Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga rehabilitacyjna. Trzy ważne zmiany w rozliczeniach PIT za 2017 rok

16.11.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Piotr Stanisławski
kobieta wypełnia pit

Każda osoba z niepełnosprawnością będzie mogła odliczyć od podatku przewozy samochodem w dowolne miejsce. Koszty psa asystującego odliczą nie tylko osoby niewidome i niedowidzące. Podniesiony będzie też dochód osoby z niepełnosprawnością będącej na utrzymaniu podatnika, uprawniający go do odliczenia od swojego dochodu wydatków ponoszonych na cele rehabilitacyjne podopiecznego. To wszystko już w ramach rozliczenia z fiskusem za 2017 rok. Ustawa czeka na podpis Prezydenta.

Chodzi o rządowy projekt nowelizacji Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W październiku projektem ustawy zajmował się Sejm, a na początku listopada Senat nie wniósł poprawek. 13 listopada br. przekazano ustawę do podpisu Prezydentowi.

Ulga rehabilitacyjna. Co się zmieni?

 1. Więcej osób odliczy utrzymanie psa

Rozszerza się krąg osób, które będą mogły odliczyć wydatki na utrzymanie psa asystującego w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia nam, że:

Obecnie z odliczenia korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne będące osobami niewidomymi lub niedowidzącymi zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczone do I grupy inwalidztwa. Osoby te mogą odliczyć od dochodu wydatki na utrzymanie psa asystującego do wysokości 2280 zł.

Po zmianach prawo do przedmiotowego odliczenia będą miały wszystkie osoby niepełnosprawne posiadające psa asystującego, do których zalicza się także psy sygnalizujące.”

 1. Przewóz samochodem nie tylko na zabiegi

Szerszy będzie zakres odliczenia z tytułu wydatków związanych z koniecznym przewozem samochodem osobowym na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Tłumaczy Ministerstwo Finansów:

Obecnie osoby niepełnosprawne zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, posiadające samochód osobowy (stanowiący ich własność/współwłasność) – mogą odliczyć wydatki związane z koniecznym przejazdem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, w wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym 2280 zł.

Po zmianach zlikwidowane będzie ograniczenie dotyczące zabiegów rehabilitacyjnych, co przyczyni się do ułatwienia codziennego życia osobom niepełnosprawnym, które oprócz zabiegów rehabilitacyjnych np. wykorzystują samochód na przejazdy do lekarza, pracy czy na zakupy. Jednocześnie prawo do odliczeń uzyskają wszystkie osoby niepełnosprawne bez względu na posiadaną grupę inwalidzką.”

 1. Odliczenie możliwe przy wyższym dochodzie

Do 10080 zł zostanie podniesiony dochód osoby z niepełnosprawnością będącej na utrzymaniu podatnika, uprawniający tego podatnika do odliczenia od swojego dochodu wydatków ponoszonych na cele rehabilitacyjne podopiecznego.

Ministerstwo Finansów podkreśla:

Obecnie podatnik mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne może odliczyć od swojego dochodu wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne tych osób, jeżeli w roku podatkowym ich dochody nie przekroczą kwoty 9120 zł.

Po zmianie kwota dochodu wyniesie 10080 zł. Ponadto projekt przewiduje, że do dochodów osoby niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu podatnika nie będą wliczane alimenty na rzecz dzieci.”

UWAGA! Powyższe trzy zmiany mają wejść w życie w 1 stycznia 2018 r., ale będą mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2017 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Brak pomoc od żony i jej dzieci
  Rysiek
  08.12.2018, 08:24
  Jestem po udarze mózgu i inwalida stopniu umiarkowany żona i jej dzieci które wysłałem od siedmiu lat odmówiły mi pomocy bo niejestem ich ojcem czy mogę wstąpić w Sądzie o opinię
  odpowiedz na komentarz
 • Ulga na samochód dla celów rehabilitacyjnych
  Antoni Budniok
  02.03.2018, 15:35
  Oboje z żoną jesteśmy osobami niepełnosprawnymi pobierającymi emerytury, których roczna wysokość każdej z nich jest większa od 10080 zł. Czy przysługuje nam ulga na samochód (którego jestem jedynym właścicielem) na cele rehabilitacyjne i w jakiej wysokości. Jak udokumentować odliczaną ulgę.
  odpowiedz na komentarz
 • Odliczenie możliwe przy wyższym dochodzie
  opiekunka
  20.02.2018, 21:14
  Mój syn ma przychód renty socjalnej 9808,70 zł + zasiłek pielęgnacyjny (153 zł x12 m-cy=1836) = 11.644,70 czyli dochód przekroczy 1.564,70 zł i nie może dokonać jakichkolwiek odliczeń. Po raz drugi został poszkodowany (oszukany) przez Państwo i to nazywa się pomoc niepełnosprawnym a 10.080 zł to dochód osoby z niepełnosprawnością. Rząd PIS nie jest przychylny osobą niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • ulga rehabilitacyjna a alimenty
  Sylwia
  05.02.2018, 17:03
  Mój syn, którego wychowuje sama, ma orzeczenie o niepełnoprawności. Ja jestem osobą nie pracującą więc nie mogę odliczyć ulgi rehabilitacyjnej i czy ojciec dziecka, który płaci zasądzone przez sąd alimenty, może odliczyć tę ulgę, czy warunkiem musi być wspólny adres zameldowania?
  odpowiedz na komentarz
 • Dokumentacja
  Aneta
  15.01.2018, 12:51
  W jakis sposób należy udokumentować przejazdy do lekarza i na zabiegi? Faktura za paliwa czy informacja od lekarza o wizycie?
  odpowiedz na komentarz
 • przejazdy
  K. Jakubowska
  14.12.2017, 20:36
  W jaki sposób udokumentować koszty paliwa, jak już koniec roku?
  odpowiedz na komentarz
 • Odliczenie na przewóz osoby niepełnosprawnej
  Anna
  22.11.2017, 12:07
  Czy jako matka - opiekun faktyczny pełnoletniego syna ze znaczną niepełnosprawnością ruchową mogę odliczyć od swojego PIT przewóz syna na zabiegi rehabilitacyjne. Syn otrzymuje rentę socjalną.
  odpowiedz na komentarz
 • Niepwłnosprawni a PIT
  I Swierczynski
  20.11.2017, 20:09
  Ta kwota do odliczenia 2280 złotych jest już od co najmniej 10 ładnych lat bez zmian a wydatki na rehabilitację rosną z roku na rok. Renty by podnieśli a nie jakieś odliczenia podsuwają, wielce mi łaskawcy.
  odpowiedz na komentarz
 • PIT
  kuba
  20.11.2017, 12:18
  Czy może ktoś z was wytłumaczyć mi czy ten podatek odlicza się od podatku który został pobrany czy od dochodu to są zupełnie inne rubryczki w PIT jak wy to odliczacie podatku czy od dochodu ? proszę o odpowiedz
  odpowiedz na komentarz
 • dofinansowanie
  marek
  19.11.2017, 07:10
  może mam pecha ale takich po 59 niepełnosprawnych nie opłaca się dofinansowania musi być junior lub senior na mazura w szczytnie zawsze brakuje finansowanie.
  odpowiedz na komentarz
 • mama
  asia
  18.11.2017, 16:32
  Osoby tworzące przepisy dotyczące niepełnosprawnych, nie mają za grosz wyobraźni, bo sami nie są niepełnosprawni więc i potrzeb ON nie rozumieją. Przecież to jest kpina z ludzi. Ja sobie odliczę za przewozy, bo mam zdrowego męża który jest kierowcą w rodzinie a jeśli ktoś męża nie ma, nie ma samochodu bo np jest niewidomy? Czytam tu te wszystkie propozycje pomocy ON i jakoś do tej pory nic nie weszło w życie. Oni nas zwyczajnie olewają. Ja nie wiem jak to jest możliwe, żeby PIS tak głośno krzyczący o programie za życiem, o zakazie aborcji , miał taki olewacki stosunek do N. Chcą zabronić głosowania wyborczego przez internet ....do czego to zmierza ...
  odpowiedz na komentarz
 • odliczenia
  Ilona
  17.11.2017, 19:44
  Mam chorobę rzadką-stwardnienie guzowate.Terapię mam w Warszawie gdzie jeżdżę pociągiem,Dostaję tam wypis szpitalny potwierdzający moją bytność w Instytucie.Czyli za drożejące bilety mi nie zwrócą.Samochód mam i umiarkowany stopień niepełnosprawności ,jednak do stolicy sama nie zajadę, ani z kimś ,bo jestem hospitalizowana teraz 4 ,a nie 3 dni trudno kogoś obcego angażować na tyle dni..
  odpowiedz na komentarz
 • Daj palec to urwą Ci całą rękę
  orzeszek
  17.11.2017, 19:41
  Sąsiad wozi, rodzina wozi, znajomy wozi. Bzdura sporadyczne przypadki. 70 - 80 % orzeczeń jak już pisałem to grupy nienależne wymuszone lub przyznane błędnie. Hitem jest gość z rozrusznikiem serca, który w gazecie opisuje swoją krzywdę jak to orzecznik zredukował mu znaczny do umiarkowanego a on biedny na lotnisku w Izraelu nie mógł przejść przez bramkę bo "pikała", w internecie zamieszcza zdjęcia ciekawych miejsc ( takie hobby ) do których dociera rowerem ! Swoją krzywdę opisał w dwóch lokalnych gazetach i telewizji. Prawie wszyscy tu piszący utożsamiają chorobę z niepełnosprawnością !!! Błąd !!! Choroba może powodować niepełnosprawność, ale nie musi !
  odpowiedz na komentarz
 • A co dalej?
  anka
  17.11.2017, 18:25
  A moze by tak pomyśleć o ustawie pozwalającej rodzicowi dziecka niepelnosprawnego wcześniej przejść na emeryturę? Sama jestem matka dwóch chorych synów i to by bardzo pomoglo
  odpowiedz na komentarz
 • RZAD PiS i KOESIE CO NAROD WYBRAL ZAKPILI SWOCH WYBORCOW KPINA PiS
  inwalida 1 grupy glodny
  17.11.2017, 17:16
  MAJA SPANALYCH PRZYKLADOW DO MNNASLADOWANIA PARA KACZYSKICH Z.gioska wykazali jak pomoc narodowi podniesli pielegnacyjne 153-174.10 zl TEGO FAKTU NIEWIDZI MF WALCZY SWOJE DOCHODY JAK POLSKA ZAJMUJE OSTATNIE MIEJSCE CALEJ UNI POLSCE CO ROBIL DO NARODU DO EMERTOW I RECISTOW RZUCIL GROSZOWE WALORYZACJE DODATEK WYNOSI 309 zl=37 ERO UNI 300-1350 ERO + LEKI ZADARMO UNAS DROZYZNA JAK CENY ZYWNOSCI POSZLY GORE 35-1005 TEGO FAKTU NILCZY NIEWIDZI ,ZE NAROD GLODUJE KLEPIĄ NWE DZE I GLODF NIE INERESUJA LOSEM SWOJIM WYBORCOW KTORZY SZUKAJA RZYWNOSCI SMIETNIKACH TOP POMOC RZADU PIs/
  odpowiedz na komentarz
 • Dobre posunięcie.
  znaczny.
  17.11.2017, 13:37
  Jeszcze niech podniosą zasiłek pielęgnacyjny który od 11lat wynosi 153zł,albo niech wprowadzą dodatek z tytułu niepełnosprawności,czy też wypadku przy pracy lub choroby zawodowej,tak jak dostały to osoby represjonowane w PRL,czyli 400+.
  odpowiedz na komentarz
 • Ulgi w PIT za 2017
  Anna Walewska
  17.11.2017, 13:08
  A co z osobami, które mają umiarkowany stopień niepełnosprawności na narządy ruchu i są chore na padaczkę ? Samochodu mieć nie mogą, a problemy z narządami ruchu często uniemożliwiają im jazdę środkami komunikacji miejskiej. Czy te osoby nie powinny być ujęte w innej uldze ?
  odpowiedz na komentarz
 • dobra zmiana
  Krzych
  17.11.2017, 13:08
  Ale i tak nie będę na nich głosował, bo nie chcę Budapesztu nad Wisłą !!!
  odpowiedz na komentarz
 • do redakcji
  mama
  17.11.2017, 12:58
  Napiszcie państwo więcej na temat odliczeń. Ja w tym roku odliczę na przewodnika i wreszcie na przewozy. O co mogą czepiać się urzędnicy, czy odliczając na przewodnika muszę realnie go wskazać jak zostanę wezwana do urzędu skarbowego. Zawsze z tym były wątpliwości.
  odpowiedz na komentarz
 • Kolejna dyskryminacja
  osoba niewidoma
  17.11.2017, 12:43
  To kolejna kiełbasa wyborcza i pseudodziałania na rzecz osób niepełnosprawnych. Rodzic i niepełnosprawny właściciel samochodu odliczą sobie dojazdy na zakupy w Biedronce, a osoba, która samochodu nie ma i musi komuś zapłacić za zawiezienie na rehabilitację lub do sklepu, nadal będzie ponosiła koszty, których w żaden sposób nie odliczy. Projekt nie uwzględnia też postulatu wielokrotnie zgłaszanego przez osoby niewidome dotyczącego dokumentowania kosztów przewodnika. Niewidomi rzadko płacą przewodnikowi, natomiast ponoszą inne koszty: opłacenie kosztów dojazdu i noclegu przewodnika, jego posiłku, biletu na koncert, kupienie jakiegoś prezentu.
  odpowiedz na komentarz
 • nie posiadam samochodu ale proszę sąsiada lub innych znajomych o p turnus rehabilitacyjny a mam znaczny stopień niepełnosprawnosci ruchowej czy mnie dotyczy i mogę się rozliczyć?
  Dorota
  17.11.2017, 12:21
  czy mogę się rozliczyć jak nie mam swojego samochodu? a mam znaczny stopień niepełnosprawnosci ruchowej i najmuję sąsiada do zawiezienia do lekarza czy na rehabilitację.
  odpowiedz na komentarz
 • gość
  zzzzzzzzz
  17.11.2017, 09:01
  Dziwi mnie konieczność własności samochodu przy odliczaniu kosztów przejazdu przez osobę niepełnosprawną. W wielu przypadkach, to bliscy osoby niepełnosprawnej dowożą niepełnosprawną/ego swoim samochodem.
  odpowiedz na komentarz
 • grupa inwalidzka
  Basia
  17.11.2017, 08:31
  to w Ministerstwie nie wiedzą, że już od dawna nie ma grup inwalidzkich, tylko stopnie niepełnosprawności ??? To skandal. Piszą ustawy a brakuje im podstawowej wiedzy
  odpowiedz na komentarz
 • Dobry kierunek
  Borzoi
  16.11.2017, 22:58
  Przewóz samochodem NIE TYLKO na zabiegi - No nareszcie coś dobrego. Poszli po rozum do głowy. Jeszcze tylko powinni się wstydzić za zasiłek pielęgnacyjny.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy w Kościele katolickim osoba z niepełnosprawnością powinna mieć możliwość zostać księdzem lub zakonnikiem/zakonnicą?

Biuletyn

Wspierają nas