Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak zostać opiekunem prawnym lub faktycznym?

24.11.2017
Autor: N.

Witam! Jestem siostrą niepelnosprawnego brata, 2 lata temu przeżył śmiertelny wypadek, cudem ocalał, ale niestety doznał ciężkich urazów ciała. Zostały mu amputowane obie kończyny dolne oraz kończyna lewej ręki. Szanowni Państwo, mam pytanie, co muszę zrobić, aby zostać prawnym opiekunem mojego brata? Dziękuję

Szanowna Pani,

opiekun prawny to osoba, która jest ustanawiana w przypadku ubezwłasnowolnienia całkowitego danej osoby. W tym wypadku pierwszym krokiem byłoby złożenie wniosku do sądu okręgowego o ubezwłasnowolnienie Brata, o ile Brat rzeczywiście nie jest w stanie pokierować swoim postępowaniem, co jest przesłanką ubezwłasnowolnienia. Sam fakt ciężkich urazów ciała trudno uznać za wystarczająca przesłankę ubezwłasnowolnienia.

Aby zostać natomiast opiekunem faktycznym, tym który sprawuje bezpośrednio pieczę nad Bratem, w przypadku, gdy Brat jest osobą pełnoletnią, wystarczy zaopiekowanie się przez Panią Bratem i to już powoduje, iż staje się Pani opiekunem faktycznym Brata. Nie powoduje to jednak automatycznie, iż przysługuje Pani jakieś świadczenie z tytułu opieki nad Bratem; zależy to bowiem od wielu kwestii, m.in.: jaka jest sytuacja rodzinna Brata, jaki jest dochód rodziny Brata, w jakim wieku Brat uległ wypadkowi i wiele innych okoliczności.

Warto udać się do wydziału świadczeń rodzinnych w Pani gminie, aby zapoznać się szczegółowo możliwością uzyskania świadczenia z tytułu opieki nad Bratem.

Polecam też artykuł na naszym portalu, poświęcony specjalnemu zasiłkowi pielęgnacyjnemu.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas