Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rozwiązanie umowy o pracę, aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem

24.11.2017
Autor: L.

Witam, chciałabym spytać, czy mój pracodawca ma prawo zachować 3-miesięczny okres wypowiedzenia, jeżeli ja rezygnuję z pracy, bo muszę zająć się chorym synem? Jestem managerem w dużej firmie, pracuję tam kilka lat, pracodawca jest niezadowolony, że chcę odejść, ale ciężko jest mi pogodzić opiekę nad dziećmi, w tym jednym z orzeczeniem o niepełnosprawności z pracą. Jestem na zwolnieniu lekarskim, ponieważ [do wiad. red.] przeszłam operację ręki (operację miałam dzień po wydaniu orzeczenia syna). [Do wiad. red.] wracam do pracy, bo kończy mi się zwolnienie, a nie mam z kim zostawić dziecka, bo mąż pracuje. Co mam zrobić w takiej sytuacji? Czy mogę złożyć wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego? Czy jako matka dziecka niepelnosprawnego muszę być na okresie wypowiedzenia (czy pracodawca w takim przypadku ma prawo do zastosowania 3-miesiecznego okresu wypowiedzenia)? Dziecka przecież nie mogę zostawić samego. Z góry dziękuję za odpowiedź

Szanowna Pani,

świadczenie pielęgnacyjne przysługuje rodzicom i opiekunom niepełnosprawnego dziecka w przypadku niepodejmowania lub rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki.

Aby uzyskać świadczenie, dziecko musi posiadać orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności zawierające wskazania o:

  • konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz
  • konieczności stałego współudziału opiekuna dziecka na co dzień w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Jak Pani widzi, jednym z kryteriów przyznania świadczenia jest niemożność podjęcia czy też rezygnacja z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej ze względu na konieczność zapewnienia opieki. W mojej ocenie winna Pani złożyć wypowiedzenie umowy o pracę lub zaproponować jej rozwiązanie za porozumieniem stron ze wskazaniem, że powodem jest konieczność osobistego sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Z poważaniem,

Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas