Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa dla osoby po zabiegu endoprotezy

10.11.2017
Autor: B.

Bardzo proszę o informację, czy osoba 66 lat, po zabiegu, z endoprotezą biodrową może uzyskać czasowo taką kartę. W Warszawie trudno jest o miejsce parkingowe, a przez wiele tygodni mama musi jeździć na rehabilitację.

Szanowna Pani,

kartę parkingową wydaje się:

  1. osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
  2. osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
  3. placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Warto pamiętać, iż w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Jeżeli zespół orzekający stwierdzi spełnienie w/w przesłanek u Pani Mamy, jest szansa na przyznanie karty parkingowej na czas obowiązywania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Od dnia 1 lipca 2014 r. karta parkingowa wydawana jest wyłącznie na czas określony. Karta parkingowa wydawana jest na okres ważności orzeczenia, jednak nie dłużej niż na okres 5 lat.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas