Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

09-M i 10-N na jednym orzeczeniu. Co to znaczy?

29.11.2017
Autor: K.

Dostałam orzeczenie o dwóch symbolach: 09-M oraz 10-N. Jakie są uprawnienia?

Szanowna Pani,

Zgodnie z § 32 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności z dnia 15.07.2003 r., symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub wskazaniach do ulg i uprawnień odzwierciedla rozpoznanie uszkodzenia lub choroby, która niezależnie od przyczyny jej powstania powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej osoby zainteresowanej lub dziecka.

Zgodnie z ust. 4 cyt. paragrafu, orzeczenie może zawierać więcej niż jeden symbol przyczyny niepełnosprawności, nie więcej niż trzy symbole schorzeń, które w porównywalnym stopniu wpływają na zaburzenie funkcji organizmu.

W zakresie pytania, jakie Pani zadała, co oznacza symbol 09-M (choroby układu moczowo-płciowego, w tym m.in. zaburzenia czynności dróg moczowych, choroby nerek, nowotwory układu moczowego i narządów płciowych i wiele innych) i 10-N (choroby neurologiczne, w tym m.in. naczyniopochodny udar mózgu, guzy centralnego układu nerwowego, pourazowa cerebrastenia i encefalopatia, choroby rdzenia kręgowego i inne) zachęcam do zapoznania się z informacjami na naszym portalu.

W odniesieniu do kwestii uprawnień informuję, iż korzystanie z ulg i uprawnień jest w dużej mierze uzależnione od stopnia niepełnosprawności, którego Pani nie podała w swoim pytaniu. Zachęcam więc do skorzystania z działu Poradnik na portalu, gdzie znajdzie Pani interesujące Panią informacje (np. jakie ulgi i uprawnienia przysługują osobie ze znacznym, z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności).

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas