Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawność dziecka i matki a rehabilitacja w domu i likwidacja barier

23.11.2017
Autor: L.

Witam! Jeżeli mogę, to mam dwa pytania odnośnie (jak w tytule). Mianowicie jestem niepełnosprawną samotną matką (symbol niepełnospr. 11-I, 04-O, O5-R) z 5-miesięcznym dzieckiem, też z orzeczoną grupą inwalidzką (symbol niepełnospr. 10-N, 04-O), dziecko posiada min. skierowanie na rehabilitację ciągłą, ja nie posiadam prawa jazdy ze względu na chorobę, czy jest możliwość złożenia wniosku z prośbą o przyznanie mojej córeczce rehabilitanta/tki który/a będzie leczyła ją u mnie w mieszkaniu? Moim drugim pytaniem jest możliwość dofinansowania do likwidacji barier architekt. ze względu na fakt, iż mieszkam na 4. piętrze bez windy, mam problemy z wnoszeniem wózka córeczki przez drzwi, są zbyt wąskie oraz w opłakanym stanie jest kabina prysznicowa min. zerwane rolki drzwiowe składałam wniosek w [do wiad. red.] parokrotnie, jednak odmówiono mi pomocy ze względu na brak środków. Błagam o pomoc, dodam, że ojciec dziecka nie płaci alimentów, utrzymuję się tylko z renty socjalnej 724 zł i naszych zasiłków piel. po 153 zł.

Szanowna Pani,

w zakresie złożenia wniosku o przyznanie rehabilitanta, który rehabilitowałby Pani córkę w domu, odsyłam do Rzecznika Praw Pacjenta (dane poniżej). Powinna też Pani spróbować wysłać prośby do organizacji pozarządowych (fundacji lub stowarzyszeń), które pomagają finansowo osobom z niepełnosprawnością.

Można też spróbować rozwiązać problem razem z miejskim ośrodkiem pomocy społecznej w ramach tzw. specjalistycznych usług opiekuńczych.

Ogólnopolska bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta: 800 190 590 (z tel. stacjonarnych i komórkowych), czynna pn.-pt. w godz. 8:00-20:00.

Odnośnie dofinansowania przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, proszę ponowić wniosek o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych, niezależnie proszę zwrócić się o pomoc finansową do organizacji pozarządowych, które takiej pomocy udzielają.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas