Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dom dostępny. Łatwiej i szybciej

27.12.2017
Autor: Oprac.: redakcja, fot. archiwum, Smartlux.com.pl, Mediaexpert.pl, Supla.org, Klimatop.pl, Allegro.pl, Hormann.pl, Giftworld.com.pl, Komputerswiat.pl
Cztery zdjęcia, na których widać: smartfon i sterownik, podłączone do drzwi urządzenie do ich otwierania, okrągły i płaski odkurzacz na podłodze oraz elektroniczną opaskę na rękę

Inteligentne urządzenia niewątpliwie będą nam ułatwiać życie i umożliwiać przekraczanie fizycznych ograniczeń. Te wynalazki to ogromna szansa dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Nikt nie potrzebuje tego bardziej niż ta grupa odbiorców.

Bo czyż nie będzie się łatwiej żyło, jeśli światło zapali się samo, kiedy wejdzie się do ogrzanego lub schłodzonego mieszkania, drzwi otworzy pilot, odkurzacz sam posprząta mieszkanie, a obudzi nas zapach kawy, która sama się zrobiła?

Nie zawsze są to drogie i skomplikowane inwestycje. Często wystarczy mieć tylko smartfon i odpowiednią aplikację, by domowe urządzenia były posłuszne. Inną korzyścią ze stosowania z tych przedmiotów jest oszczędność zużycia energii, wody, ciepła, co w czasach deficytów tych źródeł ma istotne znaczenie.

Powinniśmy zatem śledzić nowinki technologiczne, aby szukać rozwiązań swoich problemów i ułatwień w zaspokajaniu potrzeb. I by nadążyć za tempem życia, i nie dać się wykluczyć.

Ochroni, ułatwi i oszczędzi

Inteligentny dom (Smart Home) to system umożliwiający zarządzanie wszystkimi domowymi instalacjami i urządzeniami. System może sterować oświetleniem, ogrzewaniem, urządzeniami audio-wideo, alarmem, instalacją przeciwpożarową, systemami ogrodowymi i garażowymi.

Żeby go zainstalować, nie potrzeba kuć ścian i zakładać nowych przewodów. Bazuje na istniejących w domu instalacjach i sprzętach. Jest to technologia bezprzewodowa. Smart Home zbudowany jest z centralki (komputer), czujników, włączników i wyłączników. Zarządzany jest za pomocą sieci bezprzewodowej i urządzeń mobilnych z dostępem do internetu, takich jak smartfon czy tablet. Jest intuicyjny, prosty w obsłudze, co jest walorem w przypadku osób starszych lub z ograniczoną samodzielnością. System można dostosować do indywidualnych potrzeb. Sterowanie domem może odbywać się za pomocą smartfona, komend głosowych, pilota czy tabletu.

Panel sterowania i smartfon. Na obu ekranach wyświetlone temperatury poszczególnych pomieszczeń oraz wody w basenie

Smart Home zwiększa komfort i bezpieczeństwo domowników, sygnalizując zagrożenia poprzez czujki przeciwpożarowe czy kamery.

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania są duże oszczędności w wydatkach na eksploatację. Urządzenia w spoczynku są automatyczne wyłączane i nie generują niepotrzebnych kosztów.

Zakup systemu trzeba traktować jak inwestycję. Kosztuje 10–30 tys. zł. Zwraca się po 3–7 latach. Takie systemy oferują różne firmy.

Sam odkurzy

iRobot Roomba 980 to z pewnością mercedes wśród odkurzaczy. Sam odkurza i to najważniejsza jego zaleta! Zaangażowanie użytkownika sprowadza się do zaprogramowania sprzątania i zdalnego uruchomienia robota za pomocą smartfona. Dla osób z niepełnosprawnościami byłby bardzo przydatny. Wykona czynności, które dla wielu są bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe.

Okrągły i płaski iRobot leży na podłodze

Wyposażony w system inteligentnej nawigacji iRobot Roomba 980 połączony jest z domowym routerem i urządzeniami mobilnymi, wyposażonymi w aplikację na systemy iOS i Android. Odkurzacz precyzyjnie porusza się po mieszkaniu, pokonuje progi, omija meble i schody. Zbiera kurz, brud, sierść zwierząt. Pracuje na wszystkich rodzajach podłóg i dywanów. Ma 8 programów sprzątających. Jest bardzo cichy. Może odkurzać dwie godziny bez przerwy na jednym ładowaniu, a po wyczerpaniu baterii sam udaje się do stacji dokującej. Ładowanie trwa 180 min, po czym urządzenie wraca do miejsca, w którym praca została przerwana. Można zaprogramować je w trybie cyklicznym i odkurzacz sam, regularnie o tej samej porze wysprząta mieszkanie.

Ten model jest, niestety, bardzo drogi, bo kosztuje ponad 4 tys. zł, ale to najwyższa półka. Można też kupić tańsze, w granicach 300 zł, jednak bez wielu wymienionych tu funkcji.

Czuwa nad bezpieczeństwem

Każdemu z nas zdarza się czasem zastanawiać, czy wyłączył światło, kuchenkę lub czajnik przed wyjściem z domu. Można się już o to nie martwić. Urządzenie SUPLA , korzystając z sieci bezprzewodowej, sprawdzi, czy rzeczywiście wszystko, co powinno, zastało wyłączone. Dzięki temu nie trzeba inwestować w drogie kontrolery automatyki budynkowej. Przez Wi-Fi można łączyć się z urządzeniami z dowolnego miejsca.

Zielona tabliczka z lampkami czujnika

System jest prosty w montażu i konfiguracji. Pozwala na integrację i sterowanie innymi urządzeniami, jak: oświetlenie domowe, sprzęt RTV i AGD, bramy i drzwi. Umożliwia też kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach. Wszystko to za pośrednictwem smartfona lub tabletu. Koszt to ok. 350 zł

Ochłodzi i ociepli

Klimatyzator przenośny Moby Blue 1012W Wi-Fi może okazać się bardzo przydatny zwłaszcza przy dokuczliwych upałach. Ma funkcję chłodzenia, grzania, suszenia i wentylacji. I dwie podstawowe zalety – jest przenośny i można nim zdalnie sterować. W zależności od potrzeb klimatyzator w łatwy sposób daje się przestawiać w dowolne miejsce w mieszkaniu.

Przenośny klimatyzator, czyli niewielkich rozmiarów czarny stojący pionowo prostokątny plastikowy przedmiot

Można nim sterować pilotem, ale także przez urządzenia mobilne. Można też zdalnie zaprogramować godzinę włączenia urządzenia, by wejść do mieszkania z temperaturą, jaką się lubi. Koszt ok. 2 tys. zł

Zarejestrują ruch

Opaski fitness nie są tylko dla sportowców. Każdy, kto dba o zdrowie i kondycję, powinien z nich na co dzień korzystać. Urządzenie monitoruje aktywność i pozwala dostosować trening do indywidualnych możliwości. Warto je sobie sprawić, żeby się, bo wtedy łatwiejsze będzie np. przejście codziennie określonej liczby kroków.

Opaska na rękę, na ekraniku wyświetla się liczba 87 oraz serce

W zależności od stopnia zaawansowania i ceny opaski mają różne funkcje. Te podstawowe rejestrują ruch, liczą kroki i pokonany dystans. Bardziej zaawansowane mierzą tętno, nawodnienie organizmu, fazy snu. Urządzenia mają małe wyświetlacze, mogą pracować nawet 30 dni bez ładowania. Wszystkie odczyty uzyskuje się poprzez aplikacje zainstalowane na urządzeniach mobilnych. Ceny: od 70–700 zł.

Otworzy drzwi

Urządzenie PortaMatic umożliwia automatyczne otwieranie i zamykanie drzwi za pomocą nadajnika lub sterownika. Wykorzystana tu technologia z pewnością zwiększa komfort życia osób z niepełnosprawnością ruchową, szczególnie osób na wózkach.

Góra drzwi z nałożonym na framugę urządzeniem połaczonym ze skrzydłem drzwi

Napęd PortaMatic ma wiele różnych funkcji i możliwości ustawień, zapewnia także minimalne zużycie prądu. Sygnał akustyczny i wbudowane oświetlenie LED uprzedza, że drzwi za chwilę się uruchomią – zaczną się otwierać lub zamykać. Oświetlenie ułatwi orientację w ciemności i bezpieczne poruszanie się po domu. Koszt to ok. 1500 zł.

Równo utnie

Nie każdemu udaje się równo ciąć nożyczkami. W takiej sytuacji przyjdzie z pomocą praktyczny gadżet. Laserowe nożyczki podpowiedzą, jak poprowadzić prostą linię. Wystarczy ciąć wzdłuż wyświetlanej wiązki światła.

Nożyczki z doczepionym małym urządzeniem laserowym

Ostre i precyzyjne nożyczki nadają się do cięcia różnych materiałów: papieru, tkaniny czy folii. Zasilane na dwie baterie LR44. Cena to ok. 20 zł.

Kolorowa woda

Bateria umywalkowa może mieć podświetlany strumień wody, dzięki nakładkom ledowym. Nie chodzi tu tylko o kolory i miłe dla oka doznania. Zmieniające się barwy informują użytkownika o temperaturze wypływającej wody. Od niebieskiego oznaczającego wodę zimną, aż po intensywnie czerwony – wodę gorącą.

Kran z podświetlonym na niebiesko strumieniem wody. Obok także strumienie czerwony i zielony

Rozpoznawania temperatury wody po kolorze strumienia łatwo mogą się nauczyć małe dzieci, a także osoby ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnością intelektualną, dla których kontakt z gorącą wodą bywa niebezpieczny. Podświetlany strumień to też rozwiązanie idealne dla cukrzyków, u których zaburzenia czucia mogą doprowadzić do oparzeń. Kolorowa woda ma także wymierne korzyści. Dzięki temu, że jesteśmy informowani o temperaturze wody, możemy ją świadomie oszczędzać. Koszt to ok. 200 zł.


Partnerem artykułu jest Orange Polska

Logo firmy Orange

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Umiarkowany
    pr
    29.12.2017, 13:16
    Ok, a czy na te produkty są zniżki upusty dla osób niepełnosprawnych które na miesiąc mają do dyspozycji 153zł ??? Czy to tylko ktoś sobie dla zgrywy powypisywał?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas