Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

10 dni dodatkowego urlopu

12.11.2017
Autor: C.

Mam orzeczenie lekarskie, umiarkowany stopień niepełnosprawności od 07/2017 r., w związku z tym przysługuje mi 10 dni dodatkowego urlopu po roku od podpisania orzeczenia, czyli od 07/2018. 31.12.2018 r. będę miała 60 lat i idę na emeryturę. Pytanie: od czasu nabycia prawa do 10 dni dodatkowego urlopu będę pracowała tylko pół roku, w związku z tym czy należy mi się całe 10 dni urlopu, czy mniej?

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 1551 § 1 Kodeksu pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.

Tak więc biorąc pod uwagę powyższy przepis, jeżeli przepracuje Pani jedynie pół roku kalendarzowego, ma Pani prawo do 5 dni urlopu dodatkowego wypoczynkowego, co nie znaczy, że nie może Pani (jak pracodawca się zgodzi) wykorzystać u dotychczasowego pracodawcy całych 10 dni przed ustaniem stosunku pracy, co jednak zostanie zaznaczone w świadectwie pracy.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas