Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gdzie uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności i na czyj wniosek?

02.12.2017
Autor: T.

Chcę uzyskać kartę parkingową. Jestem emerytem – inwalidą (narząd ruchu) i nie posiadam orzeczenia o niepełnosprawności. Chcę uzyskać kartę parkingową.

Szanowny Panie,

obecnie karta parkingowa wydawana jest wyłącznie na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień.

Karta parkingowa przysługuje osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, która ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Przy czym w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, wskazanie do karty parkingowej mogą uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Wniosek o wydanie orzeczenia należy złożyć do miejskiego/powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności w miejscu zamieszkania. Dopiero po uzyskaniu ww. orzeczenia, wraz z zapisami uprawniającymi do wydania karty parkingowej, będzie Pan mógł złożyć wniosek o jej wydanie.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas