Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mogę wrócić do mieszkania chronionego?

07.12.2017
Autor: F.

Od [do wiad. red.] do [do wiad. red.] mieszkałam na mieszkaniu chronionym z chłopakiem, podpisywalismy regulamin, że nie można nadużywać alkoholu, mój chłopak tego nie spełniał, przychodził pijany, ja nerwowo nie wytrzymałam i powiedziałam, że nie chcę tam być i że chcę się wyprowadzić. Podjęto decyzję o wyprowadzeniu moim, czy jest możliwość, żebym do takiego mieszkania wróciła, gdyż w moim rodzinnym domu nie mam spokoju, gdyż mój ojczym mnie często wyzywa od różnych, zależy mi na usamodzielnieniu się. Co mogę dalej zrobić? Proszę o poradę.

Szanowna Pani,

Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej, mieszkanie chronione to lokal mieszkalny, którego warunki mają za zadanie przygotować osoby w nim mieszkające do prowadzenia samodzielnego życia, uczestnictwa w życiu społecznym i ułatwić integrację społeczną. Umieszczanie osoby w mieszkaniu chronionym to rodzaj wsparcia udzielany przez instytucję pomocy społecznej właściwą dla danej osoby.

W Pani sytuacji zalecam skontaktowanie się z właściwym dla Pani miejscowo ośrodkiem pomocy społecznej i przedstawienie swojej sytuacji pracownikowi socjalnemu (należy dokładnie uzasadnić, dlaczego Pani potrzebuje umieszczenia w mieszkaniu chronionym). Po przeanalizowaniu Pani sytuacji pracownik socjalny będzie mógł udzielić Pani informacji w zakresie ponownego umieszczenia w mieszkaniu chronionym.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas