Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy komornik może zająć dofinansowanie z PFRON?

23.11.2017
Autor: W.

Jeżeli udałoby mi się dostać dofinansowanie z PFRON-u, to czy komornik mógłby mi je zająć i czy komornik może zająć zwrot za leki?

Szanowny Panie,

odpowiedź na Pana pytanie można znaleźć w uzasadnieniu do wyroku Sądu Okręgowego w Toruniu VIII Wydział Cywilny Odwoławczy z dnia 27 listopada 2013 r. (sygn. akt VIII Ca 472/13):

„Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 831 § 1 pkt 2 nie podlegają egzekucji sumy przyznane przez Skarb Państwa na specjalne cele (w szczególności stypendia, wsparcia), chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z urzeczywistnieniem tych celów albo z tytułu obowiązku alimentacyjnego. Przepis ten nie wprowadza ograniczenia egzekucji komorniczej wobec środków przyznanych na rachunek beneficjenta w ramach dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej jako PFRON). Wynika to z faktu, iż w myśl art. 45 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity – Dz. U. Z 2011 roku, Nr 127, poz. 721 ze zm.) PFRON jest państwowym funduszem celowym, którego utworzenie nastąpiło w wyniku stworzenia odrębnych struktur organizacyjnych i nadania mu osobowości prawnej. Dysponentem środków zgromadzonych na rachunkach PFRON jest zaś właściwy jego organ. Zatem środków wypłaconych powodowi w ramach przedmiotowego dofinansowania nie można rozpatrywać w kategorii środków przyznanych przez Skarb Państwa na specjalne cele. Jednakże nawet gdyby przyjąć, że środki te nie podlegają egzekucji to ograniczenie takie nie uprawniałoby banku do którego komornik sądowy skierował zawiadomienie o zajęciu rachunku bankowego do odmowy wykonania spoczywających na nim powinności wynikających z tego zajęcia, tj. wstrzymania wypłat i przekazania środków na rachunek organu egzekucyjnego”.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas