Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rozszczep kręgosłupa a funkcje pęcherza moczowego

22.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. P. Stanisławski
Fragment koła wózka aktywnego

Większość osób z rozszczepem kręgosłupa ma trudności z kontrolowaniem wydalania moczu i stolca, nie mogą bowiem stwierdzić, kiedy ich pęcherz moczowy i jelita są pełne. Jak uniknąć w tej sytuacji kłopotliwych powikłań?

Rozszczep kręgosłupa jest wadą wrodzoną. Jej powodem jest niezamknięcie kanału kręgowego bądź, mówiąc inaczej, brak tylnej części łuków kręgowych. Wada ta może powstać ok. 3 tygodnia ciąży, przyjmowanie kwasu foliowego przez kobiety przed zapłodnieniem i po nim zmniejsza ryzyko rozszczepu. Obecnie ok. 4 na 10 tys. dzieci w Europie rodzi się z rozszczepem kręgosłupa.

Zależnie od wady

Skutki rozszczepu kręgosłupa są zależne od stopnia zaawansowania wady i jej umiejscowienia. Czasami mogą to być tylko łagodne bóle czy nieznaczne trudności w poruszaniu się z powodu zaburzenia unerwienia mięśni, ich zmęczenia czy osłabienia, a niekiedy mogą to być poważne porażenia mięśni powodujące całkowite unieruchomienie.

Obok rozszczepu kręgosłupa mogą występować także m.in. deformacje stawów nóg czy trudności w oddawania kału i moczu (neurogenny pęcherz moczowy), co może prowadzić np. do częstych infekcji dróg moczowych.

Objawy te należy kontrolować od urodzenia, aby uniknąć powikłań, jak np. uszkodzenie nerek, zakażenia dróg moczowych i ból brzucha.

Gdy brak możliwości opróżnienia pęcherza

Jednym z rozwiązań może być cewnik do czystego samocewnikowania, jeśli wymagane jest jego stosowanie. Jest wprowadzany zaraz po urodzeniu, aby uniknąć uszkodzenia nerek. Na początku cewnikowanie wykonują rodzice, jednak dziecko powinno przejąć tę odpowiedzialność, gdy tylko będzie to możliwe, zazwyczaj w wieku 8-9 lat.

Coloplast proponuje cewnik do czystego samocewnikowania SpeediCath, sterylny cewnik z hydrofilową powłoką.

  • jest zawsze gotowy do natychmiastowego użycia – nie trzeba dodawać wody po wyjęciu z opakowania czy substancji nawilżającej;
  • łatwy w zastosowaniu – elementy mocujące zapewniają, że cewnik nie ulegnie przemieszczeniu. Zamieszczone na opakowaniu okrągłe uszko ułatwia jego otwieranie przez osoby z ograniczoną sprawnością dłoni;
  • minimalizuje ryzyko zakażeń układu moczowego – w czasie hospitalizacji SpeediCath zmniejsza ryzyko zakażeń układu moczowego o 21%, u 50% pacjentów nie wystąpiło zakażenie układu moczowego po upływie roku stosowania;
  • został sprawdzony w badaniach klinicznych.

Wyciekanie moczu

Gdy nie mamy wpływu na wyciekanie moczu, mogą pomóc cewniki zewnętrzne.

Wskazówki i zalecenia firmy Coloplast:

  • Najbezpieczniej zmieniać cewnik rano.
  • Przed założeniem cewnika należy usunąć włosy łonowe.
  • Nie należy nakładać talku czy kremu na skórę prącia przed założeniem cewnika.
  • Jeżeli prącie jest cofnięte, cewnik należy zakładać w pozycji leżącej.
  • Przed założeniem cewnika należy pamiętać o higienie.
  • W przypadku, gdy cewnik mocno przylega do skóry, zdjęcie go może być łatwiejsze po nawilżeniu wodą.

Coloplast poleca cewniki zewnętrzne Conveen® oraz Conveen®Security+.


Materiał przygotowany na podstawie informacji ze strony Coloplast.pl – tam też znajdziesz więcej informacji nt. rozszczepu kręgosłupa i kłopotów z pęcherzem moczowym.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas