Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Samochód a ulga rehabilitacyjna

13.12.2017
Autor: E.

Nie posiadam samochodu, ale proszę sąsiada lub innych znajomych o np. turnus rehabilitacyjny, a mam znaczny stopień niepełnosprawnosci ruchowej, czy mnie dotyczy i mogę się rozliczyć? Czy mogę się rozliczyć, jak nie mam swojego samochodu? A mam znaczny stopień niepełnosprawnosci ruchowej i najmuję sąsiada do zawiezienia do lekarza czy na rehabilitację.

Szanowna Pani,

obecnie w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć m.in. wydatki na:

  • odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:
  1. osoby niepełnosprawnej – karetką transportu sanitarnego,
  2. osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 – również innymi środkami transportu niż wymienione w lit. a;
  • używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł;
  • odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem na turnusie rehabilitacyjnym.

Zmiany w uldze rehabilitacyjnej na 2018 r. idą w kierunku, iż nie będzie konieczności wykazywania, że przejazdy były związane z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Będzie można w ramach ulgi wykonywać dojazdy do lekarza, do pracy, na zakupy (celem zmian jest ułatwienie codziennego życia osoby z niepełnosprawnością).

Planuje się, iż nie będzie wymogu gromadzenia dokumentów potwierdzających wysokość poniesionych kosztów. Jednak na żądanie fiskusa podatnik będzie musiał przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia.

Więcej informacji o planowanych zmianach w uldze rehabilitacyjnej znajdzie Pani na naszym portalu.

Ponieważ w związku z kwestiami niepełnosprawności i korzystaniem z ulgi rehabilitacyjnej powstają indywidualne stany faktyczne, uważam za konieczne w sprawach podatkowych kontakt z Krajową Informacją Skarbową, czynną od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00. Z telefonu stacjonarnego: 801 055 055, z telefonu komórkowego: 22 330 03 30.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas