Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowanie na otwarcie działalności

06.12.2017
Autor: T.

Witam. Jestem osobą niepełnosprawną z orzeczeniem „niezdolny do pracy i do samodzielnej egzystencji”. Chcę otworzyć działalność gospodarczą (FoodTruck). Potrzebuję pomocy w uzyskaniu dotacji na otwarcie działalności ze środków PFRON (dobry biznesplan i wszelką pomoc prawną). Czy jesteście w stanie mi pomóc?

Szanowny Panie,

na samym początku chcę Pana poinformować, iż to, że jest Pan osobą niepełnosprawną z orzeczeniem „niezdolny do pracy i do samodzielnej egzystencji” nie oznacza, że nie może Pan podejmować pracy lub np. prowadzić działalności gospodarczej. W polskim prawie (Konstytucja, Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, Kodeks pracy, Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) nie ma zakazu pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej dla osób z niepełnosprawnością, niezależnie od stopnia niepełnosprawności czy też symbolu tej niepełnosprawności. Wręcz przeciwnie.

Napisał Pan, że potrzebuje Pan wsparcia przy otwieraniu działalności gospodarczej. Jeżeli chodzi o pomoc prawną, to zalecam Panu zorientowanie się, jakie organizacje pozarządowe/samorządowe działają w Pana miejscu zamieszkania. Prowadzą one zapewne różnego typu projekty informacyjne/aktywizujące, w ramach których być może jest możliwość skorzystania z pomocy prawnika (nie jedno spotkanie, ale kompleksowe wsparcie).

Warto także zorientować się, czy nie działają w Pana miejscu zamieszkania punkty informacyjne, takie jak np. Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości (jest to jednostka podlegająca Urzędowi Miasta), gdzie można uzyskać informacje o dofinansowaniach dla osób z niepełnosprawnościami zamierzających otworzyć własną działalność gospodarczą oraz o innych sprawach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej.

Być może w Pana miejscu zamieszkania w Powiatowym Urzędzie Pracy uzyska Pan takie informacje oraz możliwość szkolenia z napisania biznesplanu. W Gdyni np. takie szkolenia prowadzi od lat Fundacja Gospodarcza.

Pan, jako przyszły przedsiębiorca, musi podjąć więc na obecnym etapie wiele samodzielnych działań prowadzących do przygotowania się do otworzenia swojego biznesu. Mogą Panu w tym pomóc nieodpłatnie różne instytucje. Kwestia ich wyszukania i skorzystania z ich oferty, to zadanie dla Pana. Życzę powodzenia.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas