Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta socjalna z całkowitą niezdolnością do pracy

07.12.2017
Autor: L.

Witam! Mam 33 lata, posiadam orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowanej 05-R na stałe, jestem na rancie socjalnej od 18 r.ż., a ostatnie 8 lat po 3 wyrokach sądowych, świadczenie kończy się [do wiad. red.]. Czy po zakończeniu obecnego świadczenia mogę iść do pracy i próbować starać się dalej o rentę? Bo powiedzą, że skoro pracuję, to jestem zdolny do pracy, na stronie Biznesbezprzeszkod.pl piszą... „Za osobę niezdolną do pracy uznana jest taka osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Dotyczy to jednak jedynie sytuacji, w której praca miałaby być wykonywana w normalnych warunkach. Jeśli jednak pracodawca stworzy niepełnosprawnemu specjalne, dopasowane do jego niepełnosprawności (stopnia i charakteru) warunki pracy, to może on pracować”. Czy jest jakiś faktyczny przepis na to, że niezdolność dotyczy pracy w normalnych warunkach, na który mógłbym się powołać w walce z ZUS?

Szanowny Panie,

nie ma takiego przepisu.

Poruszył Pan w swoim pytaniu problem bardzo aktualny. Wiele osób, które podejmują zatrudnienie w czasie pobierania renty socjalnej przyznanej okresowo (osoba pobierająca rentę socjalną może zgodnie z przepisami podejmować zatrudnienie), nie otrzymuje potem przedłużenia tego świadczenia. W ramach postępowania o rentę socjalną częstym argumentem organu rentowego staje się to, że osoba nie jest całkowicie niezdolna do pracy, gdyż podejmując zatrudnienie (nawet tzw. wspomagane, czyli z trenerem pracy lub zatrudnienie na rynku pracy chronionej), zachowuje zdolność do wykonywania jakiejkolwiek innej pracy, czyli nie jest całkowicie niezdolna do pracy.

Znam z praktyki przypadki, gdy organ rentowy odmawiał uznania osoby za całkowicie niezdolną do pracy, zaś badania biegłych sądowych w ramach postępowania odwoławczego przed sądem zakwalifikowały osobę jako całkowicie niezdolną do pracy (osoba wykonywała pracę wspomaganą przez trenera pracy).

Dlatego w przypadku odmownej decyzji organu rentowego zalecam skorzystanie z możliwości odwołania się do sądu. W ramach postępowania sądowego niezdolność do pracy zostanie oceniona przez biegłych sądowych. Sprawę odwołania zalecam konsultować z prawnikiem specjalizującym się w sprawach rentowych.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas