Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mogę odliczyć faktycznie poniesione koszty?

18.02.2018
Autor: N.

Mąż cierpi na całkowite nietrzymanie moczu w związku nowotworem prostaty. NFZ refunduje 60 szt. np. pieluchomajtek na miesiąc. Faktyczne potrzeby męża to ok. 180 szt./m-c. Kupując otrzymuje fakturę VAT. Moje pytanie, czy w rozliczeniu podatku mogę podać i odliczyć faktycznie poniesione koszty?

Szanowna Pani,

indywidualne Interpretacje podatkowe w podobnych sprawach są niestety niekorzystne. Np. w indywidualnej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24.08.2010 r. (sygn. sprawy IPPB4/415-447/10-4/JK) stwierdził, iż „środki higieniczne – „pieluchomajtki” nie mieszczą się w definicji leku, gdyż nie spełniają cech wskazanych w ww. przepisie, nie mieszczą się również w dyspozycji art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy, ponieważ nie są sprzętem, urządzeniem, czy narzędziem technicznym. Zatem wydatek na zakup „pieluchomajtek” nie podlega odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej”.

Niestety, znalazłem więcej takich interpretacji.

Warto jeszcze sprawę skonsultować z Krajową Informacją Podatkową prowadzoną przez Ministerstwo Finansów, aby omówić wydatek, który chciałaby Pani odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Krajowa Informacja Podatkowa – czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00, infolinia: z tel. stac.: 801 055 055, z tel. kom.: 22 330 03 30.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas