Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Wejść w rolę” to inaczej zrozumieć inne osoby

15.11.2017
Autor: inf.pras. oprac. jowisz, fot. sxc.hu
kilka odlewów twarzy suszy się

Co zrobić, by zrozumieć, jak wygląda dzień dziecka z niepełnosprawnością? Najlepiej wczuć się w jego rolę! Już w czwartek, 16 listopada, we Wrocławiu ruszają niezwykłe warsztaty pn. „Wchodzę w rolę”. W czasie zajęć najmłodsze dzieci – przedszkolaki i uczniowie młodszych klas podstawówki – zmierzą się z barierami m.in. architektonicznymi, które na co dzień pokonują ich rówieśnicy z niepełnosprawnością. Projekt jest pomysłem wrocławskiej Fundacji „Potrafię Pomóc”.

Poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego, o kulach, z białą laską, z opaską na oczach – to zadania do wykonania na warsztatach. Dzieci będą też musiały poradzić sobie z komunikacją bez słów oraz wykonywaniem różnych czynności bez użycia jednej ręki lub nogi. Dla dzieci to nie tylko szansa na zabawę, ale też możliwość poznania rodzai niepełnosprawności i tego, jak wygląda codzienne życie ich rówieśników z niepełnosprawnością oraz co utrudnia im lub nawet uniemożliwia funkcjonowanie, np. kilka schodków lub krawężnik. To także szansa, by najmłodsi oswajali się z obecnością osób z niepełnosprawnością w swoim środowisku, co w przyszłości pomoże przełamać bariery we wzajemnym kontakcie.

Pierwsze warsztaty rozpoczną się w czwartek, 16 listopada, i wystartują w przedszkolu Marco Polo. Kolejne zajęcia odbędą się w Przedszkolu nr 29, w Szkole Podstawowej nr 74 oraz w Szkole Podstawowej nr 3 we Wrocławiu. Warsztaty będą się odbywały dwa razy w miesiącu przez dwa miesiące.


Pomysłodawcą projektu jest wrocławska Fundacja „Potrafię Pomóc”, którą dziesięć lat temu założyli rodzicie dzieci z niepełnosprawnością, by pomagać sobie nawzajem i innym. Dziś pod opieką fundacji znajduje się ponad pięciuset podopiecznych, często dzieci i młodzież z rzadkimi chorobami i z poważnymi wadami wrodzonymi. Z inicjatywy fundacji we Wrocławiu powstał Ośrodek Rehabilitacyjno-Opiekuńczy dla Wyjątkowych Dzieci i integracyjne przedszkole. Ponieważ potrzeby są większe, planuje się budowa nowego, większego kompleksu rehabilitacyjno-opiekuńczego. Fundacja ma status organizacji pożytku publicznego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie fundacji i Facebooku.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas