Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Turnus rehalibitacyjny lub sanatorium dla dziecka

14.11.2017
Autor: K.

Dzień Dobry! Jestem mamą Córeczki, ma obecnie 4 latka, posiada od niedawna orzeczenie o niepełnosprawności na rok. Córeczka urodziła się z 1 pkt. w skali Apgar, była reanimowana, nie oddychała... Rehalibitowana była „raz na jakiś czas” w ramach zajęć w [do wiad. red.], obecnie nie ma miejsca w programie PFRON, więc mamy zajęcia z integracji sensorycznej raz na 2-3 miesiące. Często choruje (co niestety zawsze kończy się przebywaniem w domu i antybiotykoterapią). Rok poprzedni straszny – 7 + antybiotyk, zapalenie płuc, zapalenie ogóle organizmu, gardła, oskrzeli... Ostatnio wykryto skrzywienie boczne kregosłupa, krótsza nóżka prawa, źle ustawiona miednica, obojczyki... Wymaga rehabilitacji, ale nie mamy jak... Obecnie zastanawiam się nad możliwością skorzystania z możliwości turnusu rehabilitacyjnego lub sanatorium, tak by jakoś trochę podleczyć to moje Ukochane Dziecko. Proszę o informacje, jak i gdzie mogę udać się po pomoc? Bo już nie wiem, gdzie „iść” i co robić?

Szanowna Pani,

turnus oznacza zorganizowaną formę aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku, czego celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu. Czas trwania turnusów wynosi co najmniej 14 dni. Turnusy organizuje się wyłącznie na terenie kraju, w grupach zorganizowanych liczących nie mniej niż 20 uczestników, w formie stacjonarnej i niestacjonarnej.

Warunkiem uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym jest posiadanie ważnego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Osoby niepełnosprawne są kierowane do uczestnictwa w turnusie na wniosek lekarza, pod którego opieką znajduje się ta osoba.

Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uczestnictwa w turnusie, jeżeli przeciętny miesięczny dochód podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:

  1. 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym;
  2. 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.

W przypadku przekroczenia ww. kwot dochodu, kwotę dofinansowania pomniejsza się o kwotę, o którą dochód ten został przekroczony. Jednakże w przypadku uzasadnionym trudną sytuacją materialną lub losową osoby niepełnosprawnej, dofinansowanie ze środków Funduszu uczestnictwa w turnusie tej osoby lub dofinansowanie uczestnictwa jej opiekuna może zostać przyznane bez pomniejszania kwoty dofinansowania, pomimo przekroczenia kwot dochodu.

Kwota dofinansowania do uczestnictwa w turnusie przyznana osobie niepełnosprawnej jest przekazywana na rachunek bankowy organizatora turnusu.

Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie pod warunkiem, że:

  1. została skierowana na turnus rehabilitacyjny na wniosek lekarza, pod którego opieką się znajduje;
  2. w roku, w którym ubiega się o dofinansowanie, nie uzyskała na ten cel dofinansowania ze środków Funduszu;
  3. weźmie udział w turnusie, który odbędzie się w ośrodku wpisanym do rejestru ośrodków, prowadzonego przez wojewodę, albo poza takim ośrodkiem, w przypadku gdy turnus jest organizowany w formie niestacjonarnej;
  4. wybierze organizatora turnusu, który posiada wpis do rejestru organizatorów turnusów;
  5. będzie uczestniczyła w zajęciach przewidzianych w programie turnusu, który wybrała;
  6. nie będzie pełniła funkcji członka kadry na turnusie ani nie będzie opiekunem innego uczestnika tego turnusu;
  7. złoży oświadczenie o wysokości dochodu wraz z informacją o liczbie osób we wspólnym gospodarstwie domowym;
  8. w przypadku turnusu, którego program przewiduje także zabiegi fizjoterapeutyczne, przedstawi podczas pierwszego badania lekarskiego na turnusie zaświadczenie lekarskie o aktualnym stanie zdrowia, w szczególności o chorobie zasadniczej, uczuleniach i przyjmowanych lekach.

Osobie niepełnosprawnej o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo równoważnym oraz osobie niepełnosprawnej w wieku do 16 lat może być przyznane dofinansowanie pobytu na turnusie rehabilitacyjnym jej opiekuna pod warunkiem, że:

  1. wniosek lekarza zawiera wyraźne wskazanie wraz z uzasadnieniem konieczności pobytu opiekuna;
  2. opiekun:
    1. nie będzie pełnił funkcji członka kadry na tym turnusie,
    2. nie jest osobą niepełnosprawną wymagającą opieki innej osoby,
    3. ukończył 18 lat lub
    4. ukończył 16 lat i jest wspólnie zamieszkującym członkiem rodziny osoby niepełnosprawnej.

Dofinansowanie uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w turnusie rehabilitacyjnym może być wykorzystane jedynie przez osobę, której zostało przyznane.

Osoba niepełnosprawna ubiegająca się o dofinansowanie składa osobiście lub za pośrednictwem opiekuna albo organizatora turnusów rehabilitacyjnych wniosek o dofinansowanie w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie właściwym dla miejsca zamieszkania. Tam też uzyska Pani wzór wniosku oraz wszelkie przydatne informacje dotyczące turnusów rehabilitacyjnych.

Z poważaniem,

Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas