Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Stwardnienie rozsiane a funkcje pęcherza moczowego

30.11.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Freeimages.com
Neurony namalowane farbami

Szacowana liczba chorych w Polsce na stwardnienie rozsiane (SM) to ok. 45 tys. osób. Wielu z nich doświadcza problemów z pęcherzem moczowym.

SM to choroba autoimmunologiczna – układ odpornościowy atakuje własne komórki ośrodkowego układu nerwowego. Nazywane jest chorobą młodych dorosłych, gdyż diagnozę słyszą najczęściej osoby w przedziale wiekowym 20-40 lat. Sześć spośród 10 pacjentów to kobiety. Choroba może rozwijać się w trzech głównych postaciach: rzutowo-remisyjnej, wtórnie postępującej i pierwotnie postępującej. Symptomy choroby u każdego mogą być inne. SM jest nieuleczalne, ale dzięki odpowiedniej terapii lekowej, zdrowemu stylowi życia i leczeniu objawowym można spowolnić jej przebieg.

Problem połowy chorych

Jak podaje firma Coloplast, połowa chorych na SM boryka się z problemami z pęcherzem moczowym. Do najczęstszych objawów należą: częstsza niż zazwyczaj lub nagła potrzeba oddawania moczu, trudności z opróżnianiem pęcherza i okazjonalne nietrzymanie moczu. Objawy te mogą być pierwszymi symptomami stwardnienia rozsianego, ale równie dobrze mogą uaktywnić się podczas choroby.

34 proc. chorych na SM skarży się także na problemy z jelitami, takie jak zaparcia czy wycieki z jelita, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Niektóre leki, z których korzystają chorzy na SM, mogą także zwiększać ryzyko zaparć.

Przed kłopotliwymi powikłaniami może uchronić właściwa higiena pęcherza moczowego.

Kłopoty z opróżnieniem pęcherza

Czyste samocewnikowanie jest konieczne dla osób, które nie mogą samodzielnie opróżniać pęcherza. Czyste przerywane samocewnikowanie – bo taka jest jego pełna nazwa – polega na tym, że pacjent samodzielnie lub jego opiekun wprowadza cewnik do pęcherza moczowego w celu jego opróżnienia. Potem cewnik jest usuwany. Zazwyczaj samocewnikowanie przeprowadza się pięć razy dziennie, choć zależy to od pojemności pęcherza i ilości przyjmowanych płynów.

Pacjent może skorzystać przy samocewnikowaniu z trzech typów cewników:

 • cewnika niepowlekanego,
 • jednorazowego cewnika pokrytego substancją hydrofilową,
 • jednorazowego cewnika hydrofilowego.

Te ostatnie są łatwe w użyciu i niosą ze sobą mniejsze ryzyko urazów cewki moczowej oraz infekcji dróg moczowych.

Bezpieczna procedura samocewnikowania obejmuje:

 • wybór bezpiecznego miejsca, które zapewni komfort i higienę,
 • umycie rąk,
 • przygotowanie cewnika,
 • umycie okolic cewki moczowej,
 • po otwarciu opakowania wprowadzenie cewnika do cewki i pęcherza moczowego.

Wyciek moczu z pęcherza

Skutecznym sposobem poradzenia sobie z wyciekiem moczu z pęcherza u chłopców i mężczyzn jest cewnik zewnętrzny. Dostępne są one w różnych rozmiarach, długościach i z różnych materiałów. Konieczny jest dobór właściwego rozmiaru cewnika – zbyt mały spowoduje dyskomfort, a zbyt duży może być przyczyną wycieków.


Cewnik zewnętrzny Conveen® oraz Conveen®Security+

System jednoczęściowy: przylepiec umieszczony na wewnętrznej stronie cewnika. Dla wszystkich mężczyzn wymagających opieki, jak również samodzielnych.

Cechy:

 • materiał lateksowy – miękki i elastyczny,
 • plastikowy aplikator – łatwe zakładanie,
 • uchwyt do rozwijania – zakładanie możliwe nawet w rękawiczkach.

System dwuczęściowy: przylepiec w postaci dwustronnie przylepnego paska. Dla wszystkich mężczyzn samodzielnych.

Cechy:

 • materiał lateksowy – miękki i elastyczny,
 • elastyczny przylepiec – zabezpieczenie przed uciskiem,
 • pasek przylepca dwustronnie klejący – możliwość przyklejania w dowolnym miejscu na skórze penisa – odpoczynek dla skóry przy kolejnych zmianach cewnika.

Zarówno w wersji jedno-, jak i dwuczęściowej dostępne są cewniki zewnętrzne wykonane z tworzywa termoplastycznego o nazwie Conveen Security+ dla osób z nadwrażliwością na lateks.

Standardowa długość koszulki cewnika jest odpowiednia dla większości mężczyzn, ale mężczyźni z cofniętym prąciem mogą potrzebować krótszej koszulki. Cewniki zewnętrzne Conveen Security+ Super są specjalnie przystosowane dla osób potrzebujących krótszego cewnika – są one krótsze o 32 mm od standardowego cewnika zewnętrznego.

Cewnik zewnętrzny Freedom®

Zbudowany w 100 proc. z elastycznego, półprzepuszczalnego materiału w postaci silikonu medycznego. Mocuje się go bezpośrednio na skórę prącia, poprzez przylepiec umieszczony na wewnętrznej stronie koszulki. Zakładanie cewnika Freedom jednoczęściowego jest bardzo proste, analogiczne do zakładania prezerwatywy.

Zalety:

 • umożliwia kontrolę stanu skóry,
 • umożliwia skórze oddychanie,
 • pozostaje na skórze przez 24 godziny,
 • maksymalna siła przylegania.

Materiał przygotowany na podstawie informacji ze strony Coloplast.pl – tam też znajdziesz więcej informacji nt. stwardnienia rozsianego i kłopotów z pęcherzem moczowym.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas