Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne – czy dostanę wyrównanie?

23.12.2017
Autor: L.

Walczyłam o punkt 7 w orzeczeniu prawie rok i przez ten czas byłam zarejestrowana w urzędzie pracy, punkt 7 został mi przyznany przez sąd, bo się odwołałam, mam pytanie, czy dostanę wyrównanie za cały rok? Chciałam dodać, że już się wyrejestrowałam.

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 24 ust. 2a Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którym jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Ponadto, zgodnie z art. 17 ust. 6 w/w ustawy, zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy lub posiadanie statusu bezrobotnego nie ma wpływu na uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego.

Tak więc biorąc powyższe przepisy, powinna dostać Pani świadczenie pielęgnacyjne za cały rok.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas