Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renty po nowemu, asystent z gminy i brak pułapki rentowej. Poznaj postulaty organizatorów Kongresu

13.10.2017
Autor: Mateusz Różański, fot. Kongres Osób z Niepełnosprawnościami, Mateusz Różański
logo III Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami

Asystent osobisty zapewniany przez gminę, renta wspomagająca pracę, likwidacja progów dochodowych i pułapki rentowej. To tylko kilka z wytycznych do nowego systemu wsparcia, które przygotowali organizatorzy III Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami. Ich głównym hasłem jest godne, niezależne życie i większa odpowiedzialność państwa za wspieranie osób z niepełnosprawnością. Postulaty te zaprezentowane zostały podczas ostatniego z poprzedzających Kongres konwentów regionalnych, który odbył się w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) w Warszawie.

Kongres osób z niepełnosprawnościami to coroczne wydarzenie organizowane już po raz trzeci przez koalicje organizacji pozarządowych. Hasło tegorocznego kongresu to „Za niezależnym życiem”, a jego celem jest wspólne świętowanie 5-lecia obowiązywania w Polsce Konwencji ONZ oraz... wypracowanie nowej Strategii na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami.

Zlikwidować ustawę o rehabilitacji

- Chcemy wprowadzenia ustawy, którą roboczo nazwaliśmy Ustawą o prawach osób z niepełnosprawnościami – referował postulaty kongresu Krzysztof Kurowski ze Stowarzyszenia Kolomotywa i pracownik biura RPO. – Byłby to akt interdyscyplinarny, ustawa, która regulowałaby system orzekania oraz system koordynacji wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Taka ustawa miałaby, w myśl organizatorów Kongresu osób z niepełnosprawnościami, zastąpić wielokrotnie nowelizowaną Ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jej szczegółowe zapisy miałyby zostać przeniesione do ustaw dotyczących ogółu społeczeństwa.

- Chcemy, żeby prawa osób z niepełnosprawnościami nie znajdowały się w odrębnych ustawach, ale były wyszczególnione w pozostałych aktach prawnych. Na przykład  przepisy dotyczące zatrudnienia osób z niepełnosprawnością znalazłyby się po prostu w prawie pracy – tłumaczył Krzysztof Kurowski.

Innym pomysłem zaprezentowanym przez autorów wytycznych jest przeniesienie Pełnomocnika Rządu ds. osób Niepełnosprawnych z Ministerstwa Rodzin, Pracy i Polityki Społecznej do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i stworzenie oddzielnej ustawy o dostępności. Obok postulatów politycznych organizatorzy Kongresu przedstawili też szereg konkretnych zmian, wpływających bezpośrednio na życie osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.

Magdalena Kocejko i Krzysztof Kurowski
Od prawej: Magdalena Kocejko i Krzysztof Kurowski, fot. Mateusz Różański

Usługi asystenckie w każdej gminie

- Proponujemy wprowadzenie usług asystenckich na poziomie ustawowym, które będą prowadzone przez gminę, ale finansowane bezpośrednio z budżetu państwa. Chcemy, żeby to były usługi ustawowe, a nie jak do tej pory projektowe – wskazał Krzysztof Kurowski.

Ten postulat jest szczególnie ważny, ponieważ dostępność do usług asystentów osobistych jest kluczowa dla niezależnego życia osób z niepełnosprawnością, o czym przekonywali m.in. uczestnicy marszu Freedom Drive w Brukseli.

Zachęta zamiast pułapki rentowej

- Kolejną naszą propozycją jest rozbicie systemu rentowego na dwa oddzielne świadczenia. Jedno z nich to świadczenie kompensujące z tytułu niepełnosprawności, niezależne od dochodu z pracy i na rentę wspierającą pracę – referował Krzysztof Kurowski.

Pierwsze ze świadczeń, o których mówił przedstawiciel Kolomotywy, wypłacane byłoby na podstawie pięciostopniowej skali intensywności wsparcia. Kwota świadczenia byłaby wypłacana według algorytmu, indywidualnie dla konkretnej osoby z niepełnosprawnością, niezależnie od tego, czy dana osoba jest czynna zawodowo czy nie. Renta wspomagająca pracę miałaby być świadczeniem, które uzupełniałoby dochody wynikające z pracy, ale też motywowałoby do jej podjęcia osoby nieaktywne zawodowo.

Oba świadczenia byłyby przyznawane niezależnie od siebie i istniałaby możliwość ich pobierania równocześnie. Szczegóły na temat tych postulatów można znaleźć na stronie Konwencji, na której można też przedstawić własne opinie i uwagi na ich temat. Powstałe w ten sposób pomysły na stworzenie nowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością będą głównym tematem tegorocznego – trzeciego już Kongresu Osób z niepełnosprawnościami, który odbędzie się 25 października na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

Komentarz

  • pozstaje nadzieja ze do wdrozenia tych pomyslow nie dojdzie.
    gosc
    13.10.2017, 19:28
    To nie sa Wasze pomysly. To pomysly skopiowane z systemu wegierskiego , ktory sie ... nie sprawdzłi ! ! ! To sa rowniez zalecenia UE- ktorych celem jest ograniczenie pomocy socjalnej dla niepelnosprawnych i przekierowanie pieniedzy do pracodawcow i biznesu.Wdrozenie tych pomyslow za kilka lat doprowadzi do calkowitego wykluczenia ekonomicznego i spolecznego niepelnosprawnych i ich rodzin . Zastanowcie sie- p[raca jest w miastach , praca jest w duzych miastach, ba, praca jest w najwiekszych miastach. ON z prowincji jesli nie bedzie mial pracy - dostanie jakies 100 zl- / pamietajmy w nowym orzecznictwie kazdy jest zdolny do pracy za wyjatkiem wyjatkow/ . - dostanie swoje 100- 200 zl i albo utrzyma go rodzina albo... co jest popiularne na WEgrzech - rodzina go wyrzuci z domu/ w Polsce jest to postepowanie wybitnie naganne- WEgry jako kraj zlozny w polowie z ludnosci cyganskiej postrzega ten problem inaczej-, tam zreszta nigdy nie było kultury samodzielnego zajmowania sie niepelnosprawnym czlonkiem rodziny- oddawalo sie go do zakladu/ Niepelnosprawni wyrusza do wielkich miast za praca. Tam niektorzy zalapia sie na mieszkania chronione - akurat w Budapeszcie nie sa to wille w ladnych dzielnicach. Rano przyjedzie auto- zabierze ich do pracy. Po poludniu przywiezie. Efekt: pijanstwo narkomania. Niepelnosprawni odegrali tez role w pomysle Orbana aby zamknac srodmiescie dla biedakow. W srodmiesciu ulokowaly sie cale grupy gangi niepelnosprawnych nagabujace turystow i mieszkancow o datki, zebrzace. W Budapeszcie choc miejsc pracy jest najwiecej - nie ma ich dosc aby zagospodarowac szukajacych pracy niepelnosprawnych U nas do tego zapewne nie dojdzie- rodziny nie wyrzuca z domu swoich ON. Ale w takiej sytuacji ekonomicznej- za 2-3 lata na ulicy wyladuja cale rodziny Nie jest wiec dziwne, ze matka ON dziecka nie chcaca wydac go na poniewierke godzi sie na przyjecie 2-3 innych ON aby dostac pare zlotych wiecej i moc utrzymac siebie i swojego ON. Mlodsze matki pojda do pracy i polową zarobionych pieniedzy oplaca opieke a starsze albo zgina albo przetrwaja za kazda cene. Ani Wegry an i Polska nie maja systemu pracy na godziny , na cwierc etatu Na Wegrzech podobnie jak u nas dobre fiirmy nie chca zatrudniac On, zatrudniaja/ biorac dotacje/ Janusze biznesu i wykorzystuja na maksa. Oczywiscie i na WEegrzech jest zatrzesienie NGOSow proponujjacych kursy staze.. po ktorych jak w Polsce nie ma zatrudnienia i ktore / staze / dopiero od tego roku sa traktowane jako praca i uprawniaja do dodatku dla pracujacych. Zasilek pielegnacyjny to bedzie ten staly dodatek dla kazdego ON. Swiadczenia dla opiekunow beda dodatkami dla pracujacych ON. Mamusie pojda do pracy. Matki z ON i na wsiach, z terenow gdzie wciaz nie ma pracy- , matki starsze - emerytki - znajda sie w prawdziwych tarapatach. Oby ten sen sie nie sprawdził.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas