Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odliczenie ortez od podatku dochodowego

16.12.2017
Autor: F.

Jestem osobą niepełnosprawną, żeby móc się poruszać korzystam z ortez, za które zapłaciłam 20 tys. zł. Refundacja NFZ to 1,8 tys. Czy mogę pozostałą kwotę odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej? Nadmieniam, że na ortezy mam zlecenie od ortopedy.

Szanowna Pani,

zachęcam Panią o zapoznania się z interpretacją indywidualną z dnia 7 kwietnia 2016 r. (IBPB-2-2/4511-215/16/ZuK), dotyczącą możliwości odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na zakup aparatów słuchowych wraz z akcesoriami, baterii służących do ich zasilania oraz kosztów związanych z naprawą aparatów.

Z przywołanej interpretacji wynika, że wydatki na cele rehabilitacyjne, zgodnie z art. 26 ust. 7b ww. ustawy, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Jednakże ponieważ w związku z kwestiami niepełnosprawności i korzystaniem z ulgi rehabilitacyjnej powstają indywidualne stany faktyczne, uważam za konieczny w sprawach podatkowych kontakt z Krajową Informacją Skarbową, czynną od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00; z telefonu stacjonarnego 801 055 055; z telefonu komórkowego 22 330 03 30; celem ustalenia możliwości odliczenia podatkowego.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas