Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gdy nienawiść zabiera dzieciństwo. Wygraj książkę „Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę”

16.11.2017
Autor: Mateusz Różański, fot. mat. dystrybutora
mały chłopiec siedzi skulony przy obitej ścianie, nad nim unoszą się kłęby kolorowego dymu

Wojna to niewyobrażalne piekło, szczególnie dla bezbronnych dzieci. Zwłaszcza takich, które postrzegają świat trochę inaczej. Właśnie takim chłopcem jest Adam, bohater książki „Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę” Sumii Sukkar.

Dla Adama wszystkie uczucia i przeżycia mają konkretną barwę. Nie do końca rozumiał też relację międzyludzkie i wolał od nich swój mały, wewnętrzny świat.

Mimo swojego ogromnego talentu, chłopiec nieraz słyszał, że jest odmieńcem. Tym bardziej zagłębiał się w świat sztuki. Jednak przyszedł czas, gdy nawet najgorsze szykany ze strony kolegów i nauczycieli stały się niczym. Jego kraj stanął w ogniu wojny domowej. Z dnia na dzień rodzime miasto Aleppo z przyjaznej metropolii zamieniło się w pole bitwy. Ludzie, którzy jeszcze do niedawna mijali się na ulicach, pili razem ciepłe napoje w kawiarniach i jeździli autobusem do pracy, stali się dla siebie śmiertelnymi wrogami. Adam i jego bliscy dołączyli do ogromnej rzeszy ludzi, których życie zmieniło się w walkę o przetrwanie.

Z zespołem Aspergera na wojnie

Książka Sumii Sukkar pokazuje wojnę w Syrii z perspektywy jej największych ofiar – dzieci. Adam, choć w książce nie pada to określenie, jest osobą z zespołem Aspergera i jest wzorowany na bohaterach filmu pt. „Adam” oraz książki pt. „Dziwny przypadek psa nocną”, którzy są osobami z tą właśnie niepełnosprawnością.

Adam nie radzi sobie z emocjami nawet w zwykłym codziennym życiu, a co dopiero w świecie, którym emocje, i to te najczarniejsze, wzięły w górę nad rozumem. Chłopiec próbuje sobie z tym radzić w jedyny znany sobie sposób – „zapisując” otaczający go szalony świat językiem kolorów.

Nietypowa perspektywa, z której bohater książki patrzy na rzeczywistość pozwala lepiej spojrzeć na bezsens i okrucieństwo wojny. Autorka nie szczędzi brutalnych i do bólu naturalistycznych opisów . Zwłaszcza tyczy się to fragmentów opisujących losy siostry Adama, Yasmine, która przechodzi istną gehennę z rąk ubranych w mundury bandytów. 

Odtrutka na fejk newsy

Zamiast polityki, oskarżania jednej czy drugiej strony w tej książce mamy opis zwykłego ludzkiego cierpienia. Sumia Sukkur nie chce nas przekonać czy rację mają władze w Damaszku, rebelianci czy jakakolwiek strona konfliktu. „Chłopiec, z Aleppo, który namalował wojnę” jest raczej świadectwem tego, co dzieje się ze światem, gdy takie wartości jak jedność czy braterstwo zastąpi się siłą i nienawiścią.

Lektura trudna i miejscami bolesna, ale obowiązkowa zwłaszcza w czasach, gdy tak wiele osób wiedzę o wojnie czerpie z portali społecznościowych i mnożonych w nieskończoność fałszywych informacji w Internecie.

Wygraj książkę w konkursie!

Portal Niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników dwa egzemplarze książki pt. „Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę”, autorstwa Sumię Sukkar, ufundowane przez Wydawnictwo Jaguar. By wygrać jeden z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: konkursy@integracja.org:

  1. Opisz krótko, jak Twoim zdaniem należy pomagać ofiarom wojny w Syrii i innych konfliktów?
  2. Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.

Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu do 30 listopada 2017 r. włącznie. Odpowiedzi są przyjmowane wyłącznie drogą mailową – wypowiedzi zamieszczane w komentarzach nie będą brane pod uwagę.

Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książkami pt. „Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę”.

Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie konkursu.

Więcej w regulaminie konkursu.

Wyniki

Dwa egzemplarze książki pt. „Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę” wygrali Państwo: Urszula J. z Lublina i Michał W. z Suchego Dębu. Gratulujemy!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas