Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Colitis ulcerosa a stopień niepełnosprawności

08.12.2017
Autor: F.

Witam, choruję na colitis ulcerosa i mam umiarkowany stopień niepełnosprawności. Byłam na badaniu kontrolnym i wynik to remisja. Czy w tej sytuacji zostanę zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności? Lekarz nakazał brać leki do końca życia i nie przerywać, gdyż nastąpi zaostrzenie. Proszę o odpowiedź.

Szanowna Pani,

Nie mam możliwości odpowiedzenia Pani wprost, czy zostanie Pani zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Informuję, że do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osoby:

  1. o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną;
  2. o naruszonej sprawności organizmu, mające ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

Obowiązujące w polskim systemie orzecznictwa o niepełnosprawności kryteria i standardy postępowania orzeczniczego zawarte w definicjach stopni niepełnosprawności oraz niepełnosprawności budowane są na konstrukcji określającej zachowane, mimo naruszonej sprawności organizmu, możliwości osoby w zakresie: samodzielnej egzystencji, pełnienia ról społecznych, zatrudnienia w odpowiednich warunkach.

Dlatego w przypadku składania wniosku do powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności należy przygotować odpowiednią dokumentację, w tym medyczną (m.in. informacje o możliwych zaostrzeniach i nawrotach choroby). Ponadto bardzo ważnym jest, aby wskazać argumenty, jak choroba negatywnie wpływa na Pani samodzielną egzystencję, pełnienie ról społecznych czy zatrudnienie (czyli że jest Pani niezdolna do pracy, zdolna do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej, wymaga czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych).

W przypadku zaliczenia Pani do lekkiego stopnia niepełnosprawności, gdy nie będzie się Pani zgadzać z orzeczeniem, będzie Pani mogła się odwoływać od decyzji organu.

Zachęcam do zapoznania się z informacjami dotyczącymi orzekania o stopniu niepełnosprawności na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas