Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

ZUS, PFRON i uczelnie łączą siły ku profesjonalizacji rehabilitacji

26.10.2017
Autor: komunikat prasowy ZUS, fot. sxc.hu
Źródło: zus.pl
czapka studencka

Podwyższenie poziomu kompleksowej rehabilitacji w Polsce – to cel projektu, w ramach którego ZUS, PFRON i cztery uczelnie wyższe chcą kształcić specjalistów, którzy będą profesjonalnie zarządzać procesem rehabilitacji.

- To niezwykle istotne, by osoby zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy były jak najszybciej i jak najbardziej kompleksowo rehabilitowane, tak by uchronić je przed dezaktywizacją zawodową – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – W tym celu musimy systematycznie podnosić poziom rehabilitacji w naszym kraju. My w ZUS staramy się na bieżąco reagować na potrzeby naszych ubezpieczonych w tym zakresie, dlatego wspólnie z PFRON będzie realizować projekt „Wdrożenie nowego modelu kształcenia specjalistów ds. zarządzania rehabilitacją – jako element kompleksowej rehabilitacji w Polsce” – dodała.

Nowe, europejskie rozwiązania

Liderem projektu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zaś partnerami obok ZUS są również: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Wrocławski. Partnerem zagranicznym jest natomiast Niemiecki Zakład Społecznego Ubezpieczenia Wypadkowego (DGUV).

Finalnie projekt ma doprowadzić do wdrożenia nowych rozwiązań w zakresie aktywizacji zawodowej osób zagrożonych niezdolnością do pracy poprzez podniesienie efektywności procesu rehabilitacji. W tym celu opracowany został specjalny model kształcenia i program studiów podyplomowych, kształtujących kompetencje specjalisty ds. zarządzania rehabilitacją. Zgodnie z założeniami do końca 2020 r. na rynek powinno wejść 200 absolwentów nowego kierunku studiów – specjalistów ds. zarządzania rehabilitacją, którzy będą wykształceni w oparciu o najlepsze europejskie wzorce.

Wygrywają wszyscy

- Wszelkie działania na rzecz kompleksowej rehabilitacji zwiększają szansę na pełne uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu zawodowym i społecznym – mówi Dorota Habich, p.o. Prezesa Zarządu PFRON. – Dzięki takim projektom, jak właśnie rozpoczynający się, wygrywają wszyscy - wygrywa osoba niepełnosprawna, ponieważ może być w znacznym stopniu samodzielna. Wygrywa rodzina, która dzięki systemowym rozwiązaniom nie jest pozostawiona sama sobie. Wreszcie wygrywa państwo, które zyskuje aktywnego i kompetentnego pracownika.

Projekt przeszedł pozytywną ocenę władzy wdrażającej w ramach Programu Operacyjnego – Wiedza, Edukacja, Rozwój, i zyskał akceptację Komisji Europejskiej, tym samym otrzyma współfinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie 6,3 mln zł.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Ble. ble, bla bla...
    Zbigniew
    27.10.2017, 05:16
    Co z podwyżkami 153 zł? co z nowymi legitymacjami?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy doświadczasz przemocy z powodu niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas