Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Szczęsny piętnasty

22.03.2010
Autor: Paulina Malinowska-Kowalczyk

Narciarze zjazdowi zakończyli rywalizację na Zimowych Igrzyskach Paraolimpiskich  Vancouver 2010 bez medalu. Startujący w ostatnim dniu zawodów Andrzej Szczęsny w superkombinacji uplasował się na 15. pozycji.

W Whistler panowała wspaniała pogoda, śnieg był zmrożony i twardy, a trasa bardzo oblodzona. Do tego trudne dla zawodników ustawienie tyczek i trzech sportowców (na jednej nodze) nie ukończyło przejazdu. Po supergigancie Szczęsny zajmował piętnaste miejsce i nie był zadowolony ze swojego startu.

- Przejazd jest szybki i bardzo wymagający. Nie jestem zadowolony, nie do końca puszczałem nartę, ale jest jeszcze slalom i tam spróbuję powalczyć – powiedział na mecie.

Romuald Schmidt, trener koordynator naszej kadry nie krył zadowolenia z przejazdu Szczęsnego:
- Andrzej pojechał dużo lepiej niż wczoraj. Świadczy o tym czas i to, co oglądaliśmy. Dla nikogo nie był to łatwy przejazd. Bardzo trudne podłoże i trudne warunki. Z takim poczuciem, że pojechał nieźle, będzie mu łatwiej startować w tym, co lubi najlepiej, czyli slalomie.

Mimo wielkich chęci Szczęsnemu nie udało się uplasować na lepszej pozycji i ostatecznie w superkombinacji zajął 15. miejsce.
Znalezienie się w pierwszej piętnastce w narciarstwie alpejskim osób z niepełnosprawnością, gdy jeździ się na jednej narcie, to nie lada wyczyn, zważywszy, że trzeba rywalizować z narciarzami jeżdżącymi na dwóch nogach. Wyniki są przeliczane w zależności od handicapu (wprowadzono je na Igrzyskach Paraolimpijskich Turyn 2006), a do przeliczników sam Romuald Schmidt ma pewne zastrzeżenia.

- Wprowadzenie handicapu diametralnie zmieniło narciarstwo alpejskie. Jest mniejsza liczba medali do zdobycia, dla wielu zawodników, którzy byli blisko czołówki światowej, dystans do najlepszych znacznie się wydłużył. Widać, że są duże różnice między zawodnikami z tej samej klasy. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale jakie jest inne? To, co było, już się skończyło. Gdyby to ode mnie zależało, wydzieliłbym narciarzy jeżdżących na jednej narcie jako osobną grupę, bo to jest ewidentne, że coś jest nie tak.

Prawda jednak jest taka, że najprawdopodobniej w przepisach nic się nie zmieni, co więcej: handicapy będą coraz powszechniej stosowane i na pewno za jakiś czas obejmą również sportowców startujących w igrzyskach letnich.

Wyniki:
1. Gerd Schonfelder Niemcy  2:11.84 
2. Vincent Gauthier-Manuel Francja 2:12.04 
3. Cameron Rahles-Rahbula Australia 2:13.85 
4. Robert Meusburger Austria  2:14.00
...
15. Andrzej Szczęsny Polska 2:36.39

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas