Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Samodzielność. Droga do zawodowego sukcesu

30.10.2017
Autor: Adam Przybylski, fot. Marta Kuśmierz
Źródło: zeit.de
mężczyzna w biurze pisze na kartce

Niepełnosprawność, powstała w wyniku wypadku, spowodowała nagłe i niespodziewane zmiany w życiu Stevena Morgnera. Mężczyzna chciał znów być aktywny zawodowo i musiał odnaleźć się na rynku pracy jako osoba z niepełnosprawnością. Jak ocenia niemieckich pracodawców? Przeczytajcie jego historię.

Steven Morgner jest Niemcem, który pracował jako menager projektów w firmie organizującej eventy. Był ambitny i wciąż podnosił swoje kwalifikacje, m.in.: zdobył dyplom dziennikarza i ukończył studia z zakresu przedsiębiorczości. Praca i możliwość ciągłego rozwoju przynosiły mu satysfakcję.

Chęć pracy

Pewnego dnia miał wypadek samochodowy, a w wyniku obrażeń stał się osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Wciąż jednak przez kilka lat mógł pracować na swoim stanowisku w firmie. Pracę stracił dopiero w wyniku kryzysu finansowego w 2008 r.

Steven zaczął się ubiegać o pracę. I już od samego początku aplikowania do firm, odczuwał negatywne konsekwencje niepełnosprawności. Nie był zapraszany na rozmowy kwalifikacyjne, a pracodawcy nie byli zainteresowani współpracą. Na krótko uzyskał pracę w Ministerstwie Polityki Społecznej. Po dwóch latach umowa wygasła. Znów był bez pracy. Znów jej szukał. Dość długo.

Niepowodzenia wzbudzały w nim frustracje. Mógł podjąć pracę w spółdzielni zatrudniającej osoby z niepełnosprawnością lub przejść na rentę, ale Steven konsekwentnie upierał się przy tym, że stać go na więcej.

Rozwiązanie

Zmęczony brakiem odpowiedzi na wysyłane CV, mężczyzna zdecydował się na prowadzenie własnej działalności. Stworzył firmę audytorską, zajmującą się oceną jakości usług opiekuńczych, świadczonych przez instytucje wspierające osoby, które wymagają pomocy w codziennym życiu. Następnie stworzył nowe miejsca pracy i zatrudniał pracowników. Działalność Morgnera przyczynia się do polepszenia funkcjonowania systemu wspierania osób niesamodzielnych w jego mieście.

Biorąc pod uwagę swoje doświadczenie, Morgner krytycznie ocenia pracodawców w Niemczech. Według niego często dyskryminują osoby z niepełnosprawnością oraz nie przestrzegają zapisów Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas