Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zostań jurorem! Trwa internetowe głosowanie na Człowieka bez barier 2017

26.10.2017
Autor: Magdalena Dąbek
Członkowie jury zgromadzeni wokół stołu

Trwa głosowanie w jubileuszowej, XV edycji konkursu „Człowiek bez barier”. Na podstawie głosów Czytelników naszego portalu wybranemu kandydatowi wręczymy Nagrodę Publiczności. Poznaj 20 kandydatów i oddaj głos na jednego z nich!

17 października 2017 r. obradowała kapituła jubileuszowego konkursu „Człowiek bez barier” w składzie:

  • prof. Antonina Ostrowska – przewodnicząca, Instytut Filozofii i Socjologii PAN
  • Ewa Krupa – prezes Zarządu Fundacji Orange
  • Jolanta Zabarnik-Nowakowska – prezes Zarządu Fundacji PZU
  • Małgorzata Głębicka – prezes Zarządu Fundacji PKO BP
  • Wojciech Kolarski – Minister w Kancelaria Prezydenta RP
  • Krzysztof Czechowski – rzecznik Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
  • Piotr Pawłowski – prezes Integracji
  • Tomasz Przybyszewski – szef mediów Integracji

Kapituła wybrała zwycięzcę, czworo wyróżnionych, osobowość internetową oraz przyznała nagrodę specjalną.

Widzieć potencjał

- Niezmiennie jestem pod wrażeniem tego, jak fantastyczne rzeczy osoby z niepełnosprawnościami potrafią robić w życiu, jak duże trudności przełamują na drodze do tego, by osiągać swoje cele. To są piękne osobowości – mówiła Ewa Krupa, prezes Zarządu Fundacji Orange, po wyłonieniu laureatów. – Bardzo doceniam osoby, które nie tylko osiągają coś w swojej dziedzinie, ale też potrafią się tym dzielić ze światem, działać społecznie.

- Każdy z nich został zgłoszony przez inne osoby, doceniony przez lokalne środowisko, które widzi ich zaangażowanie społeczne – zwracała z kolei uwagę Małgorzata Głębicka, prezes Zarządu Fundacji PKO BP. – To pozwala wierzyć w potencjał ludzi z różnych środowisk. Mój dzisiejszy faworyt to osoba, która swoją postawą porusza wiele ważnych społecznie spraw.

Pokonać siebie samego

- Już pierwszy konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, napłynęło mnóstwo zgłoszeń – wspominała z okazji 15-lecia plebiscytu prof. Antonina Ostrowska, która w kapitule jest od samego początku. – Trudno było nam wypracować sobie kryteria oceny, bo za każdą kandydaturą stała jakaś indywidualna historia człowieka, który pokonał siebie samego, niekiedy wbrew oporom najbliższych.

Teraz kapituła dba o to, by była zachowana równowaga płci i różnorodność.

- Tu nie chodzi o to, żeby pokazać pięcioro wspaniałych facetów, z których jeden wjechał na wózku na Giewont, a drugi też dokonał czegoś niezwykłego – tłumaczyła prof. Ostrowska. – Czasami też pojawiają się osoby, które nazwałabym „celebrytami” – ich historie już wcześniej były obecne w mediach. I miewamy wtedy dylemat, bo z jednej strony nie będziemy udawać, że nie widzimy takiej osoby, ale z drugiej zależy nam też na tym, żeby pokazywać takich zwykłych ludzi, którzy dokonują rzeczy niezwykłych w codziennym życiu i codziennie dowodzą, że rzeczy niemożliwe są możliwe.

Co zdaniem pani profesor zmieniło się w postrzeganiu osób z niepełnosprawnością przez te 15 lat?

- Następuje taka normalizacja – odpowiedziała. – Kiedyś, gdy widziało się dziewczynę na wózku, to oczekiwało się, że będzie smutna, szara i godna współczucia. A teraz takie dziewczyny startują w konkursach piękności. I to jest normalne. Myślę, że marzeniem wielu osób jest, by ten konkurs nie był już potrzebny. Ale mentalność zmienia się bardzo powoli i wciąż jest wiele barier, z którymi mierzą się osoby z niepełnosprawnością.

Zostań jurorem

Nazwiska nagrodzonych przez kapitułę poznamy podczas Gali 4 grudnia 2017 r. Jednak już dziś w rolę jurorów wcielić się mogą Czytelnicy naszego portalu. Do 5 listopada trwa głosowanie na laureata Nagrody Publiczności – szczegóły na stronie poświęconej plebiscytowi.


Patronat honorowy

Małżonka Prezydenta RP
Agata Kornhauser-Duda

Konkurs współfinansowany ze środków PFRON

logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - przejdź do serwisu partnera   

Partnerzy główni

 logo Fundacji Orange - przejdź do serwisu partnera        logo Fundacji PZU - przejdź do serwisu partnera   logo Fundacji PKO BP - przejdź do serwisu partnera

 

Partnerzy

     logo Poczty Polskiej - przejdź do serwisu partnera        logo Coloplast - przejdź do serwisu partnera

logo Roche     logo Votum SA przejdź do serwisu partnera    logo Kręgliccy restauracje i catering - przejdź do serwisu partnera

 

Patronat medialny

     logo tvp2      Logo Programu Pierwszego Polskiego Radia - przejdź do serwisu partnera       Logo portalu Niepelnosprawni.pl - przejdź do serwisu głównego portalu

 

Organizator

Logo Integracji - przejdź do serwisu Integracji

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas