Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Uraz rdzenia kręgowego a funkcje pęcherza moczowego

22.11.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. P. Stanisławski
Stojące w rzędzie wózki elektryczne

Jedną z częstych konsekwencji urazu rdzenia kręgowego mogą być problemy z pęcherzem moczowym. Jak możemy sobie pomóc w takiej sytuacji? O czym warto wiedzieć i pamiętać?

Aż 80 proc. osób, które doznały urazu rdzenia kręgowego, doświadcza częściowej lub całkowitej utraty kontroli nad opróżnianiem pęcherza moczowego. Częstym objawem jest niemożność oddania moczu bądź jego wyciekanie. 34 proc. osób z urazem rdzenia doświadcza także problemów z jelitami.

Niemożność opróżniania pęcherza

Czyste samocewnikowanie pozwala nam skutecznie zarządzać pracą pęcherza, jest on wtedy regularnie opróżniany za pomocą cewnika.

Cewnikowanie przerywane to regularne stosowanie cewnika jednorazowego, aby opróżnić pęcherz. Jeśli mocz pozostaje zbyt długo w pęcherzu, istnieje ryzyko namnażania bakterii, co w rezultacie może prowadzić do zakażenia układu moczowego lub nawet uszkodzenia nerek. Stosując cewnikowanie przerywane należy opróżniać pęcherz tak często, jak przy naturalnym procesie – 4-6 razy dziennie.

SpeediCath® umożliwia opróżnienie pęcherza w najbardziej odpowiednim momencie dla danej osoby, zgodnie z jej trybem życia. Jest to cewnik, który po wyjęciu z opakowania jest gotowy do użycia, bez konieczności dodawania wody czy substancji nawilżającej – ze względu na hydrofilową powłokę. Cewnik ten posiada także wypolerowane oczka, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia cewki moczowej.

Wyciekanie moczu

Skuteczne zbieranie wyciekającego moczu u chłopców i mężczyzn zapewniają cewniki zewnętrzne. Jest to nakładka na prącie połączona z workiem na mocz noszonym na nodze. Worki do zbiórki moczu Conveen są przeznaczone do noszenia na nodze, jak i do zbiórki nocnej. Użytkownik sam wybiera worek o odpowiedniej dla siebie pojemności, długości drenu i budowie, są one dopasowywane indywidualnie.

Wszystkie worki Conveen wyposażone są w system chroniący przed cofaniem się moczu, niezależnie od pozycji ciała. Skóra chroniona jest przed odparzeniami dzięki wyściółce fizelinowej. Worki mogą opróżnić nawet osoby o niepełnej sprawności rąk. Antyskrętny dren zapewnia stałą drożność. Worki są bezpieczne, gdyż posiadają nowy zawór odpływowy, jego dwuetapowe otwieranie zapobiega przypadkowemu otwarciu się, jest też kontrola nad szybkością odpływu moczu podczas opróżniania worka.

Uraz rdzenia kręgowego

Zazwyczaj powoduje on utratę czucia, zdolności ruchowych, a w efekcie trwałą niepełnosprawność wskutek utraty czynności rdzenia poniżej miejsca urazu. Wskutek urazu może nastąpić:

  • całkowity paraliż wszystkich kończyn (porażenie czterokończynowe), co wiąże się z całkowitą utratą czynności ruchowych rąk i nóg,
  • częściowy paraliż wszystkich kończyn – jest to niepełne porażenie czterokończynowe, poszkodowany nie zostaje całkowicie pozbawiony czucia i zdolności ruchowych,
  • całkowity paraliż poprzeczny – tj. utrata czucia i zdolności ruchowych zwykle w dolnej części ciała,
  • częściowy paraliż poprzeczny – zwykle dolna część ciała jest dotknięta paraliżem, ale kończyny nie są całkowicie pozbawione ruchu i czucia.

Materiał przygotowany na podstawie informacji ze strony Coloplast.pl – tam też znajdziesz więcej informacji nt. funkcji pęcherza moczowego przy urazie rdzenia kręgowego.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas