Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowanie thermomix z PFRON?

07.12.2017
Autor: K.

Mam niepełnosprawną córeczkę karmioną przez PEG-a. Czy przysługuje mi dofinansowanie na thermomix z PFRON lub z innych programów?

Szanowna Pani,

na chwilę obecną nie spotkałem się z dofinansowaniem ze środków PFRON do zakupu urządzenia Thermomix (np. w ramach programów prowadzonych przez administrację samorządową nakierunkowanych na likwidację barier utrudniających aktywizację społeczną czy zawodową). Składane wnioski były co do zasady opiniowane negatywnie. Należy wskazać, iż na gruncie prawa podatkowego Thermomix, jako urządzenie służące do przygotowywania posiłków, zaliczono do sprzętu gospodarstwa domowego, przez co nie można nabyć prawa do ulgi na cele rehabilitacyjne w związku z poniesionym wydatkiem na zakup Thermomixu (interpretacja wydana przez Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, 28.03.2006 r., PDFN/415-5/06).

Z uwagi jednak na indywidulane potrzeby danej osoby w związku z jej niepełnosprawnością, proponuję nie poddawać się i spróbować złożyć wniosek. Program „Aktywny samorząd” jest realizowany ze środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Celem głównym programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo beneficjentów programu w życiu społecznym i zawodowym (obecnie „Aktywny Samorząd 2017” jest już zakończony). Proszę udać się do właściwego dla Pani ośrodka pomocy społecznej i zasięgnąć informacji co do roku 2018. Ewentualny przyszły wniosek będzie trzeba jednak bardzo dobrze i rzeczowo uzasadnić (na czym polegać będzie wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo w życiu społecznym lub zawodowym).

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas