Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy, czyli „Who is Who”

01.12.2017
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Integracja, Ewa Strasenburg
Okładka publikacji Lista mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością

Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością – to najnowsze wydawnictwo Integracji. Jest to pierwsza w naszym kraju książka typu „Who is Who”, dotycząca środowiska osób z niepełnosprawnością. Znaleźć w niej można 100 inspirujących wywiadów i pełnych mocy sylwetek.

„Byłam wychowana w takim duchu, że niepełnosprawność to nie coś mniej, ale coś więcej, a skoro mam więcej, to i więcej muszę od siebie dać” – mówi w zamieszczonym w książce wywiadzie Janina Ochojska, założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.

„Po wypadku osiągnąłem więcej niż przed nim. Biorę sprawy w swoje niepełnosprawne ręce i mówię: «Przestań się mazać – chłopaki nie płaczą»” – podkreśla Sebastian Luty, biznesmen, kierowca rajdowy i założyciel Fundacji Avalon.

„Można przejść przez życie, podziwiając innych, albo przeżyć je tak, by stać się dla nich inspiracją” – dodaje Przemysław Sobieszczuk, HR-owiec w banku, skuteczny w walce o godne życie chorujących na rzadkie i nieuleczalne pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB).

Konferencja prasowa nt. Listy Mocy. Na scenie od prawej siedzą: Piotr Pawłowski, Paulina Malinowska-Kowalczyk, Krzysztof Michałkiewicz, Tomasz Karcz
Konferencja nt. publikacji „Lista Mocy”. Od lewej: Piotr Pawłowski, prezes Integracji, Paulina Malinowska-Kowalczyk, dziennikarka i rzeczniczka Polskiego komitetu Paraolimpijskiego, jedna z bohaterek książki, Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, oraz Tomasz Karcz, fryzjer, stylista, jeden z bohaterów książki

100 najbardziej wpływowych

Lista Mocy to jedyne miejsce, w którym spotyka się razem 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością. Mają różne pasje, cele, osiągnięcia, profesje, problemy i hobby, ale łączą ich trzy cechy: niepoprawny optymizm, ogromna siła i niesamowita waleczność. I jeszcze to, że swoją energią potrafią zarażać innych.

Wspólnie z Czytelnikami dziennikarze i redaktorzy platformy medialnej Integracji (magazyn „Integracja”, portal www.niepelnosprawni.pl i redakcja filmowa) znaleźli innowatorów, mistrzów, artystów, celebrytów, szefów, zwycięzców – czyli osobowości, które w ostatnich latach:

 • wywierają pozytywny wpływ,
 • są liderami zmian,
 • zmieniają życie innych,
 • mają wyjątkowy wkład w życie społeczne,
 • dzielą się wiedzą i talentami,
 • robią wiele z potrzeby serca,
 • mogą być wzorami.

Agata Roczniak

Po długich i burzliwych obradach dokonali wyboru 100 bohaterów pierwszej polskiej Listy Mocy. Prezentują ich w 10 kategoriach:

 • sztuka/ moda/design,
 • rozrywka,
 • sport/zawodnicy/działacze,
 • media/wydawnictwa,
 • działalność gospodarcza,
 • polityka/prawo,
 • IT/nowe technologie,
 • edukacja/rozwój osobisty,
 • urzędy/instytucje,
 • działalność społeczna.

Monika Kuszyńska

„Wiele osób z pionierskiej publikacji Lista Mocy nauczyło się być odpowiedzialnymi. Udowadniają, że nic z tej odpowiedzialności ich nie zwalnia. Ani wypadek, ani paraliż. Chodzi bowiem o to, żeby tego paraliżu nie mieć w głowie” – przekonuje Piotr Pawłowski, twórca i prezes Integracji.

„Lubię wyciągać z ludzi piękno”

Podczas premiery książki zapytaliśmy jej bohaterów, czy i dlaczego czują się wpływowi.

- Zawsze myślałem, że jestem bardziej podatny na wpływy niż wpływowy – śmieje się Tomasz Karcz. – Ale są sytuacje, gdy czuję, że moja postawa i działania mają wpływ na otoczenie. Zwłaszcza, gdy np. piszą do mnie matki dzieci niepełnosprawnych, że widząc mnie w telewizji czy w mediach społecznościowych, nabierają wiary w to, że ich dziecko może być sprawne mimo swojej niepełnosprawności. Często takie matki nie mają wiedzy na temat niepełnosprawości i macierzyństwo jest dla nich pierwszym kontaktem z tym zjawiskiem. Dlatego widząc, że osoba z niepełnosprawnością dobrze funkcjonuje w społeczeństwie, nabierają wiatru w żagle i większej pewności siebie – tłumaczy fryzjer i stylista.

Tomasz Karcz nie ukrywa, że także w swojej codziennej pracy udaje mu się wywierać pozytywny wpływ na ludzi.

- Wpływam też na gust swoich klientek i klientów, na ich postrzeganie swojego wizerunku - to oczywiście kwestie związane z samą moją pracą – przyznaje. – Oprócz tego dla mnie ważny jest człowiek jako osoba. Staram się więc zwracać uwagę na charakter i osobowość i wyciągać z ludzi to, co jest w nich piękne i wartościowe. Chcę właśnie te cechy pokazywać ludziom. Często jesteśmy zakompleksieni, zahukani i czujemy się niedowartościowani, więc taki wpływ lubię wybierać.

Bogusia Siedlecka i Tomasz Karcz z publikacją Listy Mocy
Bogusia Siedlecka i Tomasz Karcz

Dzielić się doświadczeniem

- Myślę, że mam wpływ na ludzi – odpowiada z kolei vlogerka Bogumiła Siedlecka. – To co robię, ma wpływ na ludzi. Gdyby było inaczej na pewno bym tego nie robiła, bo nie widziałabym w tym sensu. Z każdym moim filmem na YouTube czy organizowanym przeze mnie wydarzeniem, czuję że to ma moc – dodaje.

Bogumiła Siedlecka szczególną satysfakcję czuje, gdy jej widzowie, będący osobami z niepełnosprawnością, piszą do niej z pytaniami o to, jak poradzić sobie w danej sytuacji i jak osiągnąć w życiu sukces.

- To jest niezwykłe, że swoją postawą i doświadczeniami mogę na przykład budzić ludzi do działania i pokazywać im takie drogowskazy życiowe, które pomogą im poradzić sobie na ścieżkach życia – przyznaje vlogerka.

Tomasz Karcz i Mariusz Kędzierski

Podobnie swój wpływ na życie innych postrzega Wojciech Urban, ceniony dziennikarz radiowy.

- Kiedy zaproponowano mi bycie jednym z bohaterów publikacji, zastanowiłem się, czy jestem osobą, która ma wpływ – wspomina redaktor Wojciech Urban. – Poniekąd tak, gdyż przez te kilka lat, jak powstaje cykl audycji Integracja, który współtworzę, to kilka osób znalazło pracę. W audycji powiedzieli o tym, co udało się osiągnąć i o tym, że szukają pracy. Potem dzwonili do mnie ludzie z różnych firm i pytali, czy mogą dostać kontakt do bohaterów moich programów, bo chcieliby ich zatrudnić – tłumaczy dziennikarz, który podkreśla, że jeśli ktoś dzięki jego audycjom znalazł zatrudnienie czy inspirację do działania, to rzeczywiście można o nim mówić, jako o kimś wpływowym.

Pobierz książkę!

Wydana z okazji obchodzonego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością książka jest bezpłatna, dostępna dla wszystkich na portalu www.niepelnosprawni.pl w dziale Biblioteka.


Partnerami publikacji są Fundacja PZU i Fundacja LOTTO.
Projekt finansowany jest ze środków PFRON.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Zgłoszenie
  Ś.
  08.01.2018, 21:53
  Dobry wieczór, mam pytanie czy przy kolejnych edycjach można będzie zgłosić swojego kandydata?
  odpowiedz na komentarz
 • Do Pani Jadwigi
  Redakcja
  19.12.2017, 10:10
  Szanowna Pani, pod tym artykułem nie było do tej pory żadnego komentarza. Nie wiemy więc, czego dokładnie dotyczy Pani uwaga o nie dopuszczeniu komentarza. Z poważaniem, Redakcja
  odpowiedz na komentarz
 • Dladzego..
  Jadwiga
  18.12.2017, 23:01
  Dlaczego nie dopuszczono mojego komentarza na temat powyższej publikacji Lista Mocy, czyli „Who is Who”
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas