Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Reforma orzecznictwa. Znamy konkrety!

07.12.2017
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Freeimages.com/A. Greniuk
Trzy megafony

Trwają prace zespołu, który ma zreformować system orzekania o niepełnosprawności. Niedawno zakończył się kolejny etap. Do naszej redakcji trafia mnóstwo pytań Czytelników o nowy system orzekania, postaraliśmy się więc o odpowiedzi. Oto one.

Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy, powołany do życia 2 lutego 2017 r. przez premier Beatę Szydło, zakończył niedawno kolejny etap prac, czyli stworzenie projektu założeń do ustawy.

Prace zespołu prowadzi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Efekty prac nie są na razie szerzej ujawniane. Ponieważ jednak dostajemy od Czytelników mnóstwo pytań dotyczących nowego systemu, poprosiliśmy prof. Uścińską i Zakład Ubezpieczeń Społecznych o ujawnienie w punktach choćby głównych założeń.

Mamy nadzieję, że poniższe informacje uspokoją wielu spośród Państwa.

Co istotne, swoje odzwierciedlenie w poniższych punktach znalazła też część postulatów nadesłanych przez Czytelników naszego portalu, które mieliśmy możliwość prezentować podczas jednego z posiedzeń zespołu.

Jak ma wyglądać nowy system orzekania?

 1. Międzyresortowy Zespół do sprawy Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy przeprowadził gruntowną analizę istniejących systemów orzekania. Przy okazji okazało się, że regulacje dotyczące poszczególnych systemów orzecznictwa rozproszone w niemal... 80 ustawach i rozporządzeniach, a orzeczenia są podstawą przyznania ponad 100 różnych świadczeń, form wsparcia i uprawnień.
 2. Założeniem projektu ustawy jest uproszczenie i ujednolicenie zasad orzekania o niepełnosprawności, niezdolności do pracy, całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym oraz o inwalidztwie w służbach mundurowych i zawarcie ich w jednym akcie prawnym.
 3. Ujednolicenie systemów orzekania ma wyeliminować konieczność wielokrotnego orzekania tych samych osób do różnych celów.
 4. Planowane jest zachowanie trzech stopni niepełnosprawności. Będzie też osobno oceniana niesamodzielność.
 5. Powstanie sieć centrów orzeczniczych, nadzorowanych przez jednostkę centralną.
 6. Centra orzecznicze powstałyby na bazie dotychczasowych komisji ZUS, KRUS oraz zespołów orzekania o niepełnosprawności. Do systemu zostaną też włączone niektóre kompetencje poradni psychologiczno-pedagogicznych, związane z orzekaniem o szczególnych potrzebach edukacyjnych dzieci i młodzieży.
 7. W centrach orzeczniczych pracowaliby lekarze specjaliści, psycholodzy, pedagodzy, doradcy zawodowi, fizjoterapeuci, logopedzi, pracownicy socjalni. Jeśli byłaby taka potrzeba, można będzie zlecać badania specjalistom zewnętrznym.
 8. W centrum orzeczniczym wydawane byłoby jedno orzeczenie, zawierające kompleksową ocenę funkcjonalną osoby orzekanej.
 9. Orzeczenie byłoby wydawane w terminie miesiąca od otrzymania wniosku i skompletowania dokumentacji. Jeśli czas na wydanie orzeczenia zostanie przekroczony, byłaby możliwość ponaglenia instytucji wydającej orzeczenie.
 10. Od orzeczenia przysługiwałoby odwołanie. Wówczas orzeczenie – już ostateczne – w tym samym centrum orzeczniczym wydawałby inny skład.
 11. Co ważne, projektowany system orzekania nie zmienia dotychczasowych świadczeń oraz nie działa wstecz, tzn. obecne orzeczenia zachowają ważność.
 12. Nowe rozwiązania będą podlegały procedurze legislacyjnej, co wymaga czasu. Zatem wejście w życie nowych regulacji jest jeszcze perspektywą odległą.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • polska
  Aleksander
  21.06.2018, 17:59
  lekarze nie leczą są tylko od brania wypłat i łapówek, to teraz komisie wyleczą wszystkich niepełnosprawnych tylko że na papierku i wio radzić sobie sami, do fundacji czy coś w tym stylu.
  odpowiedz na komentarz
 • Marek z Chojnic
  40-latek
  18.06.2018, 19:15
  Jeżeli nasz RZĄD zacznie uzdrawianie chorego systemu niech zacznie od ZUS i KRUS ! Jestem przykładem cudownie uzdrowionego przez KRUS. Po ciężkiej operacji kręgosłupa nie przejadę traktorem 100 metrów. Z racji tego mam umiarkowany stopień niepełnosprawności i pracuje w ochronie. Jeśli przyjdze mi stanąć przed "CUDOTWÓRCAMI Z ZUS" to jest pewne że nie mam nic. A tak pracuje w ochronie i mam na skromne życie. Po reformie tylko poszukać suchej gałęzi i się powiesić. Reforma reformą ale niech RZĄD PIS trochę pomyśli !
  odpowiedz na komentarz
 • Konieczna weryfikacja orzeczeń
  Piotr
  28.05.2018, 09:28
  Uważam, że przy rozbieżności w orzeczeniach konieczna będzie weryfikacja tych orzeczeń. Zwłaszcza tych wydawanych przez komisje przy PCPR-ach.
  odpowiedz na komentarz
 • RENTA
  STARSZY PAN
  28.05.2018, 00:23
  PRAWA NABYTE POWINNY BYĆ SZANOWANE ZRESZTĄ TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY WYDAŁ WYROK W TEJ SPRAWIE ŻE PRAWO NIE MOŻE DZIAŁAĆ WSTECZ
  odpowiedz na komentarz
 • RZAD I POLITYCY PiS OBIECYWALI ZLOTE CZASY ZERO POMOCY TYLKO SAME HASŁA TEN PROCEDER TRWA PONAD 2.5 roku
  inwalida 1grupy glodny
  14.04.2018, 15:13
  RZAD PiS WIELE OBIECYWAL TYLKO NAJBARDZEJ POCZEBUJĄCYM RZUCILI WIEKIE WALORYZACJE GROSZOWE SOBIE KOLESIĄ PARTI MILONOWE NAGRODY JAK WIELKĄ WALÓRYZACJE ZJADAL BANKI ZA OPŁATY I NIEMA OSETEK ZA WKŁAD NACO BANKI ŚA POCZEBNE EMERYTA I RECISTĄ JAK POLSCE JEST NAJDROSZE ZYCIE I LICZNE OPLATY POBIERAŁ KASJER TEGO NIECZYNIĄ CHOC JEST INWALIDA STOPMIU ZNACZNYM JAK ZAPOWEDZ NATYCHMASTOWE LIKWIDACJA MOLOCHA NFZ MIAŁ TO ZROBIC RADZIWIŁ TAK SAMO LEKI INSULINE ZA PiS 2005 KOSZTOWALA 3.20 zł OPAKOWANIE TERAZ TA SAMA KOSZTUJE 46zl ZA RELIGE i POSŁANKE M.STRYJSKĄ ZA 174. DOSTAWALES WSZYSKIE LEKI TERAZ DOSTAJESZ CZES LEKÓW CO ZROBIL PiS DO EMERYTOW i RECISTOW SAMY HASLAMI ZADNEJ POMOCY MOPR , PEFRONU FINASOW WSKAZNIKI STOJA PONAD 10-15 lAT MIEJSCU SA NA BIURA POSELSKIE i SENATORSKI JAK ZIOBRO NIEZNA SWOICH OBOWOZKÓW ZNAL ZALATANIE SWOICH SPRAW OSOBISTYCH POMIMO INTEPELACJI POSŁOW TAK POLITYCY PiS ZALATAJĄ SPRAWY NARODU DOSTAJĄ LICZNE NAGRODY POZWLAJA OKRADAC OBYWATELI P OSZKODOWANYCH ?
  odpowiedz na komentarz
 • cudowne uzdrowienie po ukończeniu 16-go roku życia
  Możdżeń Urszula
  16.12.2017, 10:48
  dziecko obustronnie aparatowane od drugiego roku życia, diagnoza: OBUSTRONNY NIEDOSŁUCH CZUCIOWO-NERWOWY STOPNIA UMIARKOWANEGO O CHARAKTERZE TRWAŁYM.(granica słyszalności na obu uszach 50dB) Komisja ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydała orzeczenie: nie zaliczyć do osòb niepełnosprawnych.Podział stopni niepełnosprawności wg.ONZ:lekki-26-40dB,umiarkowany-41-60, ciężki-61-80dB,głęboki- od 81dB wzwyż.BIAP ma podbny podział.Lekarze w Komisji są oburzeni ,bo mają nakaz uznać niepełnosprawność u dorosłych przy ubytku słuchu powyżej 65dB.W związku z powyższym zero dofinansowań z PFRON-u,koszt ostatnich aparatòw - 14 000zł., (syn nie funkcjonuje bez aparatòw) żadnych ulg na egzaminach ,a przed nim matura obecnie chodzi do pierwszej klasy LO.Tak nasza RP pomaga dzieciom z wadami.
  odpowiedz na komentarz
 • cudowne uzdrowienia w zus
  magic
  12.12.2017, 15:08
  witam a ja w czoraj tj 11.12 2017 zostałem cudownie uzdrowiony w zus stałaem sie o swiadczenie rechabilitacyjne po 2 opreracjach które miłem w ciagu 1 miesiaca na słuch jedno ucho usuniecie perlaka oraz rekonstrukcja kosci bo perlak uszkodził kosc i zatakował blennik miałem wymioty oraz nie mogłem utrzymac równowagi 2 operacje na 2 ucho ziarnina oraz perlak po zabiegu nie mogłem sie podnosic przz 3 dni zeby kosc sie zagoiła jakims proszkiem kostnym była odtwarzana mam do dzis zawroty brak równowagi oraz czasem mdłosci i cóz z tego skoro lekarz orzecznik mnie uzdrowił a ja musze trzymac sie poreczy jak schodze ze schodów a o jezdzie samochodem to juz nie mam mowy i jak teraz mam funkcjonowac cgiłaem wrocic do pracy juz miecias temu ale niestety lekarz powadzący zabronił pracy jeszcze na min pól roku a lek,orzecznik stwierdziła ze nima przeciw wskazn do pracy . czy ktos moze mi podpowiedziec jak sie odwołac od tej decyzji ?
  odpowiedz na komentarz
 • Pulapka rentowa
  Mysz
  11.12.2017, 21:44
  Pamiętajcie, drogi Zespole, o pułapce rentowej! tj. ZUS przyznaje i odbiera!!! Brawo poseł Agnieszka Scigaj!
  odpowiedz na komentarz
 • Orzekanie
  niepełnosprawny
  11.12.2017, 20:25
  Nic tu jeszcze nie ma wstępnego,oprócz tego,że nie cofają się w tył oraz,iż rozrzuci się te same ośrodki pod innymi nazwami,którymi będzie zajmować się ZUS.Odwołania i gnębienie człowieka i tak będzie w ZUS
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawność sprzężona
  Adam
  11.12.2017, 14:32
  Proszę Państwa - czy ktoś z Was wie, jak to będzie wyglądało w przypadku posiadania 2 orzeczeń. Mam znaczny z PZON ruchowy i słuchowy na stałe oraz ZUS umiarkowany na 3 lata. To który będzie ważniejszy? Jak to będzie rozróżniane? Czy na moją korzyść, czyli pozostawione znaczny i on będzie już zobowiązujący dla ZUS, czy jednak będzie umiarkowany bo wydany przez ZUS?
  odpowiedz na komentarz
 • Niestety,diabeł tkwi w szczegółach
  Marek Król
  09.12.2017, 17:03
  Nie dowierzam pracom zespołów "za zamkniętymi drzwiami".kojarzy mi się to z powrotem,do słusznie minionej epoki.Powoduje to możliwość zmiany założeń na dzień przed ogłoszeniem projektu zarządowi /biuro polityczne PiS/,a dopiero ten oceni,czy projekt "dyskutować" tej nocy ,czy następnej.Wszystkie "wydyskutowane" ze środowiskiem zainteresowanych ustawy,nie mają szans na przebicie się przez "Biuro Polityczne",szczególnie takie,które zakładają,pozostawienie już nabytych uprawnień .W końcu mamy "dobrą zmianę".Nic starego nie może pozostać.Walczymy o pokój,tak,aby po tej walce,kamień na kamieniu nie pozostał?Dopiero,gdy Prezes ogłosi w swej wielkiej mądrości wolę Partii i Narodu /ze szczegółami,będziemy mogli dyskutować nie nad tą wolą,tylko "Jak to przeżyć?" .To jest słuszne,gdyż na żadne wrogie myśli ,już nie będzie czasu!
  odpowiedz na komentarz
 • UZDRAWIANIE SYMULANTÓW
  Terenia
  08.12.2017, 22:49
  No to ,,opiekunki" tak bardzo popularnych ostatnio młodych autystów i tych starszych mających terminowe orzeczenia w stopniu znacznym , wkrótce powiedzą świadczeniom pielęgnacyjnym bay, bay. W końcu znaleziono lekarstwo na tę szalejącą epidemię.
  odpowiedz na komentarz
 • paranoja
  absurd
  08.12.2017, 19:59
  chorzy będą bez orzeczeń bo mogą oczami obsługiwać komputer a ci z rentami na stałe często zdrowsi, będą na rentach i jeszcze pracować, chory kraj,
  odpowiedz na komentarz
 • orzekanie o niepełnosprawności
  adam
  08.12.2017, 15:55
  Bardzo dobrze że powstanie jeden system orzekania.Moim zdaniem powołanie central orzekających nic nie zmieni dalej będą niesprawiedliwe orzeczenia.Badania powinny być przeprowadzane w miejscu zamieszkania a nie osoba na wózku czy o kulach niewidoma ma jechać 200 kilometrów do orzecznika aby on stwierdził że jej się. należy tylko lekki stopień niepełnosprawności.Moim zdaniem powinny być jasno sprecyzowane przepisy jakie schorzenia kwalifikują do uzyskania stopnia niepełnosprawności bo obecnie to samo schorzenie można zaliczyć do trzech stopni,a wiadomo że lekarz nie przyzna znacznego stopnia bo są większe ulgi tylko lekki i niepełnosprawny nie ma żadnych korzyści.
  odpowiedz na komentarz
 • Jak przetrwać ?
  Opiekun
  08.12.2017, 15:48
  Wszystko "wstępnie" wygląda dobrze , nie obawiałem się ale bez utrzymania stałych orzeczeń ,miałbym potężny problem techniczny, tylko, będzie to wszystko długo trwało , a Pani Minister od tego uzależnia podwyższenie SZO , ZDO . Jak przetrwać za 520 zł. do tego czasu ,przy tych wszystkich podwyżkach ?
  odpowiedz na komentarz
 • Praca i renta?
  Mar
  08.12.2017, 14:40
  A co z pogłoskami, że nie będzie można łączyć pracy z pobieraniem renty inwalidzkiej?? Jeśli system na orzekać o zdolności do pracy lub jej braku, to samo przez się jest rozumiane, że jak ktoś będzie orzeczony jako niezdolny spowoduje NAKAZ życia na rencie, a jeśli będzie zdolny, pojawi się NAKAZ pracy albo głodówka....
  odpowiedz na komentarz
 • Niech najpierw obywatele wypowiedzą się jak się orzeka w ZUS.
  ON
  08.12.2017, 13:37
  Na czele Zespołu stoi prezes ZUS,więc orzekać będą tak jak obecnie w ZUSie,gdzie często obywatel musi latami dochodzić swych praw do należnych świadczeń,gdyż lekarze orzekają według własnego uznania z pominięciem przepisów,ustaw.Często ZUSzamiast wypłacić należne świadczenie woli wynająć pełnomocników i latami gnębić obywateli w Sądach.
  odpowiedz na komentarz
 • z art
  niepełnosprawna
  08.12.2017, 11:28
  odniesienie do: cytat "Planowane jest zachowanie trzech stopni niepełnosprawności. Będzie też osobno oceniana niesamodzielność." (koniec cytatu) - moje odniesienie, o którym to już pisałam , czas skończyć z wpisywaniem dzieciom "niezdolny do samodzielnej egzystencji", gdyż wszystkie dzieci zdrowe, także są, niezdolne do samodzielności. Czy znacie dziecko 0-10 lat dla przykładu, które samodzielnie mieszka i zarabia na mieszkanie, opłaca rachunki, gotuje, sprząta, wynosi śmieci, chodzi samo do przedszkola, itp . NIE . Do lat 18 za dziecko/młodzież odpowiada opiekun/rodzic, a w przypadku ciężkich przewinień od lat 17 staje przed sąd dla dorosłych. Dlatego właśnie od tylu lat nienormalny, absurdalny jest zapis "dziecko/młodzież do lat 18 niezdolne do samodzielnej egzystencji", a co za tym idzie świadczenia dla rodziców.
  odpowiedz na komentarz
 • Punkt 11 !
  Martyna
  08.12.2017, 09:20
  Najważniejsze, że orzeczenia stałe nie będą ruszane, uszanowane prawa nabyte!
  odpowiedz na komentarz
 • WSZYSTKO OD NOWA
  Paweł
  08.12.2017, 07:59
  Bardzo dobrze, że Zespół wypracował rozwiązanie które zachowuje stopnie niepełnosprawności i symbole. Słyszane były pogłoski że stopnie zmienią się w skalę punktową niepełnosprawności co nie jest dobrym rozwiązaniem. Wreszcie Ktoś pomyślał że ludzie którzy wiele lat funkcjonują z orzeczeniami nie mogą dostać wpisu w orzeczeniu że cokolwiek mogą robić bo taka jest prawda że może 1 procent niepełnosprawnych nie może już robić nic. W myśl nowego prawa (bardzo słusznie zresztą) zostaną grupy inwalidzkie które funkcjonują od dziesiątek lat, stopnie niepełnosprawności które działają od 2003 roku i zdołały już się zadomowić w orzecznictwie z dobrym skutkiem. Bardzo dobrze że Zespół wykazał się wyobraźnią i zachował to co należało zachować z tego systemu, chce zmienić rozproszenie które faktycznie dokucza ludziom bo przecież z orzeczenia z Powiatowych Zespołów nie upoważniają do renty tylko do zasiłku pielęgnacyjnego oraz ulg i uprawnień natomiast orzeczenie ZUS-owskie dopiero upoważnia do rent. Zatem uczynienie tak by jedna instytucja orzekała do wszystkiego moim zdaniem przyszłym osobom niepełnosprawnym i tym którzy będą przedłużać orzeczenie tylko ułatwi. Co do orzeczeń wydanych wcześniej (stałych) one oczywiście muszą pozostać. Gdyby ktoś wpadł na pomysł badać wszystkich od początku był by to istny nonsens. W myśl tego przecież Ci co kiedyś robili studia też musieli by robić je od początku bo przecież teraz jest nowy poziom nauczania, pisać matury bo zmieniły się zasady czy ponownie stawać na egzamin prawa jazdy bo w końcu doszło trochę nowych znaków czy przepisów ruchu drogowego. Pozdrawiam wszystkich.
  odpowiedz na komentarz
 • mama
  mama
  07.12.2017, 22:22
  Bardzo dobrze, ze orzeczenia wydane na stałe nie będą ruszane i bardzo dobrze, że osobno będzie oceniana niesamodzielność, to ważne. Dzięki temu nie będzie takich nienormalnych sytuacji z tymi świadczeniami pielęgnacyjnymi. Byłoby wskazane jednak, żeby ocenić rzeczywistą niesamodzielność tych ON na które rodzice pobierają tak wysokie świadczenia. To jest konieczne. Prawo nie działa wstecz więc orzeczenie zostanie ale ta niesamodzielność wielu ON jest często wątpliwa.
  odpowiedz na komentarz
 • Wreszcie dobre wiadomości
  OPIEKUN NIESPOKREWNIONY
  07.12.2017, 20:13
  Całe szczęście, że Zespół wsłuchał się w postulaty i nikt nie będzie mącił w symbolach i stopniach niepełnosprawności. Wiercenie w poukładanych od lat kwestiach przyniosło by dużo zamętu i wielkich krzywd dla osób niepełnosprawnych. Potrzebne jest tylko wzajemne honorowanie orzeczeń tak by ludzie nie musieli orzekać się do celów rentowych i poza rentowych (ulgi i uprawnienia) w dwóch różnych miejscach czasem z różnym skutkiem. Wielkie wyrazy szacunku za uszanowanie praw nabytych i istniejącego nazewnictwa.
  odpowiedz na komentarz
 • Typowy Clickbajt
  Marcin
  07.12.2017, 18:57
  Clickbajt i nic więcej, wszystko to wiadomo już, nic nowego nie podano. Dalej Zero konkretów.
  odpowiedz na komentarz
 • Wreszcie dobre wiadomości
  Opiekun niespokrewniony
  07.12.2017, 18:48
  Całe szczęście,że nikt nie będzie mącił w symbolach i stopniach niepełnosprawności. Mącenie w poukładanych od lat kwestiach przyniosło by bardzo dużo zamętu i wielkich krzywd dla niepełnosprawnych. Potrzebne jest tylko wzajemne honorowanie orzeczeń by ludzie nie musieli orzekać się do rożnych celów w różnych miejscach. Wyrazy szacunku dla uszanowania praw nabytych.
  odpowiedz na komentarz
 • pułapka rentowa
  Milena
  07.12.2017, 18:37
  niestety nic o likwidacji pułapki rentowej...
  odpowiedz na komentarz
 • Zamiany dobre
  Marco
  07.12.2017, 17:53
  Wydaje mi się to dobry pomysł bo teraz ta sama choroba w jednym mieście jest uznana za stopień znaczny a w innym za lekki a tak może wszystko się trochę ujednolici. A co do mnie i ode mnie to brawo za punkt 11.
  odpowiedz na komentarz
 • wniosek
  Moniczka
  07.12.2017, 16:41
  I bardzo dobrze że aktualne orzeczenia wydane na stałe nie będą ruszane....
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas