Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

ZUS i PFRON: powstaną ośrodki rehabilitacji kompleksowej

21.11.2017
Autor: Mateusz Różański, na zdjęciu od lewej: posłanka Małgorzata Wypych, prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, dr Tomasz Lasocki, Uniwersytet Warszawski, Dorota Habich, pełniąca funkcję prezesa PFRON, senator Jan Filip Libicki
Paneliści siedzą w półkolu podczas konferencji w eleganckiej sali

„Powrót do polskiej szkoły rehabilitacji” staje się hasłem przewodnim polityki rządu wobec osób z niepełnosprawnością. Po tym, jak w latach 90. rozdzielono rehabilitację medyczną, społeczną i zawodową między różne systemy i resorty, nadchodzi czas powrotu do kompleksowego podejścia.

Jak to wprowadzić? Był to główny temat konferencji „Polska Szkoła Kompleksowej Rehabilitacji. Analiza prawno-porównawcza instytucjonalnych rozwiązań”, która 20 listopada 2017 r. odbyła się w Sejmie w ramach prac kierowanego przez posłankę Małgorzatę Wypych (PiS) Parlamentarnego zespołu do spraw osób z niepełnosprawnością narządu wzroku.

Rehabilitacja priorytetem gospodarki

Ruina, zaprzepaszczenie lat osiągnięć, resortowość, brak spójności – to słowa, które bardzo często pojawiają się w kontekście stanu polskiej rehabilitacji. Narzekają na nią osoby z niepełnosprawnością, lekarze, fizjoterapeuci, a nawet sami decydenci, którzy sami widzą, jak braki systemowe prowadzą do marnowania ogromnych środków.

Celem konferencji było więc połączenie tych punktów widzenia. Zwłaszcza, że – jak wskazał jeden z organizatorów, dr Marek Woch z Narodowego Funduszu Zdrowia – rehabilitacja osób z niepełnosprawnością jest jednym z elementów polityki ekonomicznej rządów Prawa i Sprawiedliwości.

„Polska polityka gospodarcza i społeczna wymagają więc natychmiastowego stworzenia kompleksowego systemu wczesnej rehabilitacji (np. w ramach programów PFRON, w tym w szczególności w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej), który ułatwiłby osobom z niepełnosprawnościami powrót do pracy” – to fragment przyjętej przez rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Wskazuje ona, że sprawnie działający system rehabilitacji zapobiegnie niepotrzebnym hospitalizacjom oraz zwiększonym kosztom opieki zdrowotnej i zabezpieczenia społecznego.

Ponadto, strategia Morawieckiego odnosi się do coraz bardziej dramatycznego braku rąk do pracy. Ręce te, pod warunkiem, że będą dobrze zrehabilitowane, można znaleźć wśród osób z niepełnosprawnością. Zadanie stworzenia właściwych warunków do tego wzięły na siebie dwie instytucje: ZUS i PFRON.

Prezes ZUS: narodowy program aktywności

- W XXI wieku w kontekście procesów demograficznych, zmian na rynku pracy, istnieje taka potrzeba spojrzenia w kierunku koncepcji narodowego programu aktywności ekonomicznej – mówiła obecna na konferencji prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. – Powinien on zawierać element kompleksowej rehabilitacji: medycznej, zawodowej i społecznej.

Prezes ZUS zwróciła uwagę, że obecnie patrzy się na osobę z niepełnosprawnością często tylko w kontekście świadczeń – ich przyznania lub nie. Wszelkie działania dotyczące rehabilitacji społecznej i zawodowej podejmowane są zaś o wiele za późno, nawet mimo istnienia tzw. prewencji rentowej.

- To nijak ma się do wyzwań, które stoją przed rehabilitacja kompleksową – tłumaczyła prof. Uścińska.

Jej zdaniem, rozwiązania kompleksowe należy skierować do ludzi już gdy korzystają z zasiłku chorobowego – w zależności od indywidualnej sytuacji.

- Zastosowanie rehabilitacji w szybszym okresie dałoby dobre rezultaty w postaci powrotu do aktywności ekonomicznej – zauważyła prof. Gertruda Uścińska.

W 2021 r. ośrodki rehabilitacji kompleksowej?

Dowodem na konieczność szybkiego wdrażania osoby z niepełnosprawnością w proces kompleksowej rehabilitacji jest pilotażowy program, który był prowadzony w latach 1990-95 dla osób z chorobami układu krążenia i z niepełnosprawnością ruchowa. Duża ich część, dzięki odpowiednio dobranemu wsparciu, odzyskała zdolność do pracy. Niestety, wówczas efekty tego projektu – a raczej całej tzw. polskiej szkoły rehabilitacji – zostały zaprzepaszczone. Dziś ZUS i PFRON chcą naprawić ten błąd.

- Trzeba pomyśleć o wielkim narodowym programie kompleksowej rehabilitacji, który by te wszystkie zadania ujednolicił i unowocześnił, uczynił kompatybilnymi i wprowadził rozwiązania instytucjonalne. Takie, jak powstanie w Polsce ośrodków kompleksowej rehabilitacji: medycznej, społecznej i zawodowej – zapowiedziała prezes ZUS. – To jest kierunek przesądzony. Tak jest w wielu krajach o zdecydowanie wyższym stopniu zamożności. Zwrócenie się w kierunku ubezpieczonych jest zadaniem nie tylko koniecznym i priorytetowym. My, także z punku widzenia doświadczeń badawczych i analiz obnażających bezradność np. renty szkoleniowej, widzimy potrzebę kompleksowego podejścia. Wnioskujemy o taki duży projekt, którego efektem ma być w 2021 stworzenie m.in. ośrodków kompleksowej rehabilitacji.

Pomóc jak najszybciej

Sojusznikiem ZUS w tym dziele jest PFRON, którego Zarząd dostrzega potrzebę konkretnych zmian w systemie rehabilitacji, choćby za sprawą wyników badań dotyczących potrzeb osób z niepełnosprawnością.

- Osoby niepełnosprawne dostrzegają ogromne rozproszenie instytucjonalne, brak korelacji form wsparcia i informacji, a także spóźniony dostęp do rehabilitacji medycznej – mówiła Dorota Habich, pełniąca funkcję prezesa PFRON. – Odpowiedzią na to jest projekt, który prowadzimy razem z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Przystąpiliśmy do stworzenia ośrodków kompleksowej rehabilitacji, w których osoby skierowane przez lekarza rehabilitacji, na podstawie indywidualnego programu będą mogły korzystać z rehabilitacji medycznej, społecznej, ale też – na tym bardzo wczesnym etapie – z rehabilitacji zawodowej. W ośrodkach tych będą dostępne środki do diagnozy na temat zdolności do dalszego wykonywania wyuczonego zawodu czy też przekwalifikowania i nabycia dodatkowych kompetencji.

Prezes PFRON poinformowała, że powstaną cztery takie ośrodki w czterech regionach Polski. Uzupełnieniem tego projektu ma być program kształcenia specjalistów od zarządzania rehabilitacją.

- Niemieckie doświadczenia pokazują, że wczesna, indywidualnie zarządzana rehabilitacja pozwala szybciej uzyskać pożądane efekty, doprowadzając do powrotu lub wprowadzenia osoby z niepełnosprawnościa na rynek pracy, bądź też zaktywizowanie jej w takim stopniu, w jakim jest to możliwe – dodała Dorota Habich.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • hait kodowców
    WW
    03.12.2017, 17:06
    heit KODOCÓw to jakies przekleństwo, poprzednicy złodzieje ich nie ruszami a jak Ktos chce naprawde dobrze to tylko przeklinaja POpaprancy totalsi -głupcy
    odpowiedz na komentarz
  • Marazm i beznadzieja ON
    Polly
    25.11.2017, 00:14
    DOBRA ZMIANA Tylko czekać, jak ludzie zaczną opowiadać kawały na ten temat. Ale jak o tym czytam , wcale mi nie do śmiechu. To nigdy nie było wesołe, a teraz zaczyna byc wręcz tragiczne !!! Wreszcie kogoś zaczynają interesować niepełnosprawni ? Szkoda tylko, że powód taki prozaiczny. Brak rąk do prac szczególnie tych najmniej popularnych , których nawet Ukrainiec nie chce. A tu rozdali 500 plus, emerytów wysłali do domciu. I system zaczyna się walić. Trzeba sięgnąć po tych "rezerwistów, obiboków ", przy pomocy których każdy rząd swoje dziury łata. To grupa, która nie wyjdzie na ulicę..To wbrew wszystkiemu silni i zaprawieni w boju ludzie. Bo jak ktoś w tym kraju potrafi przeżyć za 800 zł przy ograniczonych świadczeniach i bez rehabilitacji - końskie zdrowie ma i teraz trzeba to wykorzystać. Powoli odbiera się ulgi, przywileje , renty czy zasiłki. Do pracy rodacy Ojczyzna ,przepraszam ZUS w potrzebie. I nagle okazuje się że i zrozumienie jest i kompleksowa rehabilitacja i opieka będzie , a i rencista dorobi by móc żyć lepiej. Jakie to podłe i perfidne. Przez lata państwo miało nas w nosie a teraz znowu to my mamy ratować budżet jego instytucji, takich jak ZUS czy PFRON. Ludzie się tu żalą, że nie dostają dofinansowań czy dotacji, a jednocześnie PFRON corocznie zwraca nie wykorzystane pieniądze. Nie jest to więc perfidia ? Jestem 35- letnią rencistką socjalną. Od dziecka cierpię na 9 poważnych schorzeń ale dzięki rodzinie jakoś funkcjonowałam. To Oni zrobili tak dużo dla mnie. Mimo, że mam stopień znaczny skończyłam studia. Państwu niewiele zawdzięczam. Ale przyszedł kres rodzice skończyli65 lat i już nie dają rady. A ja siedząc w domu cofnęłam się w rozwoju tak intelektualnym jak i z powodu braku rehabilitacji fizycznym i zdrowotnym. Pukałam, prosiłam , pisałam do Ministerstwa i nic żadnej pomocy czy wsparcia. Ani sanatorium ani dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego - bo jestem dorosła nie uczę się już i nie pracuje. MOPS na leki też skąpił . Traktowano nas jak degeneratów i wyłudzaczy . A teraz nagle wszystko się ma zmienić, wszystko będzie, byle tylko dźwignąć ZUS z kryzysu. Tyle tylko, że jestem, już sfrustrowana, obolała i dawno już zapomniałam czego nauczyłam się 10 lat temu na studiach. 10 zmarnowanych lat. I co nagle rzucą mnie na front państwowych robót ? Zrehabilitują , podleczą, cudownie uzdrowią? I co zrobią ze mnie ochroniarza czy sprzątaczkę ? Serdeczne dzięki jak potrzebowałam Państwo mi nie pomogło . A teraz samo w potrzebie nagle przypomniało sobie o naszej licznej rzeszy pokrzywdzonych przez los ale i państwo ludzi. Podłe to bo znowu bez skrupułów nasza grupa zostanie wykorzystana do naprawy Rzeczpospolitej a " DOBRA ZMIANA" OBWIEŚCI WSZEM I WOBEC KOLEJNY RZĄDOWY SUKCES - Nic o nas bez nas......
    odpowiedz na komentarz
  • Rehabilitacja ZUS +PFRON
    ONKA
    24.11.2017, 20:06
    Mrzonki jak zwykle. Od dawna nie dostaję skierowań na rehabilitację. Nie wierzę już w cuda i nie zagłosuję na PIS choćby obiecali mi gruszki na sośnie.
    odpowiedz na komentarz
  • Ale to już było i nie wróci więcej.....
    niepełnosprawny
    24.11.2017, 11:17
    Ten projekt wcześniej już przerobiliśmy,niewypalił bo załamał się pod własnym ciężarem.Teraz też ma być wyliczony,ale głównie dla ludzi z dużych centrów miejskich.Brak w nim wielu składników,które komukolwiek przyniosą cokolwiek.Wszystko spowodowane jest brakiem rąk do pracy,oraz zbankrutowanym ZUS-em.Dlaczego niepełnosprawni mają pokrywać 500+???? i inne tego typu projekty.Dzieki 500+ ludzie Ci wejdą na rynek pracy za 20 lat,koszty tego nigdy nie zostaną spłacone,część z tych ludzi wyjedzie,więc koszty ktoś musi pokryć,zawsze jest to najsłabsza grupa.ZUS wydaje się,że siłowo kogoś przywróci do pracy.Ci ,co są naprawdę chorzy nigdy do niej już nie wrócą,nawet jeśli mieliby pójść mieszkać na ulicę.Nasza grupa zawsze była gnojona czy przez każdy rząd.Przestańcie się ośmieszać,kto przyjmie osobę 50+ te rzeczy przerabialiśmy już wielokrotnie nic z tego nie wyszło.Nikt nie chce przyjmować nawet zdrowych 50+.I jeszcze jedna sprawa,może też zapewnicie oczywiście zakłady do których nas wyślecie i dacie zapewnienie że po tygodniu nas nie wyrzucą.Wszystko to jest fikcja i wyliczenia na daną chwilę.Ekonomia nie uznaje znaku równości.Aby jeden miał innemu trzeba zabrać,tylko dlaczego ciągle mają być niepełnosprawni???4 razy starałem się o sanatorium za każdym razem - są bardziej potrzebni.Dziwne tylko,że nigdy nie mogłem utrzymać się w pracy,żadnej(powolność,znużenie robiło swoje)może ZUS wymieni mi mózg i układ nerwowy.Lepsza zmiana dla niepełnosprawnych dziekuję-fikcja, która wyszła po 1 roku.
    odpowiedz na komentarz
  • powrót do tego co było, chore!
    haha
    23.11.2017, 21:44
    ludzie którzy chcą pracować będą to robić jeśli stworzy się im warunki, dobrowolne warunki a nie przymus. "Ponadto, strategia Morawieckiego odnosi się do coraz bardziej dramatycznego braku rąk do pracy. Ręce te, pod warunkiem, że będą dobrze zrehabilitowane, można znaleźć wśród osób z niepełnosprawnością. Zadanie stworzenia właściwych warunków do tego wzięły na siebie dwie instytucje: ZUS i PFRON." wysłaliście zdrowych na 500+ po to aby rzucili pracę, pili i bili oraz zabijali dzieci, wysłaliście wiele zdrowych osób na emerytury w wieku 60l i chcecie zmusić chorych oraz niepełnosprawnych aby na nich zasuwali, ponieważ wam zabrakło nie rąk do pracy ale ludzi którzy będą zasuwać i to wszystko finansować. Stąd odbieranie orzeczeń, zmuszanie ON i chorych do pracy bo wam system się zawalił
    odpowiedz na komentarz
  • Żeby tak wszyscy
    Borzoi
    23.11.2017, 19:04
    Pieniądze zamiast na wsparcie ,,sprawnych inaczej" idą na utrzymanie komisji i zespołów. Typ ,,sprawnym normalnie" w zespołach żyje się znakomicie. a ci pierwsi jak zwykle maja plecy z tyłu i wiatr w oczy. BICIE PIANY. Moi kochani dobrodzieje z ,,dobrej zmiany" przyjdą w końcu kolejne wybory to ja Wam prześlę moje podziękowanie przy urnie. Żeby niepełnosprawni Polacy byli zgrani (solidarni) to ciężko by było nabijać nas w butelkę.
    odpowiedz na komentarz
  • Jak to możliwe, że PCPRy z początkiem października nie mają już pieniędzy z funduszu PFRON na środki pomocniczei ortopedyczne a
    ewka
    22.11.2017, 19:32
    ten ma 200 milionowe zwroty niewykorzystanych pieniędzy na koniec roku.? A niepełnosprawni ze ZNACZNYM stopniem nie mogą z nich skorzystać. Tak jest od wielu wielu lat.
    odpowiedz na komentarz
  • RZAD I POLITYCY PiS OBIECYWALI ZLOTE CZASY ZERO RALIZACJI 2 L RZADU PiS i NIC?NIEZROBILI ?
    inwalida 1grupy glodny
    22.11.2017, 14:07
    IEKASZ SPECLISTA WYPISUJE PO ZBIEGOW JEST SPRZECIW TYLKO 10 X DO SANATORUM ODRZUCONY BRAK SAMODZIELNOSCI PACJET JEST WYRZUCANY SZPITALA NIESPRWNY PO CIEZKIM WYLEWIE KRWI DO MÓZGU TAK SAMO ZABIEGU CHIRUGICZNYM OPIEKA DOMOWA TAK LECZA LUDZI POLSCE BRAK STADARTOW UNIJNYCH LECZENIU?
    odpowiedz na komentarz
  • Trzeba skontrolować ŚDS-y, które "przechowują" uczestników przez lata
    Miron
    21.11.2017, 22:19
    Nie odpowiadają za tzw brak efektów, nie wypuszczają ludzi do WTZ-ów i ZAZ-ów, co powoduje, ze cały system wsparcia się chwieje...
    odpowiedz na komentarz
  • W październiku złożyłem wniosek z fakturami o zwrot za środki pomocnicze do PCPRu ze środków PFRON.
    coPCPR/MOPR
    21.11.2017, 21:22
    Po 3 tyg. otrzymałem odmowę z PCPR z powodu braku pieniędzy ze PFRON na rok 2017. Kilka tygodni temu oglądałem program wTVP INFO z prowadzącą dr Ogórek gdzie ta pani była zdziwiona, że PFRON za poprzedni rok dostał 260 milionów zwrotu z PCPERÓW z powodu niewykorzystanych środków. Jak tak może być, że ludziom na początku 4 kwartału już się odmawia pieniędzy a są zwroty do centrali PFRON? Jakieś 3 lata temu odmówiono mi w pazdzierniku zwrotu za cały ROK.
    odpowiedz na komentarz
  • Uzdrawianie niepełnosprawnych
    Antoni Chołodniak
    21.11.2017, 20:51
    Hipokryzja Prawa i Sprawiedliwości uważam, że nie ma granic. Po roku 1980 osobom niepełnosprawnym żyje się znacznie gorzej niż przed. To właśnie instytuty i ośrodki -sanatoria z tamtych lat postawiły tysiące osób niepełnosprawnych na nogi i bardzo dobre zespoły chirurgiczne: m.in w Busku Zdroju - Górka. Hipokryzją Prawa i Sprawiedliwości jest to, że twierdzi, że nie było nic, teraz stwarza się nowe programy wsparcia. Po roku 1980 radykalnie zmalało wsparcie dla osób niepełnosprawnych. Absurdem jest uzdrawianie osób niepełnosprawnych i posyłanie ich do pracy. Co z tymi, co nie mogą podjąć pracy, są niezdolni do pracy? Absurdem jest to, co twierdzi PFRON...
    odpowiedz na komentarz
  • Jarek
    Jarek
    21.11.2017, 19:46
    Chory ZUS ma kogoś uzdrawiać ? To chory pomysł. Pewne działania pięknie wyglądają na papierze i ktoś chce uzdrawiać beż wkładu finansowego - algorytm na 2018 ma być bez zmian. Ludzie odchodzą z pracy szukając czegoś co da im namiastkę normalnego życia. Trzeba popatrzeć ile zarabia specjalista rehabilitacji nie prowadzący działalności komercyjnej. Chcą robić kompleksową rehabilitację trzeba pozyskać specjalistyczną kadrę czyli co zrobić ????
    odpowiedz na komentarz
  • Niepełnosprawność intelektualna
    Cantas
    21.11.2017, 19:18
    To wszystko jest jakieś nielogiczne, zgodne wyłącznie z potrzebami osób niepełnosprawnych ale pod względem ruchowym. Gdzie w tym szeregu niepełnosprawni intelektualnie?
    odpowiedz na komentarz
  • Wstep do likwidacji rent.
    gosc.
    21.11.2017, 17:27
    czyli w miejsce obecnej renty bedzie renta rehabilitacyjna przyznawana pod warunkiem uczestniczenia w systemowej rehabilitacji. Bedzie zapewne trwala od 6-9 m-cy. Powinna byc zakonczona uzyskaniem zdolnosci do pracy. I wowczas delikwent jesli nadal jest inawalida dostaje wsparcie z poziomu pierwszego. Groszowe. , nizsze niz obecna socjalna. Bedzie wiec musial dorobic. ON albo jego rodzina. Natomiast jesli okaze sie niezdolny do pracy- wowczas wchodzi na wyzszy lewel tj opiekunczy. Z tego co podczytalam taki zintegrowany system skierowany bedzie do osob rokujacych powrot do pracy. Teraz czekam kiedy ogłosza likwidacje rent. Bo renty beda zlikwidowane.
    odpowiedz na komentarz
  • Jak najszybciej uzdrowić.
    ON.
    21.11.2017, 14:37
    Z wypowiedzi tych można odnieść jedno wrażenie,żeby udoskonalić rechabilitację i jak najwięcej i najszybciej tych niepełnosprawnych uzdrowić.Jak powiedziała prezes ZUS że obecnie patrzy się na osobę niepełnosprawną tylko w kontekście świadczeń.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas