Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy przysługuje zniżka transportowa na dojazdy na warsztaty terapii zajęciowej?

15.11.2017
Autor: B.

Dzień dobry! Czy mojemu synowi z zespołem Downa (26 l.) z umiarkowanym orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje zniżka na dojazdy komunikacją międzymiastową na warsztaty terapii zajęciowej? Syn sam może pojechać na zajęcia, ale samodzielnie nie może z nich wrócić, czy mnie jako opiekunowi przysługuje jakaś zniżka, kiedy będę po niego jeździła i odbierała go z warsztatów? Na stronie przewoźnika brak informacji o ulgach. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani,

osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie mają ulg w komunikacji PKP/PKS.

Należy jednak pamiętać, że od powyższej reguły są pewne wyjątki. Posiadanie umiarkowanego stopnia niepełnosprawności uprawnia do ulg w przejazdach komunikacją PKP/PKS w przypadku, gdy:

  1. osoba z dysfunkcją narządu wzroku posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności, ma prawo do ulgi 37% w przejazdach,
  2. dzieci i młodzież z niepełnosprawnością do ukończenia 24. roku życia oraz studenci z niepełnosprawnością do ukończenia 26. roku życia – wyłącznie przy przejazdach w celach określonych przepisami (chodzi tu o przypadki przejazdu np. na turnusy rehabilitacyjne czy do placówek szkolno-wychowawczych oraz szkół) mają prawo do ulgi 78%,
  3. emeryci i renciści oraz ich współmałżonkowie, na których pobierane są zasiłki rodzinne, mają prawo do dwóch przejazdów w roku ze zniżką 37%.

Z poważaniem,

Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas