcc
  19.10.2018, 13:02
  cewniki są refundowane, ba, są nawet 3 kody. Zresztą były refundowane wczesniej, to zadna nowość. P.094 cewniki zewnętrzne, P.095 foleye, P.096 nelatony. refundacja do 90szt to sciema, nastąpiła zmiana kosmetyczna. W ustawie zmienil się tylko zapis z 60 do 90szt towaru bez jakiejkowiek dodatkowej kwoty refundacji, więc za te dodatkowe 30szt w efekcie koncwym trzeba zapłacic 100% z własnej kieszeni.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas