Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Michał Olszański: dokonała się rewolucja, ale...

20.11.2017
Autor: rozmawiał Mateusz Różański, fot. Marta Kuśmierz/Cegiełka, Piotr Stanisławski
Michał Olszański

Co media zrobiły i co mogą zrobić, by świat był bardziej otwarty na niepełnosprawność? Powiedział nam Michał Olszański, współprowadzący tegoroczną Wielką Galę Integracji.


Mateusz Różański: Jeśli idę na jakieś wydarzenie dotyczące niepełnosprawności, to z dużym prawdopodobieństwem spotkam tam Pana. Czy to będzie konferencja na temat mobilności, czy wydarzenie związane z Olimpiadami Specjalnymi – to Pan jest tam prowadzącym. Z czego to wynika?

Michał Olszański: Z mojego doświadczenia, wielu lat pracy i tego, że organizatorzy imprez dotyczących niepełnosprawności myślą widocznie takim kodem, że ja jestem wiarygodny i lubię to środowisko. Może to wiązać się z tym, że w „Ekspresie Reporterów” często podejmujemy tematy dotyczące niepełnosprawności. Myślę, że to wszystko jest moim fajnym, wypracowanym przez lata wizerunkiem. Ja zawsze podkreślam, że kontakt z osobami z niepełnosprawnością jest bardzo ważny, wspierający i ja się od nich wiele uczę.

Jak zmienił się stosunek mediów do osób z niepełnosprawnością?

Zmienił się bardzo. Użyłbym nawet nie słowa „ewolucja”, a „rewolucja”. W ciągu zaledwie kilku, kilkunastu lat, dzięki działalności takich organizacji, jak m.in. Integracja, Olimpiady Specjalne czy ruch paraolimpijski, teraz niepełnosprawność to temat, którego nie da się uniknąć. Każdy sensownie myślący człowiek zdaje sobie sprawę, że osoby z niepełnosprawnością stanowią kilkanaście procent społeczeństwa i muszą mieć poczucie, że są godnie traktowane, nie mogą napotykać barier.

Prowadzący Wielką Galę Integracji - na scenie od prawej: Michał Olszański, Monika Zamachowska, Piotr Pawłowski
Michał Olszański prowadził tegoroczną Wielką Galę Integracji wspólnie z Moniką Zamachowską i Piotrem Pawłowskim

Czy młodzi dziennikarze przychodzą już do radia czy telewizji z większą niż kiedyś wiedzą na temat niepełnosprawności?

To nie jest do końca tak. Proszę zwrócić uwagę na to, że młodzi ludzie często boją się niepełnosprawności. Nie tylko tej widocznej – jak ruchowa, związana z poruszaniem się na wózku – ale też niepełnosprawności intelektualnej. Ludzie nie wiedzą, jak do tego podejść, jak o tym mówić. To wymaga sensownego przygotowania dziennikarza do kontaktu ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością. Pewnego savoir-vivre’u, ale też pewnej wiedzy i wrażliwości.

Z drugiej strony – czy wśród dziennikarzy pojawiają się osoby z niepełnosprawnością?

Oczywiście. Gdy jeżdżę za granicę, na przykład na wydarzenia Olimpiad Specjalnych, bardzo często mam do czynienia z całą masą dziennikarzy z niepełnosprawnością. W Polsce też jest kilka takich osób, m.in. Paulina Malinowska-Kowalczyk, ale nie jest ich zbyt wiele.

Michał Olszański rozmawia na korytarzu z Jackiem Nochem
Michał Olszański w rozmowie z komikiem Jackiem Nochem

Co dzisiaj, w czasach internetu i mediów społecznościowych, tradycyjne media mogą robić, by dokonać zmiany sytuacji osób z niepełnosprawnością?

Myślę, że dziennikarze powinni podejmować tematy dotyczące włączania osób z niepełnosprawnością do głównego nurtu życia. Powinno się o tym pisać, robić dobre reportaże itp. Proszę zwrócić uwagę, jaką ogromną rolę odgrywają filmy na ten temat. Obraz „Chce się żyć” w pewnym momencie był w Polsce superhitem. Ludzie oglądali go i dowiadywali się przy okazji wielu rzeczy o życiu osób z porażeniem mózgowym. To jest ogromne wyzwanie, by coraz więcej i coraz bardziej merytorycznie mówić na ten temat.


Patronat honorowy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

Partnerzy instytucjonalni

logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - przejdź do serwisu partnera   Logo z syrenką z napisem: zakochaj się w Warszawie dostępnej - przejdź do serwisu partnera    

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
i miasta stołecznego Warszawy

 

Partnerzy strategiczni

 Logo Siemensa - przejdź do serwisu partnera   logo Fundacji PKO BP - przejdź do serwisu partnera   Logo MetLife - przejdź do serwisu partnera  Logo Peugeota - przejdź do serwisu partnera    logo PKP Intercity - przejdź do serwisu partnera

 

Partnerzy

logo Lotnisko Chopina. Przejdź do serwisu partnera    logo Poczta Polska - przejdź do serwisu partnera      logo Coloplast - przejdź do serwisu partnera      logo GP Batteries - przejdź do serwisu partnera  

 logo Polpharma - przejdź do serwisu partnera     Logo Accor Hotels - przejdź do serwisu partnera    Logo Orbis Hotel Group - przejdź do serwisu partnera

 

Współpraca

Logo Prezesi Wolontariusze - przejdź do serwisu partnera     Logo dr Gerard - przejdź do serwisu partnera         Logo Falck - przejdź do serwisu partnera   Logo la Grappa - przejdź do serwisu partnera   Logo Klubokawiarni Pożyteczna - przejdź do profilu partnera na portalu Facebook

 

Patronat medialny

         Logo TVP - przejdź do serwisu partnera    Logo Programu Pierwszego Polskiego Radia - przejdź do serwisu partnera      Logo nienieodpowiedzialni.pl - przejdź do serwisu       Logo portalu Niepelnosprawni.pl - przejdź do serwisu partnera

 

Organizator

Logo Integracji - przejdź do serwisu partnera

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Tym się różnią gale i sponsorowanie od życia.
    Borzoi
    23.11.2017, 19:18
    O ilu sponsorów. Ciekawe jak sponsorują i kto jest adresatem tego sponsoringu. Wszyscy są na tak na takiej gali oraz w mediach. W realu natomiast jest następująco: Posiadam orzeczenie znaczny już bezterminowo. Posiadam kartę parkingową. Wystąpiłem z prośbą do Spółdzielni Mieszkaniowej Warszawa Wola (Bemowo) o miejsce parkowania dla niepełnosprawnych przed domem. Spółdzielnia odmówiła. Natomiast Pani z administracji VI zapytała mnie ,,jak długo będzie pan chorował". Widziała orzeczenie no to mogła zapytać szczerze - jak długo będziesz dziadu żył? Bo może nie warto tworzyć takiego miejsca. Wiem, że jeszcze parę osób posiada kart parkingowe ale ....... Tym się różnią gale i sponsorowanie od życia.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas