Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mogę korzystać z usług NFZ?

18.11.2017
Autor: M.

Witam, chciałbym się dowiedzieć, czy będąc osobą niepełnosprawną umiarkowanie i bezrobotną jestem ubezpieczony i czy mogę korzystać z usług NFZ? A, i czy mogę się starać o zwrot kosztów za lekarstwa? Pozdrawiam serdecznie :)

Szanowny Panie,

posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności nie jest równoznaczne z prawem do bezpłatnych, czyli finansowanych ze środków publicznych, świadczeń opieki zdrowotnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581 z późn. zm.), prawo do świadczeń w Polsce mają osoby ubezpieczone obowiązkowo, osoby ubezpieczone dobrowolnie i inne osoby – po spełnieniu warunków określonych w tej ustawie.

Informacje o tym, kto może otrzymać bezpłatne świadczenia opieki zdrowotnej, można znaleźć m.in. na stronach Ministerstwa Zdrowia.

Ponieważ nie znamy Pana sytuacji, np. ile ma Pan lat, czy jest Pan zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny, czy korzysta Pan ze świadczeń z pomocy społecznej, nie możemy precyzyjnie odpowiedzieć na pytania.

Proponujemy kontakt np. z Centrum Integracja w Warszawie – tel.: 22 831 85 82, 505 602 517, 505 603 016, e-mail: warszawa@integracja.org

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas